Havacılık Müzesi

Yazar :

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, Hava Kuvvetleri Müzesi, havacılık müzesi fiyatları, Havacılık Müzesi nedir, Havacılık Müzesi nerededir, İstanbul Havacılık Müzesi

 

Dünya’da ve Türkiye’de birçok örneği bulunan Havacılık Müzelerinde askeri ve sivil havacılıkta kullanılan birçok uçak, eşya ve ekipmana aynı zamanda havacılık tarihinde önemli yere sahip birçok nesneye de ulaşabiliriz. Dünyanın en büyük Sivil Havacılık Müzesi, Amerika’nın Arizona Eyaletinde bulunan Pima Havacılık ve Uzay Müzesidir. 127 dönüm (610.000 m²) alana kurulmuş olan müzede 300 uçak sergilenmektedir.

Ülkemizde ise 1960 yılında Hava Kuvvetleri Komutanı Hv. Org. İrfan Tansel’in talimatıyla Hava Müzesi kurma fikri gündeme gelmiş ve sürdürülen çalışmalar sonucu 15 Mayıs 1971 yılında İzmir Cumaovası Sivil Havaalanında Türkiye’nin ilk Hava Müzesi açılmıştır. Ancak 1971-1978 yılları arasında faaliyet gösteren müze, bulunduğu yerin elverişsizliği nedeniyle istenilen kadar ziyaretçi alamayınca, ulaşım kolaylıkları ve ilk hava birliğinin kurulduğu yer olması nedeniyle müze için daha uygun bir yer olduğu düşünülen Yeşilköy’e taşınmıştır.


  •     İstanbul Havacılık Müzesi (Hava Kuvvetleri Müzesi)
Havacılık Müzesi-1
Havacılık Müzesi-1

İnşaatına yukarıdaki nedenlerden dolayı 1977 yılında başlanmış, 1983 yılında tamamlanmıştır. 2.365 m²’si kapalı, 12.000 m²’si açık sergileme alanlarını kapsayan toplam 65.000 m² alan üzerine kurulmuş olan müze 16 Ekim 1985’te Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil SÖZER tarafından ziyarete açılmıştır.

Uçak hangarında ve açık sergi alanında Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış çeşitli uçaklar ve helikopterleri, kapalı sergi alanında ise havacılık tarihi ile özdeşleşmiş insanlara ait eşyaları, havacılık tarihinde kullanılmış ve günümüzde de kullanılan çeşitli silahları, Osmanlı havacılarından günümüze kadar havacıların kullandığı kıyafetlerin imitasyonları görebilmek mümkündür. Ayrıca müzenin bünyesinde bir kütüphane (izinli araştırmacılara) , konferans/sinema salonu, kafeterya ve maket uçak bile satın alabileceğiniz bir hediyelik eşya reyonu bulunmaktadır.

Giriş Ücreti: Müzeye giriş öğrenciler ve 18 yaş altı için ücretsiz, yetişkinler için 10 TL’dir. Müze Kart geçerli değildir.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç, hafta içi her gün 09:00-17:00, hafta sonu ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım: Şahsi aracınızla gelmeyecekseniz kullanabileceğiniz en iyi toplu taşıma Sirkeci-Halkalı Banliyö Treni olacaktır. Yeşilköy İstasyonunda indikten sonra müzeye ulaşmanız sadece 5-10 dakikanızı alacaktır.


  •     Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Havacılık Müzesi-2
Havacılık Müzesi-2

Ülkemizdeki bir diğer havacılık müzesi olan Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi’nin açılışı 18 Eylül 1998 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı, ülkemizin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen tarafından gerçekleştirilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri kayıtlarında bulunan çeşitli uçak, silah, mühimmat ve yer savunma sistemleri gibi zengin bir koleksiyon açık sergi alanında sergilenmektedir. Kapalı sergi alanında ise ilk yerli uçaklarımızın ölçekli modelleri, büstler, flamalar ve pilot kıyafetleri yer almaktadır. Ayrıca Hava Şehitleri adlı köşede bazı şehitlerimize ve Türk havacılık tarihinde önemli yer tutan pilotlara ait kişisel eşyalar ile biyografileri yer almaktadır. Ziyaretçiler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanmış olduğu bir adet eğitim uçağının ve bir adet av-bombardıman uçağının da pilot köşkü içine girebilmektedir. Müzenin ayrıca bir sinema salonu, kafeteryası ve bahçesinde çocuklar için bir oyun alanı bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü hariç haftanın her günü 09:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Müzeye giriş ücreti 5 TL’dir. Fakat 18 yaş altı ve öğrencilere ücretsizdir.

Ulaşım: İstanbul yolunun 12.kilometresinde bulunan bu müzeye ulaşım için, Sıhhiye’de bulunan Adalet Sarayı’nın hemen önünden Etimesgut minibüslerine binebilirsiniz. Şaşmaz Kavşağında indiğinizde üst geçitten karşıya geçerek 2-3 dakika içerisinde müzenin girişine ulaşabilirsiniz.

 

 Bu yazımda sizler için havacılık müzeleri hakkında bilmek isteyebileceğiniz bilgileri derledim. Umarım faydalı olmuştur.


Yazan: Zeynep Rüveyda Gökmen

Kaynakça

https://www.hvkk.tsk.tr/Türk_Hava_Kuvvetleri/Hava_Kuvvetleri_Müzeleri/_Ankara_Müzesi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ankara_Hava_Kuvvetleri_Müzesi

https://tr.wikipedia.org/wiki/İstanbul_Havacılık_Müzesi

https://gezicenga.com/ankara-hava-kuvvetleri-muzesi-nerede/

https://seyahatdergisi.com/yesilkoy-havacilik-muzesi-nerede-nasil-gidilir-ve-giris-ucreti/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog