Yolcuların Uçak Bileti Seçimini Etkileyen Faktörler

Yazar :

Günümüzde havayolu ulaşımı özellikle uzun mesafelerde karayolu ulaşımına göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebepleri arasında havayolu ulaşımının hızı ve konforu öncelikli olarak sayılabilir. Durum böyleyken ve aynı destinasyona giden birden fazla havayolu şirketi varken yolcuların bilet seçmek için kendilerine göre belirlediği kriterler oluyor. Ancak bahsedilen kriterleri herkes için genel geçer kabul etmek mümkün değildir. Yani uçak bileti seçiminde de bireysel farklılıklar öne çıkmaktadır. Kimileri için güvenli uçuş daha önemliyken kimileri sadece bilet için ödeyeceği tutarı önemsemektedir. Bazen sadece güvenli uçuş kriteri dahi kişilere göre farklılaşabilmektedir. Peki nedir bu yolcuların uçak bileti seçimini etkileyen faktörler?

Güvenlik

Yapılan araştırmalarda yolcular için güvenli uçuşun çok önemli olduğu belirlenmiştir. Yolcular, çoğunlukla önceki deneyimlerinde daha güvenli uçtukları firmalardan bilet almayı tercih etmektedir. Çokça kaza ve kırımlarla gündeme gelen firmalardan bilet tercih edilmemesi de bu sebeple muhtemeldir.

Fiyat

Bilet satın alırken yolcuların önemsediği bir diğer kriter ise bilet için ödenecek fiyattır. Bilet fiyatlarının düşük olması yolcuların o firmayı tercih etme oranını oldukça arttırmaktadır. Firmaların dönemsel olarak bilet fiyatlarında kampanyalar yapması da bu sebeple kısa sürede biletlerin satılmasını sağlamaktadır. Ancak bilet fiyatlarının daha uygun olduğu firmalarda her hizmet ekstra ücretlendirilmektedir. Bu sebeple de bazı yolcular bilete daha fazla ücret ödeyip aynı zamanda daha fazla hizmete sahip olmayı da tercih edebilmektedir.

Hizmet

Uçak içerisindeki genel hizmet, kabin ekibi tutumu, istek ve şikayetlerin dikkate alınması, yolcuların taleplerine çözüm bulunma oranı gibi değişkenler de yolcuların bilet satın alma tercihlerini değiştirmektedir. Yolcular önceki uçuşlarında kötü deneyim yaşadıkları firmalardan tekrar bilet almayı tercih etmemektedir. Kendilerinin ve yakınlarının geri bildirimleri uçuş için olumlu olduğunda, tekrar o firmadan bilet alma oranı da artmaktadır.

Uçuşların gidilecek destinasyona daha sık yapılması da yolcular için bilet satın alımında belirleyici etkenlerden biridir. Uçak içi ikramlar, konfor, ek bagaj hakkı, bilet iptal ve değişiklik hakkı gibi faktörler de yolcuların bilet satın alma tercihlerini belirlemektedir.

Muhtemeldir ki istenen; tüm bu kriterlerin bir arada bulunmasıdır. Ancak bu mümkün olmadığı için yolcular kendi önceliklerine göre bilet tercihlerini belirlemektedirler.


Yazan: Psk. Esen Şen

Kaynakça

Delice, E. K. (2016). Havayolu Firmaları Seçimi İçin Bulanık Çok Kriterli Bir Model. Gazi Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Dergisi. Cilt 31, No 2. 263-276. doi:10.17341/gummfd.68548

Çelikkol, E.S. Uçkun, C. G. Tekin, V. N. Çelikkol, Ş. (2012). Türkiye’de İç Hatlardaki Havayolu Taşımacılığında Müşteri Tercihi ve Memnuniyetini Etkileyen Faktörlere Yönelik Bir Araştırma. İşletme Araştırmaları Dergisi. Cilt 4, Sayı 3. 70-81. https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=691590

Gürses, F. (2006). Havayolu İşletmeciliğinde Müşteri Tercihlerini Etkileyen Faktörler Ve Yerli Yolculara Yönelik Bir Araştırma. (Yüksek Lisans Tezi). Balıkesir Üniversitesi/ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Balıkesir.

 

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog