Gezegenlerin İsimleri Nereden Gelmektedir?

Yazar :

afrodit, ares, astronomi, bilim, cronus, dünya, gaia, galaksi, gezegenler, hades, hermes, jüpiter, mars, merkür, mitoloji, mitolojik karakterler, neptün, plüton, poseidon, roma, satürn, teleskop, tellus, uranüs, Uzay, venüs, yunan, zeus

 

Güneş sistemindeki gezegenlerin isimlerini bizler bu şekilde telaffuz etmeden çok önceleri bu gezegenler keşfedilmemiş ve isimlendirilmemişti. Teleskop tam olarak icat edilene kadar bilinen 5 gezegene (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn) Romalılar hep kendi tanrılarının isimlerini vermişlerdir. Sonradan keşfedilen gezegenlerden olan Neptün’e de Roma tanrısının ismi verilmiştir. Uranüs ve Dünya bu istisnanın dışındadırlar. 

Gezegenlerin isimlerini Mitolojik karakterlerden aldığını bilsek de, hangi tanrının hangi özelliğine ithafen verildiğini çoğumuz bilmiyoruz. Bu yazımızda Mitolojinin gezegenlerle olan bağlantısını inceleyeceğiz.

Merkür

Merkür’ün hızı, Dünya’nın hızından yaklaşık 1.6 kat fazladır ve gökyüzümüzden yüksek bir hızla geçer. Bu yüzden, ismini en kurnaz ve en hızlı Roma tanrısı Merkür’den almıştır. Tanrı Merkür’ün Yunan Mitolojisindeki karşılığı Hermes’tir.


Venüs

Venüs, gökyüzünde ışık saçan bir pırlanta gibi göründüğü için ismini Roma Mitolojisinde yer alan, aşk ve güzellik koruyucusu Venüs’ten almıştır. Yunan Mitolojisindeki karşılığı Afrodit’tir.


Dünya

Dünya, adını Roma ya da Yunan mitolojisinden almayan tek gezegendir. Dünya’nın ingilizce dilinde karşılığı olan ‘Earth’ aynı zamanda toprak anlamını da taşır. Ancak, Yunan Mitolojisinde Toprak Tanrısı Gaia, Roma Mitolojisinde ise Tellus olması nedeniyle Dünya’nın ismi birçok dilde farklı anılır.


Mars

Mars, renginin kızıllığı ve kanı çağrıştırması nedeniyle ismini Roma Mitolojisindeki Savaş Tanrısı Mars’tan almıştır. Bu Tanrı’nın Yunan Mitolojisindeki karşılığı Ares’tir.


Jüpiter

Gelelim Tanrılar Tanrısı Zeus’a… Yunan Mitolojisi dendiğinde akla ilk gelen en güçlü tanrı Zeus ve ona denk olan bir de Jüpiter var. Bu yüzden bu güçlü ve kudretli tanrının ismi Güneş sistemindeki en büyük gezegene verilmiştir; Jüpiter.


Satürn

Satürn, gerek renginden gerek birtakım özelliklerinden olsa gerek ismini Roma Mitolojisindeki Tarım Tanrısı’ndan almıştır. Yunan mitolojisindeki karşılığı Cronus’tur. 


Uranüs

Uranüs, bir Roma Tanrısı değil, bir Yunan Tanrısı’dır. Yunan mitolojisinde, Cennetin Tanrısı olarak bilinir. Uranüs’ün renkleri Dünya’mızın gökyüzü renklerini anımsattığı için adını, “kozmik bir güce” sahip olduğu inanılan Tanrı Uranüs’ten almıştır.


Neptün

Neptün, Deniz Tanrısı’dır. Yunan mitolojisindeki karşılığı Poseidon’dur. Neptün gezegeninin renkleri, suyun renklerine benzer olduğu için bu ismi almıştır.


Plüton

Karanlık ve kasvetli görünümünden dolayı adını Roma Mitolojisindeki Yeraltı Tanrısı Plüton’dan almıştır. Yunan mitolojisindeki karşılığı Hades’tir. Yıllar 2006’yı gösterdiğinde cüce gezegen olduğuna karar verilip gezegenlik statüsünden çıkarılmıştır. Bu yüzden, cüce gezegen olarak da bilinmektedir.


Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

 

 

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog