Evrenin Bilinen En Büyük Yıldızı: Stephenson 2-18

Yazar :

#enbüyükyıldız, #stephenson2-18, yıldız

 

Evren sonsuz bilmecelerle dolu. Her eklenen yeni bilgi, bilinenleri baştan yazıyor. Bugün bilinen en büyük ve en aydınlık kırmızı üstdevlerden olan yıldızımızı inceleyeceğiz. Bu büyüleyici yıldızımız Stephenson 2-18’in detaylarına beraber bakacağız. Hepinize keyifli okumalar.


Hakkında

Kalkan takımyıldızında bulunan, Stephenson 2 DFK 1 ya da RSGC2-18 olarak da bilinen bu yıldızımız, şu ana kadar tanıdığımız evrenin en büyüğü olarak kendisini dünyaya gösterdi. Aynı takımyıldızında bulunan UY Scuti, Stephenson 2-18 keşfedilene kadar en büyüğüydü. Fakat, yeni araştırmalar Stephenson yıldızının 2,5 kat daha büyük olduğunu ispatladı. Aslında yıldızımız yeni keşfedilmedi, 1990 senelerinde de biliniyordu fakat günümüz teknolojisine sahip olamadığımız için fark edilmesi yıllar aldı. 2020 yılında yapılan araştırmalarla birinciliğe yerleşti.


Özellikleri

Yaklaşık olarak, Güneş’ten 2.120 kat fazla yarıçapa sahip. Hacmi de, Güneşe oranla 10 milyar kat daha fazla. Bu özellikleri de onu evrenin en büyüğü haline getiriyor. Yüzey sıcaklığının 3000 santigrat derece olduğu söyleniyor. Dünya’dan ortalama 20.000 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bu demek oluyor ki, Stephenson 2-18’in ışıkları bize 20 bin yılda ulaşıyor.


Ömrü

Ne yazık ki, bir yıldızın ömrü büyüklüğüyle ters orantıda. Yani, bu demek oluyor ki Stephenson 2-18 yıldızının ömrü pek de uzun değil. Çünkü kütleçekim gücü, belirli bir zaman sonra Stephenson yıldızına yetemeyecek. Yıldızın içerisine bulundurduğu birtakım yakıtlar da, hidrojen gibi, bir zaman sonra bu büyüklüğe karşı tükenecek. Özetle, yıldızlar ne kadar büyükse o kadar az yaşayacaklar.


Peki Sonra Ne Olacak?

Her ölen yıldız gibi, o da büyük bir süpernovanın ardından, kocaman bir karadeliğe dönüşecek. İlerleyen zamanlarda, ondan daha büyük bir yıldız gelip gelmeme ihtimali tabii ki de net değil. Fakat, araştırmalar daha büyüğünün gelmesinin fizik kurallarında da olmadığını söylüyor. Daha büyüğü olsa bile, Stephenson 2-18’den büyük bir kat farkı olamayacağını söylüyor. Belki de, fark etmeden evrende görebileceğimiz en büyük yıldıza tanıklık ediyoruz.


Yazan: Hanife Erdoğdu

Kaynakça: 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Stephenson_2-18

https://www.uzaygo.com/evrenin-en-buyuk-yildizi-stephenson-2-18/

https://uzaybilimimiz.blogspot.com/2021/03/evrendeki-en-devasa-yldzlardan-biri.html

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog