Uçan Araba

Uçan Araba

Yazar :

Uçan Araba, Uçan Araçlar,Araba

2015 yılında günlük hayatta kullanılan ve yaşamı kolaylaştıran birçok uçan araba görmeniz mümkün, tabi yalnızca bir film senaryosunda. 1985 yılında çekilen Geleceğe Dönüş filmi, 2015 yılına giderek o yıllarda dünyanın kullanacağı teknolojiyi öngörmeye çalışmıştır. Uçan arabaların artık üretilip sıklıkla kullanılıyor olacağını düşünen senaristin haklı çıkmasını sanıyorum ki hepimiz çok isterdik.  Fakat gerçek hayatta uçan bir araba görmek için henüz çok erken. Peki uçan araba üretimi için neler yapılıyor? Hiç gelişme yok mu? Elbette ki var.

Uçan Araba-1
Uçan Araba-1

Otomobil sayısının artışı ve bunun yol açtığı ulaşım problemlerinin çözümü için otomobil firmaları alternatifler aramaya başladı. Teknolojinin de gelişimi ile birlikte uçan arabalar yapmak için birçok firma kolları sıvadı. Mercedes-Benz, Geely, Volkswagen, Italdesing, Volvo ve Porsche üretim için çalışmalara başlayan firmalardan bazıları. Bunun yanı sıra Uber gibi teknoloji şirketlerinin de çalışmaları mevcut.

2019 yılı içinde ve bu yıldan itibaren uçan arabaların piyasasında bazı sıçramaların olacağı öngörülüyor. Örneğin Volvo’nun sahibi Çinli Geely Holding, satın aldığı uçan araba üreticisi firma ile birlikte uçan aracının ilk modelini bu yıl piyasaya çıkarabileceğini belirtiyor. Tıpkı Volvo gibi Mercedes-Benz de satın aldığı bir şirket vasıtası ile elektrikli bir taksi modeli geliştiriyor. Bu araçların benzerliği ise dikey iniş kalkış yapacak şekilde tasarlanmış olması.

Uçan Araba-2
Uçan Araba-2

Bunların dışında, dünyanın seri üretime girecek olan ilk uçan otomobili olan PAL-V Liberty için satışlara başlandı. Gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda ön siparişler alındı ve araçların 2019 yılı içerisinde teslim edilmeye başlanacağı söylendi. Araç, karada 160 ve havada 179 km hıza kadar çıkabilecek. Ayrıca 11 bin feet’e kadar yükselebilen aracın menzili ise 563 km olacak. Fiyatının oldukça pahalı olması ile birlikte bu otomobillerin ne sıklıkla kullanacağı ve günlük hayatımızın bir parçası olup olamayacağı ise tartışma konusu.

Gelişen teknoloji hepimizi umutlandırırken bir yandan da kaygılandırmaya devam ediyor. Yıllar öncesinden şimdiye dek hem bilim kurgu filmlerinde hem de gerçek hayatta hayal edilen bir durumun gerçekleşmesi artık an meselesi. Peki bu isteğimize kavuştuktan sonra ne olacak? Yeryüzündeki ulaşım problemlerine bir de havadaki ulaşım problemleri mi eklenecek? Havadaki trafik kontrolleri nasıl sağlanacak? Sistem yerine oturana kadar bunu suistimal edebilecek kişiler için nasıl önlemler alınacak?

Uçan Araba-3
Uçan Araba-3

Bütün bu soruların ve olası sorunların dışında güzel noktalara değinmekte de fayda var. Uçan arabaların yaygınlaşması ve umuyorum ki problemsiz bir sisteme oturması ile birlikte hayatlarımız kolaylaşacak. Zamandan daha çok tasarruf edecek, sürekli gökyüzünde olabilmenin tadını çıkaracağız. Artık trafikle daha az uğraşacak ve belki de çevreye daha az zarar vereceğiz. Bütün bu ihtimallerin çevrelediği ve hepimiz için bir bilmece olan geleceğe bakalım bu kez de biz nasıl döneceğiz.

 

Yazan: Songül Kandemir

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog