Yerçekimsizlik

Yazar :

yerçekimi,yerçekimsizlik,psikoloji

Yerçekimi Nedir?

          Yerçekimi cisimlerin atmosferin içerisinde kalmasını sağlayıp, bizleri uzaya savrulmaktan kurtaran bir kütle çekimidir.

          Günlük yaşantımızı ele aldığımızda yerçekiminin bizim için ne kadar önemli olduğunu fark edebiliriz. Yerçekimsiz ortamda temel ihtiyaçlarımızı karşılamak bir hayli zor olacaktır. Yemek yaptığınızı hayal edin, imkânsız görünüyor değil mi? Çünkü tencereye koyacağınız yiyeceklerin hiçbiri içinde durmayıp uçuşacağı için pişirmek biraz zor olacaktır. Bunun yanında duş ve tuvalet gibi ihtiyaçların karşılanması, su taneciklerinin aşağıya doğru çekim kuvveti olmadığı için durumu daha da karmaşık hale getirecektir. Bir diğer temel ihtiyaçlardan biri olan uyku durumunu göz önünde bulundurursak yerçekimsiz ortamda sabit kalamayacağımız için  yatay ya da dikey gibi bir farklılık olmayacaktır. İnsan zihninde olan dinlenme durumu algısıyla yerçekimsiz ortamdaki dinlenme durumu farklı olacağı için bu durum uyku problemlerine yol açabilir.
          Temel ihtiyaçların tam olarak karşılanamaması bazı sorunlara sebep olacaktır.

Karşılaşabileceğimiz Sorunlar

  • Yerçekimi etkisi olmadığı için vücut sıvılarının beden içerisindeki dağılımında dengesizlik meydana gelir. Bu dengesizlik hipertansiyon ve şişkinliğe sebep olabiliyor, organlara hasar verebiliyor.
  • Denge organımız olan iç kulak yerçekimi kuvveti etkisinin değişimden dolayı mide bulantısı ve baş dönmesine sebep olabilir.
  • Hareket etme durumunun değişkenliği kas ve kemik yapısını değiştirir, bu durum kasların zayıflamasına ve kemik erimesine yol açabilir.
Yerçekimsizlik-1
Yerçekimsizlik-1

          Yerçekimsiz ortamın etkilerini uzay yolculuğu yapan astronotların deneyimlerinden elde edilen bilgilerle güçlendiriyoruz. Uzay yolculuğu yapan bir astronotu düşünelim. Yukarıda bahsettiğimiz yerçekimsiz ortamın fizyolojik rahatsızlıklarıyla karşılaşacaktır. Fizyolojik sıkıntılar beraberinde psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunlardan birini ele alacak olursak, uzun süreli uyku bozukluğu depresyona ve dikkat eksikliğine yol açabilir. Bu da bir astronotun günlük yaşantısının kalitesini düşürecektir.  

 Yazan: Şeyma Demirsoy

Kaynakça
https://www.kozmikanafor.com/yercekimsiz-ortam-ve-uyku/?print=print
https://www.kozmikanafor.com/yercekimsiz-ortam-sikintilar-ve-caresi/
http://www.hvtd.org/?p=946
http://www.psychologies.com.tr/astronot-psikolojisi/
https://www.uzaydanhaberler.com/2017/10/26/insan-psikolojisinin-uzayla-imtihani/
https://www.noroloji.org.tr/menu/98/uyku-bozukluklari
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bas-donmesinin-en-buyuk-kaynagi-ic-kulak-kristalleri/
http://www.nationalgeographic.com.tr/makale/uzay-macerasi/3909

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog