Dünyadaki En İlginç Havalimanları

Yazar :

havaalanı, havalimanı, ilginç konumdaki havalimanları, pistler

 

Hava ulaşımının yaygın bir hale geldiği günümüzde bazı havalimanları coğrafi koşulları nedeniyle ilginçliğini koruyor. Eğer sizde bu havalimanlarını merak ediyorsanız gelin bu havalimanlarını birlikte tanıyalım.


Lukla – Tenzing – Hillary Havaalanı (Nepal)

Dünyadaki En İlginç Havalimanları-1
Dünyadaki En İlginç Havalimanları-1

Bu havaalanı şu anda dünyanın inişi en tehlikeli ve zorlu havaalanlarından biri olarak kabul ediliyor. Lukla Havaalanı, oldukça yüksek irtifalarda ve dağın eteğinde yer alıyor ve bu konumda hava durumu sürekli değişiklik gösteriyor. Yalnızca pistin şekli bile bu havaalanını tehlikeli kılmaya yetiyor.

Lukla Havaalanı’nda inişler de kalkışlar da genelde tek yöne doğru oluyor, uçurumun ucuna.


Barra Havalimanı (İskoçya)

‘Eğer üzerinde dolaşan martıların ayaklarını görebiliyorsanız iniş serbest.’ İskoçya’daki bu havalimanını diğer havalimanlarından farklı kılan özelliği uçakların belli bir piste değil kuma iniş yapmalarıdır. Barra Havalimanı arazisi denizde olan tek havalimanıdır. Günde bir defa yaşanan gelgit olayından dolayı pistler tamamen yıkanıyor. Dolayısıyla uçuş saatleri de bu doğa olaylarına göre ayarlanıyor. 


Svalbard Havalimanı (Norveç)

Kuzey Kutbuna en yakın ticari havalimanıdır. 1975 yılında yapay kar, buz ve permafrost adı verilen donmuş toprak kullanılarak inşa edilmiştir. Ayrıca Svalbard Havalimanı’nda küresel ısınmadan kaynaklı erimenin önüne geçilmesi için özel soğutma sistemleri de kullanılıyor. 


Madeira Havaalanı (Portekiz)

Madeira Havaalanı’nın pisti, kısa olmasının yanında oldukça rüzgar alan bir noktada. Bu yüzden pilotlar hep son saniyede uçaklarıyla sağa keskin bir dönüş yapmaları gerekiyor. Pistin kısa olması nedeniyle 1977 yılında feci bir uçak kazası yaşanan havalimanında 131 kişi hayatını kaybetti. Bu kaza sonrasında pistin, birkaç kolon daha eklenerek uzatılmasına karar verildi.


Kansai Havalimanı (Japonya)

Bu havaalanı yapay bir ada üzerine inşa edildi ve aydan görülebiliyor. İtalyan tasarımcı Renzo Piano tarafından tasarlanan bu yapay ada, yüksek deprem ve fırtına riskine rağmen yaratıldı. Yapımı süresince halk tarafından oldukça tepki gösterilen havalimanı, günümüzde Uzak Doğu’nun en yoğun havalimanlarından birisi olarak kabul ediliyor. 


Juancho E. Yurausquin Havalimanı (Karayipler)

Pistinin iki ucu da deniz kenarında bulunan havalimanı dünyanın en kısa kalkış – iniş pisti olarak geçiyor ve havalimanına sadece zor şartlarda uçuş yapabilen pilotlar gelebiliyor.


Cebelitarık Havalimanı (Cebelitarık Boğazı)

Havalimanı pisti ile şehrin ana caddesi, Cebelitarık Havalimanı’nın şehre sadece 500 metre mesafede olmasından dolayı kesişiyor. Bundan dolayı uçakların iniş ve kalkışları esnasında trafikte bulunan araçlara kırmızı ışık yanıyor. 


Princess Juliana Havaalanı (Saint Martin Adası)

Havalimanı, şehrin plajına oldukça yakın bir konumda bulunduğu için uçaklar kumsalda güneşlenen insanların birkaç metre üzerinden geçmektedir. 


Agatti Havaalanı (Hindistan)

Hindistan’daki takımadalar üzerine kurulu Agatti Havaalanı okyanus suları ile çevrilidir. Pilotlar için ‘ölüm pisti’ olarak adlandırılır.


Gisborne Havaalanı (Yeni Zelanda)

Havalimanındaki pistin tam ortasından tren yolu ve trenler geçiyor.


Yazan: İlknur Başkeser

Kaynakça:

https://www.google.com.tr/amp/s/www.cnnturk.com/amp/seyahat/iste-dunyanin-en-tehlikeli-havaalanlari

https://www.google.com.tr/amp/s/www.outlookindia.com/outlooktraveller/explore/amp/48091/10-most

https://www.anadoluhayat.com.tr/blog/hayata-dair/dunyanin-en-ilginc-7-havalimani-83

https://pixabay.com/tr/images/search/barra%20airport/

https://www.webtekno.com/haber/amp/67886

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog