En İyi Uzay Filmleri

Yazar :

baş yapıt, Bilim kurgu, christopher nolan, ridley scott, stanley kubrick, uzay filmleri

 

Zamanımızı evlerimizde geçirmeye gayret ettiğimiz bu dönemde filmler oldukça kurtarıcı birer materyal. Neredeyse her gün yeni bir film arayışına giriyoruz ve bu arayışta bilim kurgu filmlerinin başı çektiğini söyleyebiliriz. Kaliteli zaman geçirmenizi sağlarken aynı zamanda düşündürecek en iyi uzay filmlerini bir araya getirdik. İşte liste…


2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Destanı

Stanley Kubrick’in 1968’de yapmış olduğu ve kariyerinde en çok tartışma yaratmış ve halen de ortaya attığı sorular nedeniyle tartışmalara sebebiyet veren bir başyapıttır. Yaklaşık 2.30 saatlik filmin sadece 42 dakikasında konuşma vardır. Arthur C. Clarke’ın romanından uyarlanmış olan yapıtta yer yer gösterilen gizemli monolit o kadar etki uyandırmış ki, Neil Armstrong Ay’a ilk ayak bastığında etrafında siyah bir taş bakınmış. Kubrick hayranlığımı oldukça belli ettiğim bu yazıda, yapıt hakkında diyecek tek şey bu başyapıtı izlemeniz olacaktır. Ayrıntılı film analizi için buraya tıklayınız.


The Martian / Marslı

Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmde, Mars’a gönderilen astronot, başına gelen bazı beklenmedik felaketler sonucu kendini bu koskoca gezegende yalnız bulur. Elindeki sınırlı kaynaklarla yaşamını sürdürmeye ve kendine bir şey olması durumuna karşı her gün düzenli olarak video çekerek ne yaptığını anlatıyor. Kendi imkanlarıyla su yapmaya ve bir sera ortamı kurarak patates yetiştirmeye başlar ve böylece hayatta kalma süresini uzatabilecektir. Filmin detaylı anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.


Interstellar / Yıldızlararası

Christopher Nolan tarafından yönetilen 2014 yapımı ABD filmi. Filmde bir grup astronotun bir solucan deliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arayışı konu edinmektedir. Filmin büyüleyici doğasından sıyrılıp ‘’Ya acaba? ‘’ sorusunu sormanız ve bunun hakkında kendi kendinize hipotezler üretmeniz an meselesi.


Gravity / Yerçekimi

Yönetmenliğini Alfonso Cuaron’un yaptığı 2013 ABD-Birleşik Krallık ortak yapımı üç boyutlu bir film. Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Her şey normal gibi gözükürken bir felaket yaşanır ve iki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar.


Avatar

Senarist ve yönetmeni James Cameron olan 2009 yapımlı üç boyutlu bir filmdir. Filmin hikayesi 22. yüzyılda, Pandora adlı bir uyduda geçer. Yarı-felçli bir savaş gazisi olan Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan, barış ve doğa ile örtülü bir çevrede yaşayan Na’vi halkının arasına gönderilir ve macera bu şekilde başlar.


Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

https://www.bilimkurgukulubu.com

https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1ld%C4%B1zlararas%C4%B1

https://evrimagaci.org

http://www.beyazperde.com/filmler/film-178496/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Avatar_(film)

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog