Astrofotoğrafçılık

Yazar :

#astrofotoğrafçılık, #astrofotoğrafçılıknedir, #gezegenfotoğrafçılığı, #gökyüzüfotoğrafçılığı, #uzayfotoğrafçılığı, #yıldızfotoğrafçılığı, galaksi, samanyolu

Geçen yıl gittiğim kamp tatilindeki ilk gece tanışmıştım gökyüzünün muhteşemliğiyle. Şehir içinde geceleri bir yıldız görünce şanslı hissederken bir samanyolu galaksisi göreceğimi tahmin etmezdim. Tabi şehir ışıkları içinde pek göstermiyor gökyüzü bu güzelliğini. Esas görüntü yeryüzü ışığının sıfırlandığı noktalarda oluyor. O muhteşem görüntüye şahit olunca telefonumla bunu ölümsüzleştirebileceğimi sanıyordum ama ekrandaki görüntü hiç de hoş değildi. Sonrasında bunun nasıl fotoğraflanacağını araştırdım ve astrofotoğrafçılık ile tanıştım. Hazırsanız sizi de tanıştırayım 🙂

Astrofotoğrafçılık Nedir?

Gökyüzü nesnelerinin çeşitli teknikler yardımıyla fotoğraflanması işlemi astrofotoğrafçılık olarak tanımlanmaktadır. Ay, gezegenler, yıldızlar ve galaksilerin fotoğraflanması buna örnektir.

Astrofotoğrafçılık için genelde tek kare fotoğraf tercih edilmez. Fotoğraflanmak istenen alanın fotoğrafları arka arkaya çekilir ve bunlar birleştirilir. Böylece daha fazla ayrıntı ve ışığın bulunduğu tek bir fotoğraf karesi elde edilir.

Astrofotoğrafçılık İçin Gerekenler

Astrofotoğrafçılığa başlamak için DSLR bir fotoğraf makinesi ve tripod gerekmektedir. Daha ileri düzeyde çekimler yapmak isterseniz de sadece bu amaç için tasarlanmış CMOS veya CCD makineler kullanabilirsiniz. Ayrıca titremeyi önlemek amacıyla deklanşöre basmak yerine zaman ayarlı poz veya kumanda ile çekim yapılmalıdır. Bunlara ek olarak çekim yapılacak alanın rakımı yüksek, yeryüzü ışığı minimum olmalıdır. Hava durumu da kontrol edilmeli ve açık bir gökyüzü olmalıdır. Çekim sırasında geçen bir bulut tüm çekimi bozabilir.

Dünyanın kendi ekseni etrafında hareket etmesinden dolayı çekilen fotoğraflarda nesnelerin kaydığı fark edilmektedir. Bu sebeple gökyüzü fotoğrafçılığında genellikle uzun pozlama adı verilen yöntem kullanılır. Buna ek olarak kameranın ya da teleskobun bağlı olduğu kundak veya montür adı verilen cihazların gök cisimlerinin hareketine ters yönde hareket ettirmek gerekmektedir. Böylelikle nesnelerin kaydığı bir görüntü yerine temiz ve net bir görüntü elde edilir.


Astrofotoğrafçılığın Türleri

Geniş Alan Fotoğrafçılığı

Minimum ekipman ihtiyacıyla yapılabilecek en temel astrofotoğrafçılık türüdür. Bu türde gökyüzündeki yıldızlar, meteorlar veya samanyoluna yeryüzü manzarası da eklenerek çekim yapılır.


Güneş, Ay, Gezegen Fotoğrafçılığı

Güneş, Ay ve gezegenlerin fotoğraflandığı türdür. Bu tür çekimler temel çekimden biraz daha farklı metotlar ve ekipmanlar gerektirmektedir. Bu tür fotoğrafçılıkta ağırlıklı olarak fotoğraf yerine video çekimi kullanılır ve çekilen video, karelere ayrılarak en iyileri seçilip hizalanır ve birleştirilir.


Derin Uzay Fotoğrafçılığı

Güneş sistemimizin ötesini yani yıldızları, galaksileri, kuyruklu yıldızları vb. fotoğraflayan türdür. Çekimi en zahmetli ve zor astrofotoğrafçılık çeşididir. Nesne takip performansı, ışık kirliliği ve atmosfer koşulları ile mücadele bu fotoğrafçılık türünde kritik öneme sahiptir.

Astrofotoğrafçılığı anlatmak ne yazık ki bu yazımıza sığdırabileceğimiz kadar kolay değil. Bu yazımızda kısaca tanıtmak ve gördüğünüz gökyüzü fotoğraflarına biraz daha bilinçli bakmanızı sağlamak istedik. 🙂


Not: Bu alanda ülkemizdeki başarılı isimlerden olan ve fotoğraflarını kullanmama izin veren Süleyman Akgüneş’e teşekkürler. Daha fazla fotoğraf için: instagram.com/suleymanvisuals


Yazan: Psk. Esen Şen

Kaynakça:

http://astronomidefteri.com/temel-astrofotografcilik-bilgileri/

https://astrobackyard.com/beginner-astrophotography/

https://rasyonalist.org/yazi/astrofotografcilik-nedir-uzay-fotografi/

https://acikders.ankara.edu.tr/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog