Overbook Nedir?

Yazar :

Aylar önce parasını ödeyip uçak bileti almış olabilirsiniz. Ama uçuş günü havalimanına gittiğinizde, ‘uçakta yer yok’ cevabı ya da bir sonraki uçuş için teklif alabilirsiniz. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? Bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Overbook, tamamen havayolu şirketinin inisiyatifinde olan bir durumdur. Her uçuşta, uçuşa gelmeyen bazı yolcular olabilir. Bu durumun istatistiki olarak gerçekleşeceğini öngören havayolu, uçaktaki koltuk sayısından daha fazla bilet satışı yapabilir. Uçakta fazla koltuk satışı olduğu zaman kontuar erken kapatılır ve yolcu, bileti olsa bile uçuşa alınmaz. Uygulamanın amacı ise uçağın boş koltukla gitmesine engel olmaktır. Bu havayollarının zarar etmesini engellemek için yapılan bir durumdur.

Özellikle bayramlar, okul açılış kapanış zamanları, yılbaşı, hac ve umre dönemleri gibi yoğun günlerde uçak firmaları, uçak kapasitesinden daha fazla bilet satar.

OverBook durumunu Yaşamamak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Yolcularınızın Check-in işlemlerini ne kadar erken yaparsanız ve havalimanına ne kadar erken gelirseniz o kadar avantajlı konumda olursunuz.

Yolculara Sunulan Ek Alternatifler Nelerdir?

Bende Yolcu Hizmetleri Memuru Olarak görev yapmaktayım, yaz sezonu olduğu için bu durumlarla sık sık karşılaşmaktayız. Uçak Overbook durumunda olduğunda gelen yolcularımıza havayolu şirketinin sunmuş olduğu 50 euro diğer uçuşa kadar bekleme süresince ücretsiz yeme- içme ve konaklama imkânı sunuyoruz.

Overbook Durumu Yasal mı?

Overbook tamamen “yasal” olup havacılık sektörü açısından “uluslarası” bir standarttır.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), çifte rezervasyon (overbooking) konusuna olumlu bakmaktadır.

Yazar: Umut Doğan

 

İnstagram: @havadaki_gundem

Linkedin: @havadaki_gundem

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog