ATC(Hava Trafik Kontrol) Hakkında Bilgi

Yazar :

ATC, Hava Trafik, havacılık, iletişim, Kule, pilot, radar, Sivil Havacılık, uçak

 

Mart ayının ilk haftasından herkese merhabalar, bu gün havacılığa dair bir başka konu olan ATC Hakkında sizlere kısaca bilgi vereceğim, tabii siz bu bilgilerle yetinmek istemezseniz buradan havacılık alanına dair çok başka yazılarımıza da göz atabilirsiniz, iyi okumalar diliyorum…

1- Hava Trafik Kontrolü Hizmeti:

Hava araçlarının yerde veya uçuşun herhangi bir anında birbirleriyle veya herhangi bir engelle çarpışmalarını önlemek, hızlı ve düzenli  hava trafik akışını sağlamak amacıyla verilen hizmettir.

2- Hava Trafik Kontrolörü:

ATC(Hava Trafik Kontrol) Hakkında Bilgi-1
ATC(Hava Trafik Kontrol) Hakkında Bilgi-1

Pilotlara telsiz vasıtasıyla tavsiye, bilgi ve talimatlar ileten ve pek çok yardımcı bölümle birlikte çalışarak ve teknolojinin getirdiklerinden faydalanarak kendi kontrol sahasındaki hava araçlarına aynı anda hava trafik kontrol hizmeti sağlayarak onları emniyetli, düzenli bir şekilde uçmalarını ve zamanında kalkışlarını ve varışlarını sağlar. Yani bir hava aracı istediği zaman kalkıp istediği gibi uçamaz. Belirlenmiş hava koridorlarından uçması ve hava trafik kontrolörlerinin verdiği talimatlara uyması zorunludur. Bu yüzden pilot, uçağın motor çalıştırılmasından kalkışına, hava koridorundaki uçuşundan tırmanacağı uçuş seviyesine, muhafaza etmesi gereken hızdan alçalmasına, gideceği havalimanındaki inişinden park yerine kadar hava trafik kontrolörlerinden izin ve talimat almak zorundadır. Bir hava trafik kontrolörü aynı anda bazen 10 bazen 35-40 uçaktan sorumlu olabilmektedir.

 

3- Hava Trafik Kontrolörü Olmak İçin;

 

Bu işi yapmak için emin miyiz gerçekten? Çünkü hava trafik kontrolörü olmak dünyanın en zor ve en stresli işlerinden birisidir. Eğer gerçekten kendimizi bu alanda yetkin görüyor isek hava trafik kontrolörü olmak için iki yol vardır. İlk yolda 4 yıllık bir fakülteden mezun olmanız şartı arandığı gibi, ikinci yolda Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulunun Hava Trafik Kontrol Bölümünü okuyarak diplomanızı almış olmanız gerekir. Bu lisanslara ek olarak derece sınavlarına girerler ve bu sınavlarda başarılı oldukları takdirde dereceleriyle ilgili hava trafik hizmeti görevini yerine getirirler. 

 

Derece Sınavları;

  • Görerek meydan kontrol derecesi
  • Aletli meydan kontrol derecesi
  • Radarsız yaklaşma kontrol derecesi
  • Radarlı yaklaşma kontrol derecesi
  • Radarsız saha kontrol derecesi
  • Radarlı saha kontrol derecesi

 

Hava trafik kontrolörleri, iyi derece ingilizce bilmek ve her sene , çalıştıkları bölgeyle ilgili derece yenileme sınavlarına girmek zorundadırlar.


Yazan: Alper Günerigök

Kaynakça;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hava_trafik_kontrol

http://web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-personeli/2129-hava

1 Yorum *
  1. […] değineceğiz. Öncesinde bu meslek grubuyla ilgili genel bilgilere sahip olmak isterseniz https://blog.havacilikpsikolojisi.net/atc-hava-trafik-kontrol-hakkinda-bilgi/ […]

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog