Hubble Uzay Teleskobu

Yazar :

Hepimizin adını birçok kez birçok yerde duyduğu Hubble Uzay Teleskobu hakkında gerçekten ne kadar bilgiye sahibiz? Bu yazımızda sizde olan bilgilere eklemeler yaparak doyuma ulaşmaya çalışacağız, keyifli okumalar : ) 

Nedir Bu Hubble?

Hubble Uzay Teleskobu ismini Edwin Hubble’dan almıştır ve 1990’dan bugüne kadar görevde olan bir ESA ve NASA işbirliğidir. Peki nedir bu Hubble’ı özel yapan şey? Hubble sadece uzaydan görülebilen ultraviyole ışığı algılayabilir aynı zamanda kızılötesi bir teleskoptur ve bugüne kadar yüzbinlerce görüntüyü uzaydan Dünya’ya aktarmayı başarmıştır. 

Uzay Aracı Sistemleri

Hubble Dünya üzerindeki merkezden gelen komutlarla çalışır ve bu takım çalışmasını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek adına çeşitli uzay aracı sistemleri kullanır.

İletişim Antenleri

Hubble’ın üzerindeki antenler, yeryüzünden gelen komutları almasına ve neyi ne zaman uygulayacağını tayin etmesinde ona yardımcı olur.

Güneş Enerjisi

Kanada benzeyen ve Güneş enerjisi sağlayan tertibatların üzerinde Güneş’in enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren hücreler bulunur. Bu enerjinin bir kısmı depolanırken diğer bir kısmı ise teleskobu çalıştırır. 

Otomasyon

Hubble’ın iki ana bilgisayarı vardır, bunlardan biri veri alışverişi, komutlar ve gerekli bilgilerin iletiminde kullanılırken diğeri ise jiroskoplar ve sistem genelindeki işlevler içindir.

Koruma

Hubble’da onu aşırı sıcaklardan koruyan termal bir koruma örtüsü mevcuttur. 

Çerezlik Bilgiler

1.Hubble’ın boyu yaklaşık olarak 1 otobüs boyundadır. (13,3 metre)

2.Hubble Dünya’dan 13.4 milyar ışık yılı uzaktaki yerleri gözlemlemeyi başardı, yani aslında çok uzak geçmişi gözlemledi!

3.Üzerinde iticiler yoktur, açılarını değiştirmek için tekerleklerini ters çevirerek Newton’un üçüncü yasası olan etki-tepki yasasını kullanır. 

4.Hubble bugüne kadar 1.3 milyondan fazla gözlem yaptı. 

5.Hubble elbette ki evrendeki gözlemlerini seyahat ederek gerçekleştirmiyor, Dünya’nın etrafında dönerken bu gözlemleri yapıyor.

Aşağıda Hubble’ın çektiği birbirinden güzel görüntülerden bazılarını görebilirsiniz, ‘peki ya Hubble şu anda ne yapıyor?’ diyorsanız buradan canlı bir şekilde ne gözlemlediğine ulaşabilirsiniz. 

            

 


Yazan: Bengisu Ersoy

Kaynakça:

https://science.howstuffworks.com/hubble5.htm

https://hubblesite.org

http://spacetelescopelive.org

https://hubblesite.org/quick-facts/telescope-quick-facts

https://hubblesite.org/images/gallery

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog