Nebula Nedir?

Yazar :

bulutsu, doğumevi, hubble uzay teleskobu, judy schmidt, kelebek nebulası, morötesi ışınlar, nasa

Nebula Nedir?

Gökyüzüne baktığımızda biz insanların dünyadan görmediği ama aslında orada var olan, keşfedilmeyi bekleyen milyonlarca şey vardır. Bunlardan biri de Nebulalardır. Nebula, bir diğer deyişle Bulutsu, uzayda yer alan gökyüzüne serpiştirilmiş toz taneciklerini anımsatan ışıklı, büyük gaz ve toz bulutlarına verdiğimiz bir isimdir. Nebulaların isimleri genelde çiçek veya böcek isimlerinden esinlenerek adlandırılır. Martı Bulutsu, Kelebek Nebulası, Gül Bulutsusu bunlardan sadece birkaçıdır. 

Nasıl Oluşurlar?

Nebulaların nasıl oluştuğuna gelirsek, hepsinin aynı yollardan geçerek oluşmadığını söyleyebiliriz. Bulutsular, yıldızların doğum ve ölümünün arasındaki tam o ince çizgidedirler. Bazı Nebulalar, patlamalar sonucu ölen yıldızların bıraktığı atık malzemelerden oluşurlar. Diğer Nebulalar ise, yıldızların doğumevi görevini üstlenirler, yıldızlar doğmadan önce Bulutsular doğacak olan yıldızın çevresini sararlar. Bu nedenle, yaşamın başlangıcında büyük öneme sahiptirler.

Yapıları Hakkında Ne Biliyoruz?

Sıcaklıkları normalin çok üzerinde olmasıyla beraber yüksek miktarda morötesi ışınlar yaymaktadırlar. Ancak, yaydıkları morötesi ışınlar Bulutsuların yoğun toz bulutları içerisinde kaybolmaktadır. Yukarıdaki görselde yer alan ‘Kelebek Bulutsusu’ ismine sahip olan toz bulutu kümesi, Hubble Uzay Teleskobu tarafından kaydedilmiş ve renklerinde düzenleme yapılmıştır. NASA verilerine göre, ölçülen yüzey sıcaklığı 250.000 C olarak belirlenmiştir.

100 Bulutsudan Oluşan Muhteşem Koleksiyon!

Sanatçı Judy Schmidt, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen 100 farklı Bulutsuyu hepsinin kuzey yönü yukarı gelecek şekilde yerleştirip, yönü, boyutu ve ebatına herhangi bir düzenleme yapmadan bu ilginç koleji yapmıştır. Böcek posterlerinden etkilenerek bu kolajı oluşturduğunu belirten Schmidt, uzay teleskobuyla kaydedilen fotoğrafların düşük renk filtreleri olduğu için renk seçimlerinin estetik olarak yapıldığını eklemiştir.


Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

https://onedio.com

https://www.bilimgemisi.com

https://evrimagaci.org

https://gizmodo.com

https://apod.nasa.gov/apod/ap170208.html

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog