Uzay Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

Yazar :
galaksi, gezegenler, güneş, güneşsistemi, jüpiter, mars, nasa, neptün, uranüs, Uzay, venüs

 

Uzayın derinliklerinde kaybolmadan yeni bilgiler öğrenmek zaman zaman zor olabiliyor değil mi? Bu yazıda sade bir dil ile uzay hakkında az bilinen 10 gerçekten bahsedeceğiz.

 

Güneş Sistemimizdeki En Sıcak Gezegen Venüstür!

Güneşe en yakın gezegen Merkür olmasına rağmen en sıcak gezegen değildir, Güneş Sistemimizdeki en sıcak gezegen Venüs’tür ve üzerindeki sıcaklık yaklaşık olarak 450C derecedir. Merkür’ün en sıcak gezegen olmamasının sebebi ise üzerinde Güneş’ten gelen sıcaklığı hapsedecek bir atmosfer bulundurmamasından kaynaklanır. 


Güneş Ne Kadar Büyük?

Hepimiz biliyoruz ki Güneş Evrenimizdeki en büyük yıldız değildir, ancak yine de gezegenimizden çok büyüktür. Öyle ki Güneş’in içerisine 1.3 milyon adet Dünya sığdırılabilir! Böyle bir büyüklüğü hayal edebiliyor musunuz?


Venüs’te Bir Gün

İlginç bir şekilde Venüs’te bir gün 243 Dünya günü iken bir yıl ise 225 gündür. Yani Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzun sürer.

Uzay Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek-1
Uzay Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek-1

Süper Dünya

Süper Dünya denilen 55 Cancri e adlı gezegen %30 oranında elmastan oluşuyor! Bu gezegen Dünya’dan 2 kat büyük, 8 kat daha ağır ve bizden 40 ışık yılı uzakta!


Kum Taneleri

Tüm Dünya üzerindeki kum taneleri Evrenimizdeki yıldızlardan daha fazla değil! Elbette Dünya üzerinde bulunan kum tanelerini tek tek sayabilmek mümkün değil, ancak Hawaii Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucu tahmini bir sounca ulaşılabilmiş, ayrıca Carl Sagan bunu 1980 yılında yazdığı ‘Kozmos’ adlı kitapta dile getirmişti.


Mavi Gün Batımı

Mars’ta Güneş mavi batıyor! Bunun temel sebebi Güneş’ten gelen ışınların atmosferde ne olduğuna bağlı olarak yayılmasından kaynaklanıyor.


Ağaçlar ve Samanyolu

Dünya üzerindeki ağaçların sayısının Samanyolu Galaksimizdeki yıldızların sayısından daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Ağaçlarımızı korumayı unutmayalım. : )

Sessizliğin Sesi

Dünya’da ses, hava moleküllerini titreştirerek kulaklarınıza gider. Uzay ise tamamen sessizdir çünkü uzayda ses dalgalarını iletebilecek bir ortam yoktur.


Üzerinde Su Olan Tek Gezegen Dünya Mı?

Uzun yıllar boyunca Güneş Sistemi’nde sadece Dünya üzerinde sular var sanıyorduk. Ancak geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda Mars’ta üç yeni yeraltı gölü tespit edildi. Yani artık yalnız değiliz!


Gezegenler Üzerinde Yürüyebilmek

Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün üzerinde yürüyemezsiniz çünkü bunu yapabileceğiniz yüzeyleri yoktur! Örneğin Jüpiter üzerinde yürümeye çalışırsanız bunu başaramayacak ve basınç tarafından ezileceksiniz.

 

Tüm bu küçük bilgiler doğrultusunda size varoluşumuzun paha biçilemezliğini tekrar hatırlatabilmiş olmayı diliyorum…

 


Yazan: Bengisu Ersoy

Kaynakça:

https://www.nasa.gov/audience/forstudents/5-8/features/nasa-knows/what-is-planet-mercury-58.html

https://childwellbeing.asu.edu/SpaceFacts

https://solarsystem.nasa.gov/solar-system/sun/in-depth/

https://astronomy.com/magazine/bob-berman/2019/01/more-sand-or-stars

https://www.esa.int/kids/en/learn/Our_Universe/Story_of_the_Universe/What_is_space

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog