Deporte ve Inad yolcu olmak

Yazar :

Bu yazımızda deporte ve inad yolcu hakkında tüm detayları açıklıyor olacağız; 

Deporte Yolcu Nedir?

Deporte yolcu, bulunduğu ya da ziyaret ettiği ülke sınırlarından yasal bir sebep ile kendi ülkesine veya başka bir ülkeye gönderilen yolcudur. Tam olarak tanımı ise bulunduğu ülke sınırlarından uzaklaştırılan yani “sınır dışı” edilen yolcudur. Kişi kendi ülkesinden deporte edilemez. Deporte yolcuların tüm yol masrafları sınırdaşı eden ülke tarafından karşılanır. Deporte edilecek yolcuların bu konu üzerine çalışan avukatlara başvurma hakkı vardır.

 

Deporte Yolcu Sayılma Sebepleri

Deporte yolcu sayılmak ve deporte edilme sebepleri politik olabileceği gibi vize tarihinin geçmesi ve sizin geçmiş vize tarihine rağmen ülkeden ayrılmamanızdan kaynaklanabilir. Ayrıca ziyaret ettiğiniz ülke içerisinde işleyeceğiniz hukuki bir suç da deporte yolcu olmanıza sebep olabilir. 

Overstay

Overstay yolcu deporte edilmenin ilk aşamasıdır. Bu aşamada yolcunun vize tarihinin geçtiği ve izin süresi bitmesine rağmen ülke sınırlarında kalmaya devam ettiği belirlenir. Yolcu izinsiz kaldığı süre boyunca kaçak yolcu pozisyonuna düşer ve deporte edilme süreci başlatılır.


Deporte Yolcular DEPA VE DEPU Yolcu Olarak 2 aşamada adlandırılır; 

 

  • DEPA yolcu         

 

Depa yolcular genellikle ziyaret ettiği ülke sınırları içerisinde hukuki bir suça karışmış kimselerdir. Bu kişiler deporte edilirken güvenlik güçleri eşliğinde ulaşım sağlanır. Bazı özel durumlarda ise depa yolcuların uçuş sırasında kelepçe ile seyahat etmesi mümkündür.

 

  • DEPU yolcu 

 

Depu yolcular sınır dışı edilirken güvenlik güçlerinin eşlik etmesine gerek olmayan, tek ve kelepçesiz ulaşım sağlayabilen yolculardır.

 


Deporte Edilmenin Sonuçları

Deporte edilen yolcular ülke yönetiminin verdiği karar neticesinde işlemiş olduğu suç ve deporte edilme sebebine göre cezalandırılır. 

Deporte edilen yolcu genellikle deport edildiği ülkeye 5 yıl vize alamama ya da daima giriş yasağı ile cezalandırılabilir. Bu cezalar ülke kurallarına göre değişiklik göstermektedir. 

Ayıca deporte edilmeniz durumunda diğer ülkelere vize alma, giriş yapma, kabul edilme sorunları yaşayabilir ve seyahat edemeyebilirsiniz.

 


Inad Yolcu Nedir ?

İnad yolcular seyahat edecekleri ülke sınırlarına alınmayan yolculardır.  İnad yolcuların seyahat ettikleri ülke sınır polisi ya da pasaport kontrol görevlileri tarafından  eksik belgeleri tespit edilerek ülke sınırlarına girişi engellenir.

Inad Yolcu Sayılma Sebepleri

Seyahat İçin istenilen belgeleri eksik veya yanlış teslim etmeniz durumunda inad yolcu sayılabileceğiniz gibi 

Transit olarak uçuş yaptığınız  seyahatlerde aktarmalı gideceğiniz ülkenin transit ve vize kurallarına dikkat etmeli ve gerekli izinleri almalısınız. Aksi takdirde transit yolculuk yaptığınız ülke sınırlarına alınmayabilir ve inad yolcu sayılabilirsiniz.


Inad Yolcu Olmanın Sonuçları Nelerdir?

İnad yolcu olarak tespit edilmeniz durumunda size ait eşyalar ile birlikte ülkenize geri gönderilmeniz söz konusu olacaktır. 

İnad yolcunun en kısa süre içerisinde kendi ülkesine geri dönmesi sağlanır. Eğer yolcunun ülkeye giriş yaptığı uçak geri dönüş sağlıyor ise inad yolcu bu uçak ile ülkesine geri döner.  Ancak bazı durumlarda uçakta yer olmaması, uygun uçağın bulunmaması gibi sebeplerle geri dönüş süresi uzayabilir. Bu gibi durumlarda inad yolcular bekleme alanlarında bekletilir. 

 

SORUNSUZ UÇUŞLAR DİLERİM,

 

Sevgilerimle


Yazan: Mısra İlksen önder

Kaynakça: 

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/kurumsal/yayinlar/yolcu_hizmetleri_06.02.2014.pdf.   

https://www.flypgs.com/seyahat-sozlugu/inad-yolcu

https://www.turna.com/sikca-sorulan-sorular/deport-ne-demek

https://www.bilgiustam.com/deport-nedir-sonuclari-nelerdir/

 

   

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog