The Martian (Marslı) Filmi

Yazar :

Marslı, marslıfilmiafişi, marslıfilmigerçekmi, marslıfilmkonusu

The Martian (Marslı) Filmi-2015- IMDB 8,0 

Kalabalıktan ve stres faktörlerinden uzaklaşarak gün içinde hepimizin düşünmeye rahatça bir nefes almaya ihtiyacı oluyor. İşte hayatımızdaki bu yoğunluktan koparak hayatımızın anlamını fark ettiğimiz ve farklı bakış açıları kazanabileceğimiz bir sürece girebiliriz Marslı ile. Hayal gücümüzün sınırlarını ne kadar zorlayabiliriz? Bir sabah kalkıyoruz gözümüzü kocaman bir güneşin ihtişamı ile açıyoruz. Her zamanki sabahlardan çok çok farklı yumuşak kızıl bir toprağa gömülüyor ayaklarımız. Toprak yalnız ve sessiz; sudan, oksijenden tüm canlılardan uzak. Tam anlamıyla bu şartlar Marslı filmindeki, kızıl gezegen Mars’ta bir kaza sonucu yaralanmış olan Mark Watney’in Mars’ta geçireceği birkaç yılın bir başlangıcıdır.

The Martian (Marslı) Filmi-1
The Martian (Marslı) Filmi-1

Mars’ta çıkan hortum yüzünden uzay mekiği Hermesle ekip ayrılırken botonikçi ve astronot olan Mark, bir kaza geçirir ve uzay mekiğine ulaşamaz. Mürettebattaki arkadaşları onun öldüğünü düşünerek Mars’tan uzaklaşırken Mark ile dünya arasında aylara yıllara bedel mesafeler açılır. 

Fakat Mark, Mars’taki tüm umutsuz koşullara rağmen hayatta kalabilmek ve tekrar dünyaya geri dönebilmek için mücadele etmeye başlar. Adeta Mars’ta yeni bir dünya kurmaya başlamıştır. Kendi biyolojik atıklarını kullanarak cansız toprağa hayat vermeye çalışıp su üreterek patates yetiştirir. Yani Mars toprağına Mark ile birlikte ilk defa bir insan eli değmiştir. 

The Martian (Marslı) Filmi-2
The Martian (Marslı) Filmi-2

Tüm bu mücadelenin yanı sıra sakince kararlar alarak NASA’ya ulaşma yollarını arayan Mark, bazı sinyallerle NASA’ya da ulaşmayı başarmıştır. Ancak kullandığı alfabe NASA’yla olan iletişimini zorlaştırdığı için tekrar düşüncelere kapılır. Aynı Mars toprağından patates üretmeyi başardığı gibi yeni bir alfabe oluşturarak yine bir ilki gerçekleştirmiştir. Verdiği tüm bu mücadeleler sonucunda NASA ve hatta diğer ülkelerde ellerindeki tüm imkanları seferber ederek Mark’ı Marstaki yalnızlığından kurtarırlar. 

The Martian (Marslı) Filmi-3
The Martian (Marslı) Filmi-3

Başından sonuna kadar yazılmış olan senaryosuyla Marslı filmi hem bilimsel hemde psikolojik açıdan çok fazla ögeyi içinde barındırmaktadır. Filmi beğenenler  bu bilimsel gerçeklikten uzaklaşmadan bir de yazdığı Andy Weir tarafından 2011 yılında kaleme alınmış “Marslı” romanını da okumayı tercih edebilirsiniz. 

 


Yazan: Psikolojik Danışman Öznur ANILIR

Kaynakça:

https://evrimagaci.org/marsli-filminin-bilimsel-analizi-marsi-dunyalastirmak-terraforming-mumkun-mu-408

https://filmhafizasi.com/kendine-ait-bir-dunya-the-martian/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog