Bebek İle Uçak Seyahati

Yazar :

bebek, bebekmaması, ebeveyn, gürültü, koltuk, konfor, seyehat, uçak, uçuş

 

Bebek İle Uçak Seyahati-1
Bebek İle Uçak Seyahati-1

     0 ila 24 ay yaş aralığındaki yolcular bebek yolcu olarak kabul edilir.

 

  Bebekle uçak seyahati, bakım veren için zorlu bir süreç gibi görünüyor olsa da  aslında bu süreci kolaylaştırabilmek için yapabileceğiniz önlemler mevcut, bu yazımızda alabileceğimiz önlemler hakkında konuşacağız ; 

     

 1 ) 1 haftalığa kadar bebeklerin uçakla seyahat etmesine ancak doktor raporu ile izin verilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğiniz 6. ayını doldurmamış ise  süregelen bir sağlık problemi yaşamıyor olsa da uçuş öncesi doktor kontrolünden geçmesi önemli bir noktadır.

 

 2 ) Bebeğinizin yolculuk esnasında huysuzlanacağından endişe ediyorsanız uçuş saati olarak gündüz vakitlerini tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır çünkü bebekler akşam saatlerinde daha huysuz ve yorgun olabilirler bu da uçuş stresini arttırabilecek bir durum oluşturabilir.

      

  3 )   Uçuş sırasında bebeğin tuvalet ihtiyacının daha rahat ve kısa bir sürede    gerçekleşebilmesi için tuvalete yakın koltuk tercih etmeniz size oldukça fayda    sağlayacaktır. Fakat tuvalete çok da yakın olmamasına  dikkat etmelisiniz çünkü diğer  yolcuların tuvalete giriş ve çıkışlarında oluşturacak oldukları gürültü bebeği oldukça etkileyebilir.

     

 4 ) Bebeğinizle kucakta seyahat edebileceğiniz gibi onun için ayrı bir koltuk satın alınarak da yolculuk edebileceğinizi unutmayın. Size daha geniş bir ortam sağlayacaktır.

Bebek İle Uçak Seyahati-2
Bebek İle Uçak Seyahati-2

  5 ) Uçak iniş ve kalkışlarında , kabin basıncı oluşacağından bebeğiniz bu durumdan etkilenecektir. Basıncın bebeğiniz üzerindeki etkisini azaltmak için bu esnalarda bebeğinizi beslemeniz önerilir.

       

 6 ) Uçuş kabininde ısının düşük olabilme ihtimaline karşın yanınızda fazladan kıyafet ve bebek battaniyesi bulundurmanız faydalı olacaktır. Bu sayede bebeğinizin üşüyerek hastalanmasını ve huysuzlanmasını önleyebilirsiniz.

      

  7 )  Bazen uçuş sırasında basınca ve üşümeye bağlı olarak bebeklerin burnu tıkanabilir. Böyle bir durum karşısında tıkanıklığı engellemek için yanınızda aspiratör ve burun damlası bulundurmak büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

  8 )  Uçak seyahati boyunca değişen basınç ve titreşim bebeğinizin normalden fazla dışkılamasına sebep olabileceğinden bebeğinizin altını sık sık kontrol etmeyi, herhangi bir pişik veya rahatsızlanmaya karşın yanınızda fazladan bebek bezi, ıslak mendil ve pişik kremi bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

 

 9 ) Çoğu havayolu şirketi uçuş sırasında mama hizmeti vermektedir. Kullanacağınız havayolu şirketinin mama hizmeti sunup sunmayacağını öğrenip böyle bir hizmet sunuluyorsa biletinize ekletmeniz faydalı olup, uçuş sırasında mama hazırlamakla vakit kaybetmeyip bebeğinizle ilgilenmenize fırsat sağlayacaktır.

 

 10 )  Seyahat sırasında bebeğiniz sıkılması çok olası bir durum olacağından uçuş öncesi yanınıza dikkat dağıtacak türde oyuncaklar bulundurmak etkili olacaktır. Bu oyuncakların farklı türde veya renkte olmasının yanı sıra peluş ve hafif olması da rahat taşınabilmesi ve konfor açısından pratik bir çözüm olacaktır.

MUTLU YOLCULUKLAR.

SEVGİLERİMLE 


Yazan: Berk Alkaç

Kaynakça:

1)https://www.aerobilet.com.tr/blog/seyahat-rehberi/bebekle-ucak-seyahati-hakkinda-cok-isinize-yarayacak-8-ipucu/

2)http://www.hurriyet.com.tr/rahat-ucak-yolculugu-icin-birkac-oneri-14879345

3)https://www.bebekhastanesi.com/yasam/bebekle-ucak-yolculugu

4)https://www.skyscanner.com.tr/haberler/bebekle-ucak-yolculugu-hakkinda-pratik-bilgiler

5)https://www.flypgs.com/seyahat-sozlugu/ucakta-bebek-yolcu

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog