IATA-EASA

Yazar :

IATA-EASA DIŞ KURUMLAR EKİP TOPLANTISI RAPORU

*Kaynakların tamamı İngilizce olup çevirisi şahsım tarafından yapılmıştır.

 

IATA

Üyeliklerden para alıyor mu? Çark nasıl dönüyor? Devletlerin bu kadar büyük bir otorite gibi kabul etmesini nasıl sağlamışlar? Ceo’su ve yönetim kurulundaki insanların özgeçmişleri nedir?

IATA için üyelik isteyen havayolu firmasından başvuru ücreti olarak tek seferliğine ve geri ödemesiz olarak 15 bin dolar, kabul edilince de üyelik ücreti olarak ayrıca 15 bin dolar alınır. Üye firmalar IATA’ya yıllık olarak yaklaşık 13 bin dolar üyelik aidatı ile katkı payı olarak 500’er dolar öder.

IATA acentesi olmak için ise üye adayı acentelerden başvuru sırasında belirli bir ücret ödemeleri talep edilir. Bu ücret ülkeden ülkeye değişmektedir. Kabul edilen acentelerden ayrıca kayıt ücreti ve yıllık üyelik aidatı da alınır.

Büyüme, Gelişme & Otorite Sahibi Olma

Uluslararası hava ulaşımı, 1945’li yıllardan 1973 yılındaki petrol krizine kadar iki basamaklı değerlerle büyümüştür. Bu büyümenin arkasındaki en büyük etken de teknik açıdan yaşanan gelişmelerdir. 1950’lerin başında uçmaya başlayan turbo pervaneli uçaklar, 1958 yılında Atlantik ötesi uçabilen jetler, 1970’lerde geniş gövdeli uçaklar ve yüksek bypass oranlı motorlar ve daha sonra gelişmiş Aviyonik sistemler bu teknik gelişmelerin örnekleridir. Bu gelişmeler daha yüksek hızlara, daha büyük boyutlara ve daha düşük maliyetlere yol açmış ve sonuç olarak daha düşük ücretler ortaya çıkmıştır. İnsanların reel gelirlerinin ve tatil için harcamak istedikleri zamanın artması hava ulaşımına olan talepte bir patlama yaşanmasına neden olmuştur.

Doğal olarak hava ulaşımındaki artan talep IATA’nın faaliyetlerinde artışa neden olmuştur. Teknik çalışmalar aşağı listedeki alanlarda gelişti.

1.Aviyonik ve Telekomünikasyon, çok büyük öneme sahip seyrüsefer fonksiyonlarının geliştirilmesi.

2.Mühendislik ve Çevre, uçak gürültü ve diğer gaz emisyonları ile ilgili IATA politikalarının belirlenmesi.

3.Havaalanları, havayolu şirketlerinin, havaalanı terminalleri ile ilgili ihtiyaçların sağlanması. Uçuş İşletme, minimum uçak mesafesi ve hava rotaları gibi güvenlik faktörlerin üzerine çalışılması.

4.Tıbbi, uçuş ekibinin sağlık standartlarını incelemiş ve engelli yolcular için hava ulaşımının sağlanabilmesi.

5.Tesis, havaalanlarından insan ve eşyaların akışının hızını –özellikle gümrük ve göçmen işleri ile ilgili- artırılması.

6.Emniyet, uçak kaçırma ve sabotajların engellenerek yolcu ve kargolarının güvenliğinin sağlanması ve biletlerde sahtecilik ve hırsızlığın engellenmesi.

IATA’nın hukuki çabaları, hızlı büyümenin yaşandığı dönemle ilgili yeni teknolojilerin etkisini de getirmiştir. Yeni Uçak ve Sistemleri, elektronik veri işleme ve satış-pazarlama tekniklerindeki gelişmeler üzerinde endüstriye tavsiyeler vermiştir. Bu dönemde, kaçırma ve sabotaj eylemlerinde bir artış gözlendiğinden, IATA ilk uluslararası hukuki karşı önlemleri belirleyen Tokyo, Hague ve Montreal Konvansiyon’larının yapılmasında yardımcı olmuştur. 1960’larda otomasyon havayolu işletmelerinin ortak özelliklerinden olmuştur. Ancak bu işlemlerde bir standardizasyon bulunmamaktaydı. Bunun üzerine IATA, bugün hala kullanılan şirketler arası veri aktarımı için standart mesaj formatları oluşturulması çalışmalarına katkıda bulunmuştur.

Amaç, havayolu hizmetini geliştirerek, maliyetlerin azaltılmasını sağlamaktı. Bu felsefe 1950 ve 1960’lı yıllarda birçok faaliyetin geliştirilmesine neden olmuştur. Clearing House’un geliştirilmesi, Faturalama ve Kapatma Planları (Billing and Settlement Plans) ve Kargo Hesapları Kapatma Sistemleri’nin (Cargo Accounts Settlement Systems) kurulmasına neden olmuştur. Etki olarak, tek yönlü clearing house’lar acentelerden havayolu şirketlerine gelir aktarımını hızlandırmıştır. Satış acenteleri, akreditasyon işlemi altında profesyonel durumlarını kanıtlama fırsatına sahip olmuş ve acenteler için eğitim imkânları sağlanmıştır. Günümüzde dünya genelinde, 81.000 IATA acentesi ve IATA’nın sağladığı acente eğitim kurslarına katılan 135.000 öğrenci bulunmaktadır.

Uluslararası hava ulaşımı vergilendirme ile ilgili özel sorunlar yaratmaktadır. Bu 2. Dünya Savaşı’ndan önce bile akıllarda olan bir sorundu. IATA bazı vergilerin kanuna uygunluğunu sorgulamakta ve genel olarak havacılıkta aşırı vergilendirmenin yaratabileceği sorunlara hükümetlerin dikkatini çekmeye çalışmaktadır. Yolcu ücretleri, havaalanı kullanma ve hava seyrüsefer hizmetleri ücretleri 1960 ve 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. IATA’nın görevi bu ücretlerin etkilerini minimize etmek ve bu ücretlerin sadece gerektiği gibi tesisler için alındığının, ücretlerin maliyetlerle ilişkili olduğunun ve verimlilik gelişmelerinin maliyet projeksiyonlarına yansıtıldığından emin olunmasını sağlamaktadır. Havayolu şirketinin ülkesi dışında kazandığı ücretleri zaman zaman o ülkenin merkez bankası tarafından bloke edilebilir. IATA, bu gelirin serbest bırakılması ve ilgili havayoluna transfer edilmesi için çalışmalar yapar.

Birim Yükleme Cihazları veya konteynerlar kargoların hızlı ve ekonomik olarak taşınmasını sağlar. IATA üyeleri, konteynerlar için teknik özelliklerini belirlediler ve Konteyner Kontrol Merkezi kurdular. Bu merkezde konteynerların hareketleri izlenmektedir. 1955’e kadar, zehirli, yanıcı ve korozif malzemelerin hava ulaşımı tamamen yasaktı. Ardından IATA bu malzemelerin güvenli olarak taşınabilmesi amacıyla Tehlikeli Maddeler Kurallarını oluşturdu. Tehlikeli maddelerin taşınması bir yılda 500 milyon Amerikan dolarlık bir iş haline geldi. 10 yıl sonra, Canlı Hayvan Taşımacılığı Kuralları hayvanların hava ulaşımı ile nasıl taşınabileceğini düzenledi.

1.Dünya Savaşı sıralarında kurulan ve değişen, gelişen dünya ulaşımı ve ticaretini fiziksel iletişimin mimarı bir kuruluş olan IATA günümüzde de önemli bir yer işgal etmektedir.

 

CEO ve Yönetim Kurulu Üyeleri

Ceo- Alexandre de Juniac, 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren Genel Direktör ve CEO rolünü üstlendiğinde Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne (IATA) liderlik eden yedinci kişi oldu.

De Juniac’ın hem özel sektörde hem de kamu sektöründe neredeyse otuz yıllık tecrübesi var. Buna havayolu ve havacılık endüstrilerindeki ve Fransız hükümetindeki üst düzey pozisyonlar da dahildir.

De Juniac, Air France-KLM (2013-2016) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su ve öncesinde Air France (2011-2013) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapmıştır. De Juniac’ın önderliğinde Air France ve Air France-KLM, verimliliği artıran ve performansı güçlendiren başarılı bir yeniden yapılanmaya uğradı. Ayrıca IATA Yönetim Kurulu’nda (2013-2016) görev yaptı.

De Juniac, Fransız havacılık, uzay, savunma, güvenlik ve nakliye şirketi Thales ve önceki şirketleri Thompson-CSF ve Thompson SA’da (1995-2009) 14 yıl dahil olmak üzere geniş havacılık sektörü deneyimine sahiptir. Tha Jun’daki son görevinde de Juniac, şirketin Asya, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika’daki operasyonlarından ve satışlarından sorumluydu.

De Juniac, Fransız hükümetinde de görev aldı. Kariyerine 1988-1993 yılları arasında Conseil d’Etat (Danıştay) ile başladı. Ardından Bütçe Bölümü’nde (1993-1995); ve Ekonomi, Sanayi ve İstihdam Bakanlığı’nda Bakan Christine Lagarde (2009-2011) Genelkurmay Başkanı olarak görev yaptı.

Fransız vatandaşı olan Juniac, 1962’de doğdu. Ecole Polytechnique de Paris ve Ecole Nationale de l’Administration mezunudur. IATA’da derneğin ana merkezlerinden Montreal, Kanada ve Cenevre, İsviçre’de çalışıyor.

 

Yönetim Kurulu Üyeleri

Yönetim Kurulu Başkanı: Carsten Spohr

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı

LUFTHANSA

Özgeçmiş

Carsten Spohr (d. 16 Aralık 1966) Alman havayolu yöneticisidir. Mayıs 2014’ten bu yana Lufthansa’nın başkanı ve CEO’su.

Eğitim

Karlshr, şu anda Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nün bir parçası olan Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, Spohr Bremen’deki Lufthansa Uçuş Eğitiminde ve Arizona Havayolu Eğitim Merkezi’nde ticari pilot lisansı aldı. Spohr bu lisansı günümüze kadar sürdürmeye devam ediyor. Lisansı Airbus A320’yi uçurmasına izin veriyor.

Ticari pilot lisansını aldıktan sonra Spohr, şirketin yönetim eğitim programına kaydolduktan sonra Deutsche Aerospace AG’de kısa bir rol aldı. Bunu takiben, Spohr 1994 yılında Lufthansa’ya katıldı. 1995 ve 1998 yılları arasında şirketin CEO’sunda kişisel asistan olarak görev yaptı. Bu rolün ardından Lufthansa’da çeşitli bölgesel ortaklıkların başına geçti, örneğin 1998’de bölgesel ortak yönetiminin başına geçti. Daha sonra grubun yolcu havayolu stratejisine liderlik etmek üzere atandı. 2007 yılında Lufthansa Cargo CEO’su oldu. 2011 yılında şirkete olan bağlılığını kabul ederek yönetim kuruluna davet edildi.

1 Mayıs 2014’te Spohr, Deutsche Lufthansa AG’nin İcra Kurulu Başkanı olarak Christoph Franz’ı devraldı. CEO olarak geçirdiği süre boyunca, Lufthansa’nın düşük maliyetli havayolu Germanwings’ini genişletme çabası nedeniyle bir dizi grev eylemiyle zayıf endüstriyel ilişkiler oldu. 2020’de, Spohr geçici olarak sayısallaştırma ve finans portföyüne atandı. Bloomberg’deki profiline göre, yıllık tazminatı yaklaşık 2.7 milyon € ‘dur.

Spohr, Germanwings Flight 9525 felaketini “60 yıllık tarihinde Lufthansa için en karanlık gün” olarak nitelendirdi.

Mayıs 2014’te Spohr, ABD Başkanı Barack Obama tarafından uluslararası şirketlerden ABD’ye iş fırsatlarını genişletmeyi amaçlayan bir toplantıda Beyaz Saray’a davet edilen bir dizi şirket yöneticisinden biriydi.

Diğer Faaliyetler

Kurumsal kurullar

Lufthansa Technik, Denetleme Kurulu Başkanı (2014’ten beri)

Denetleme Kurulu Üyesi (2013’ten beri)

Oetker Group, Danışma Kurulu Üyesi (2014-2018)

Kâr amacı gütmeyen

Baden-Badener Unternehmer-Gespräche ( BBUG),

Avrupa Yönetim ve Teknoloji Okulu (ESMT) Yönetim Kurulu Üyesi

Alman Endüstrileri Mütevelli Heyeti (BDI) Üyesi, Başkanlık Üyesi (2017-2019)

Rheingau Müzik Festivali, Mütevelli Heyeti Üyesi

Kişisel Yaşam

Spohr evli ve iki kız çocuk babasıdır. O ve ailesi şu anda Münih’te yaşıyor. Spohr’un karısı Vivian, Lufthansa’nın yurtdışındaki birçok ülkede yardım projeleri yürüten Yardım İttifakı’nın başkanıdır.

 

Üyeler

Vitaly Saveliev

Genel Müdür ve CEO

AEROFLOT

Vitaly Gennadyevich Savelyev (Rusça: Виталий Геннадьевич Савельев; 18 Ocak 1954) Rus bir işadamı. 2009’dan beri Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot’un başkanı ve CEO’su.

Vitaly Savelyev 18 Ocak 1954’te Taşkent’te doğdu. 1977’de Leningrad Politeknik Enstitüsü’nden (Makine Mühendisliği) mezun oldu ve 1986’da Leningrad Mühendislik ve Ekonomi Enstitüsü’nden ekonomi doktorası yaptı.

1977’den 1984’e kadar Vitaly Savelyev, SSCB Enerji Bakanlığı’nda (Sayano-Shushenskaya Barajı) çalıştı. 1984 yılında All-Union SevZapMetallurgMontazh Trust Direktör Yardımcısı ve 1987 yılında GlavLeningradEngStroy Baş Direktör Vekili oldu. 1989 yılında Rus-Amerikan DialogInvest Ortak Girişimi, 1993 yılında Rossiya Bank Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. 1995-2002 yılları arasında OJSC Gazprom İcra Kurulu Başkan Vekili,

2001 – günümüz – Rus Bankalar Birliği Konseyi Üyesi

2002 – 2004 – Gros United Company, Başkan Yardımcısı

2004 – 2007 – Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı, Bakan Yardımcısı

2007 – 2009 – AFK Sistema,

2009 Başkan Yardımcısı – günümüz – OJSC Aeroflot – Russian Airlines, Genel Müdür

Vitaly Savelyev, All-Russia Fuar Merkezi, OJSC Rusya Kalkınma Bankası, MTS, Komstar, OJSC SMM, CJSC SkyLink ve Shiam Telelink’te yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

2010 yılında Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Vitaly Savelyev’i Rusya’nın ilk tam teşekküllü havayolu grubunda Aeroflot’u dönüştürmekle görevlendirdi. Birçok bölgesel taşıyıcı Aeroflot ile birleştirildi. 2013 yılında Aeroflot’u İngiltere futbol takımı Manchester United’ın ana sponsoru yaptı. Aeroflot’un 2014 yılında yeni düşük maliyetli havayolu Pobeda’sını tanıttı ve havayolu faaliyetlerinin geliştirilmesini desteklemek için Rusya’nın havacılık kodunu aktif olarak bükmeye katkıda bulundu. Haziran 2017’de Aeroflot filosunun% 40’ının yerli uçaklardan (Irkut uçakları dahil) oluşacağını açıkladı. 2009-2017 yılları arasında Aeroflot tarafından taşınan yolcu sayısı 8,9 milyondan 50,1 milyona yükseldi. Ağustos 2018’de Aeroflot’un CEO’su seçildi.

2018’de ABD, Vitaly Saveley’i “Kremlin Listesinde” bir yaptırım değil, Rusya’nın en büyük ekonomik ajanlarını tanımlamanın bir yolu olarak ekledi.

Kişisel Yaşam

Savelyev bir boksördü ve SSCB Spor Ustası Adaylık derecesine ulaştı. Evli, iki oğlu ve bir kızı var.

 

Calin Rovinescu

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı

AIR CANADA

Calin Rovinescu CM (16 Eylül 1955 doğumlu), Kanada’nın en büyük havayolu şirketi Air Canada’nın başkanı ve genel müdürüdür ve Nisan 2009’dan bu yana şirketi yönetmektedir.

Rovinescu Romanya’nın Bükreş şehrinde doğdu. Beş yaşındayken ailesi ve kız kardeşi ile Kanada’ya göç etti. 1980’de Rovinescu Ottawa Üniversitesi’nden mezun oldu ve burada LL.B. 1978’de LL.L.’sini aldığı Universite de Montréal’den mezun oldu. 1974’te McGill Üniversitesi’nden CEGEP’sini (DEC) aldı.

Rovinescu, altı kurumdan fahri doktora derecesi aldı: Université de Montréal, Ottawa Üniversitesi, Montreal’deki Concordia Üniversitesi, Windsor Üniversitesi, California’daki Pepperdine Üniversitesi ve Bükreş Politehnica Üniversitesi.

Kariyer

Rovinescu, Air Canada’ya katılmadan önce Montreal hukuk firması Stikeman Elliott LLP’nin yönetici ortağıydı ve 20 yılı aşkın bir süredir kurumsal finansman, birleşme ve devralmalar alanlarında çalışıyordu. Stikeman Elliott LLP’de bir avukat iken, Rovinescu 1988 yılında Air Canada’nın özelleştirilmesi ve halka arzında dış danışman olarak görev yaptı ve sonrasında havayoluna önemli işlemler ve olaylar hakkında tavsiyelerde bulundu. Quebec ve Ontario Barolar Birliği üyesidir.

Rovinescu, Air Canada’ya ilk olarak 2000 yılında Kurumsal Gelişim ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı olarak katılmış ve 2003-2004 yeniden yapılanması sırasında Yeniden Yapılanma Başkanı olarak görev yapmıştır. 2004 ve 2009’da Air Canada’ya dönen Rovinescu, daha sonra Canaccord Genuity Group’u oluşturmak için Canaccord Capital ile birleşen bağımsız yatırım bankası Genuity Capital Markets’in kurucu ortağı ve müdürüydü.

Rovinescu, dünyanın en büyük küresel havayolu ittifakı olan Star Alliance’ın yönetim organı olan Star Alliance CEO’su yönetim kurulu başkanlığına seçildi ve 2012-2016 yılları arasında bu rolde görev aldı. Ulaştırma Birliği, 240 havayolunu temsil eden küresel bir ticaret birliğidir. Haziran 2014’ten Haziran 2015’e kadar IATA’nın başkanlığını yaptı.

Aynı zamanda Kanada’nın en büyük telekom ve medya şirketi olan BCE Inc.’in yönetim kurulunda ve Kanada’nın en büyük işletmelerinin CEO’larından oluşan bir kuruluş olan Kanada İş Konseyi’nin (BCC) yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

Rovinescu, Air Canada’yı iflastan kurtarması ve sürdürülebilir kârlılık, daha iyi iş ilişkileri ve sürekli başarı için bir kursa katmasıyla büyük ölçüde kredilendirildi. Atamasından bu yana geçen on yıl içinde, Air Canada’nın hisseleri yaklaşık% 4.000 oranında değer kazandı ve havayolu rekor gelir elde etti, rekor karlılık kazandı ve rekor sayıda yolcu taşıdı. Görev süresi boyunca Air Canada, Skytrax tarafından dokuz yılın yedi yılında Kuzey Amerika’nın En İyi Havayolu şirketi ve Kuzey Amerika’daki tek dört yıldızlı ağ taşıyıcısı olarak tanındı. Ayrıca, Air Transport World 2018 Yılın Eko Havayolu da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı ve Kanada’nın En İyi İşverenlerinden biri.

Dünya ve Posta’nın İş Dünyası Raporu, Rovinescu Kanada’nın 2013’ün en iyi CEO’su seçildi. Buna ek olarak, 2016 yılında, 1990 yılında örnek liderliği tanımlamak ve tanımak için ülkenin önde gelen yöneticileri olan Kanada’nın Üstün CEO’su seçildi.

Flight Global, 2018’de Rovinescu’ya Londra, İngiltere’deki 2018 Havayolu Strateji Ödülleri’nde Global Yönetici Liderlik Ödülü’nü sundu. Havayolu şirketi için büyük başarı sağlayan eksiksiz bir yeniden yapılandırma planı hazırladığı Air Canada’nın güçlü ve değişmez liderliği ile tanındı.

Ayrıca 2018’de Rovinescu, Boston’daki Havayolu Yolcu Deneyimi Derneği (APEX) fuarında CEO’nun ömür boyu başarı Ödülü ile ödüllendirildi ve APEX tarafından Ödülle sunulacak olan Amerika Kıtası’nın ilk CEO’su seçildi.

Rovinescu, Kanada’nın en büyük havayolunun ilgili yardım nedenlerini ve organizasyonlarını tanıtmak ve birkaç doğal afetten sonra insani yardımda öncülük yapmak için 2018 Kanada Düzeni üyeliğine atandı. 9 Kasım 2015’te eski Genel Vali Michaëlle Jean’in yerine Ottawa Üniversitesi’nin 14. Şansölyesi seçildi.

 

María José Hidalgo Gutiérrez

İcra Kurulu Başkanı

AIR EUROPA

María José Hidalgo Gutiérrez, Air Europa’nın CEO’sudur. Şirkete 1991 yılında katıldı ve 1996’da CEO’ya vekil olarak görev aldı, 2003 yılında havayolunun CEO’su olarak atandı.

Memleketi Salamanca’da okudu ve Navarra Üniversitesi IESE enstitüsünde İşletme de dahil olmak üzere çeşitli lisansüstü dersler aldı.

Maria José Hidalgo, Globalia Direktörü, Turespaña Danışma Konseyi üyesi, Balear Adaları Turizm ve Kültür Vakfı (Fundatur) üyesi ve turizm mükemmelliği ittifakı Exceltur Yönetim Kurulu üyesidir.

 

Benjamin Smith

İcra Kurulu Başkanı

AIR FRANCE / KLM (Air France’ı temsil ediyor)

Benjamin “Ben” Smith (27 Ağustos 1971 doğumlu) Kanadalı bir işadamı ve havayolu yöneticisidir. Halen 2018’den bu yana sürdürdüğü Air France-KLM CEO’sudur. Bundan önce Air Canada’nın Başkanı, Havayolları ve Operasyon Direktörü olarak görev yaptı.

Benjamin Smith 27 Ağustos 1971’de İngiltere’de Hong Kong’dan bir anne ve Avustralyalı bir babadan dünyaya geldi. Western Ontario Üniversitesi’nden ekonomi dalında lisans derecesine sahiptir.

Havacılık kariyeri

Hayat boyu bir havacılık meraklısı olarak çalışmalarına paralel olarak 1990 yılında Caz ve bölgesel Air yan kuruluşu olan Air Ontario’da müşteri satış ve servis acentesi olarak başladı. 1992 yılında sekiz yıl boyunca faaliyet gösterdiği bir perakende seyahat acentesi kurdu.

Air Canada

1999 yılında, 2002 yılında gruba katılmadan önce Air Canada için danışman olarak çalıştı. Tango Genel Müdürü olarak, 2001 yılında oluşturulan düşük maliyetli iştirakini, işletme maliyetlerini azaltmak için başarılı bir şekilde sahadan almaktan sorumluydu. ana taşıyıcı. Şirket bünyesinde birbirini takip eden Ticari Ticaret Müdürü ve Ağ Planlama Başkanı olarak görev yaptı.

2007’de Smith, Air Canada üst yönetim ekibine katıldı. Havayolunun pilot ve uçuş görevlisi sendikalarının baş müzakerecisi oldu ve bu da uzun vadeli anlaşmalar ile sonuçlandı.

2013 yılında düşük maliyetli Air Canada Rouge şirketini piyasaya sürdü. Smith, “Air Canada’nın ticari stratejisinin itici gücü” olarak tanımlanıyor ve yeni geniş gövdeli ve dar gövdeli uçakların satın alınması ve altı kıtadaki 200’den fazla noktaya küresel bir ağın genişletilmesi de dahil olmak üzere havayolunun dönüşümüne katkıda bulundu.

2014 yılında havayolunun başkanı (Air Canada, Rouge, Express ve Cargo) ve Air Canada grubunun baş işletme görevlisi olarak atandı.

Yönetimi altında Air Canada, Dünya Havayolu Ödülleri’nde yedi kez Kuzey Amerika’daki en iyi hava taşıyıcısı seçildi.

Air France-KLM

16 Ağustos 2018’de yapılan Air France-KLM yönetim kurulu, Smith’i holdingin yeni CEO’su olarak atadı. Yeni pozisyonunu 17 Eylül 2018’de aldı.

Covid-19 bonus tartışması

Fransa ve Hollanda, şirket 2020’nin başlarındaki Covid-19 pandemileri sırasında sert bir darbe aldığı için 10 milyar vergi mükellefinin Air France-KLM’ye hükümet desteğini desteklediğini taahhüt etti. Smith, 800.000’i kabul ettiği için eleştiri aldı.

 

Yuji Hirako

ALL NIPPON HAVAYOLARI

Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı

Bay Yuji Hirako, 1 Nisan 2017 tarihinden bu yana All Nippon Airways Co. Ltd.’de İcra Kurulu Başkanı ve Başkanı olarak görev yapmaktadır. Sayın Hirako, Pazarlama Satışlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı, Amerika Kıtası Kıdemli Başkan Yardımcısı ve New York Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Bölge, ANA Holdings Inc.’de ve ayrıca Haziran 2015’ten bu yana Baş Mali İşler Müdürü ve Haziran 2011’den bu yana Kurumsal Yönetim Görevlisi olarak görev yapmıştır. 1 Nisan 2017 – 1 Nisan 2017 tarihleri ​​arasında All Nippon Airways Co. Ltd. ve Amerika Kıtası Kıdemli Başkan Yardımcısı, Pazarlama Satışlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve New York Bölgesi Genel Müdürü olarak görev yaptı. ANA’ya Nisan 1981’de katıldı. ANA’daki 36 yılında, havayolu içinde çok çeşitli üst düzey görevlerde bulundu ve Tokyo’daki Yolcu Hizmetleri de dahil olmak üzere bir dizi büyük bölüme liderlik etti.(Haneda Havaalanı, Gelir Yönetimi, Finans Muhasebesi ve Pazarlama Satış).  Havayolunun uluslararası tarifeli hizmetleri büyük ölçüde genişlettiği ve Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki varlığını artıran bir dönemde ANA’nın Ağ Planlama bölümünde üst düzey bir rol üstlendi. Sayın Shinobe, Nisan 2013’te ANA Başkanı ve CEO’su olarak atandı. ANA, liderliğinde, Haneda ve Narita Havaalanı’ndan uluslararası ağında önemli bir genişleme sağladı ve uluslararası işi Japonya’nın en büyük şirketi haline geldi. 2015 yılında ANA Yönetim Kurulu’na Muhasebe Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Nisan 2010’da ANA Kurumsal Planlama Başkan Yardımcısı / Planlama Direktörlüğü’ne atandı ve ANA’nın ana filosuna Boeing 787’yi tanıtarak havayolunun rota ağını ve trafik numaralarını genişletmede hayati bir rol oynadı. Nisan 2013’ten bu yana,All Nippon Airways Co., Ltd.’de Kurumsal Yönetici olarak görev yapmıştır. Satış, finans ve diğer disiplinlerde geniş deneyime sahiptir. Haziran 2015’ten beri ANA Holdings Inc.’in Direktörü olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar ANA satış, finans ve diğer bölümlerinden sorumluydu. Haziran 2015’ten beri ANA Holdings Inc.’in Direktörü olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar ANA’nın satış, finans ve diğer bölümlerinden sorumluydu. Nisan 2012’den itibaren ANA’da Amerika’nın müdürü olarak görev yaptı ve kurumsal değerin artırılması için finansal stratejiler gerçekleştirdi. 28 Mayıs 2018’den bu yana Japonya’nın Tarifeli Havayolları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 28 Mayıs 2018 tarihine kadar Tüm Japonya Hava Taşımacılığı ve Servisleri Derneği Ltd. Şti.’nin Başkanlığını yapmıştır. Tokyo Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

 

Douglas Parker

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı

AMERICAN AIRLINES

William Douglas “Doug” Parker (1962 doğumlu), American Airlines’ın ana şirketi American Airlines Group, Inc.’in şu anki Başkanı ve CEO’su olan Amerikalı bir işadamı.

Parker, Michigan’da büyüdü ve Albion College’dan (1984) Ekonomi alanında lisans derecesi aldı. Daha sonra Vanderbilt Üniversitesi (1986) Owen Graduate School of Management’dan MBA derecesi aldı ve burada American Airlines bir kampüs röportajından sonra bir iş teklif etti.

Parker, 1986’dan 1991’e kadar American Airlines’da finansal analistti ve burada Thomas Robert Horton (eski CEO Başkanı ve Amerikan Başkanı) C. David Cush (eski CEO) ile birlikte CEO Robert Crandall’ın “Brat Pack” inin üyesi oldu. Virgin America) ve Ben Baldanza (Spirit Airlines’ın eski CEO’su).

Parker, 1991 yılında Northwest Airlines’a katıldı ve havayolunun nerede para kazandığını ve kaybettiğini sistematik olarak anlayacak bir ekip oluşturmaya yardımcı olmakla görevlendirildi. Bu düzeyde bu kadar ayrıntılı bir şekilde uçuş yoluyla karları takip etmek, Kuzeybatı için bir ilkti.

Parker, Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra 1995 yılında Amerika West Airlines’ın Finans Direktörü oldu ve CEO CEO’su Bill Franke onu CEO olarak eğitmek istediği için Parker finans, satış ve operasyonlar arasında dolaştı. Parker, 11 Eylül terörist saldırılarından 10 gün önce Eylül 2001’de Başkan ve CEO seçildi. Parker yönetimi altında, Amerika Batı, 11 Eylül sonrası federal kredi garantileri kazanan birkaç havayolu şirketinin ilkiydi ve havayolunu ikinci bir iflastan kurtardı.

US Airways Kariyeri

America West ve US Airways 2005’te birleşti ve Parker kombine şirketin CEO’su olarak devam etti. US Airways, Delta Air Lines ile 2006 yılında iflas korumasında olduğu gibi başarısız bir teklif verdi ve Delta işçileri ve alacaklıları düşmanca bir teklif karşısında toparladı. Alacaklılar teklifi 2007’nin başında reddetti. US Airways, 2008 ve 2010’da United Airlines ile birleşmeye çalıştı, ancak United nihayetinde Continental Airlines ile birleşti.

American Airlines Kariyeri

2012’de US Airways, American Airlines ile birleşme çabası başlattı, Amerikan’ın ana şirketi AMR Corporation ise iflas koruması içindeydi. AMR hala iflastan çıkmaya çalışırken, US Airways eşi görülmemiş bir adım attı. Bu anlaşma 9 Aralık 2013’te sona erdi ve Parker, dünyanın en büyük havayolu şirketi olan kombine şirketin CEO’su seçildi.

 

Anco van der Werff

İcra Kurulu Başkanı

AVIANCA

Anco van der Werff havayolu sektöründe olağanüstü bir küresel kariyere sahiptir. Aeromexico ile beş yıl boyunca Yönetici ve Ticari Başkan Yardımcısı olarak son görevinde şirketin Kurumsal Stratejisi, Ağ ve Yol Planlaması Planlaması, İttifaklar, Fiyatlandırma Gelir Yönetimi, Satış, Kurumsal Strateji, Dağıtım ve E-ticaret ve Pazarlama bölümlerini yönetti.

Aeromexico’ya katılmadan önce Qatar Airways ile Fiyatlandırma Gelir Yönetimi ve Global Satış Dağıtımı Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca Air France-KLM’nin Birleşik Krallık ve İrlanda’da ve İskandinav ülkelerinde Ticari Stratejisine liderlik etti. Profesyonel kariyerinin ilk yıllarında Northwest Airlines ve Air France’da çalıştı.

Van der Werff, Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden Hukuk Derecesi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Harvard Business School’dan mezun oldu. İyi derecede İngilizce, Hollandaca ve İspanyolca konuşmaktadır. Ayrıca İngiltere’deki Cranfield, Almanya’daki Bad Honnef ve Katar’daki Texas AM Üniversitesi dahil olmak üzere çeşitli uluslararası üniversitelerde misafir profesör olmuştur.

 

Bay Tang Kin Wing Augustus

İcra Kurulu Başkanı

CATHAY PACIFIC AIRWAYS LIMITED

TANG, Kin Wing Augustus, Ekim 2008’den beri HAECO Direktörü ve Kasım 2008’den beri Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. 1982’de Swire grubuna katıldı ve Hong Kong, Malezya ve Japonya’da Cathay Pacific Airways Limited ile çalıştı. Aynı zamanda John Swire Sons (HK) Limited ve Swire Pacific Limited’in direktörüdür.

 

Liu Shaoyong

Başkan     

CHINA EASTERN AIRLINES

Shao Yong Liu, 5 farklı şirketin yönetiminde olan ve şu anda Çin Hava Taşımacılığı Derneği Başkanı, China Eastern Airlines Corp. Başkanı ve China Eastern Air Holding Co.Ltd.

Ayrıca Tayvan Boğazları Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği ve İlişkiler Derneği yönetim kurulu üyesidir.

Bay Liu daha önce China Southern Airlines Co.Ltd. Başkanı, Shanxi Eyalet Sivil Havacılık İdaresi Başkan Yardımcısı, China General Aviation Corp. Başkan Yardımcısı, China Southern Airlines Holding Co. Başkan Yardımcısı ve Civil Genel Uçuş Standartları Departmanı Direktörüydü. Çin Havacılık İdaresi.

Shao Yong Liu, Tsinghua Üniversitesi’nden MBA derecesi ve Çin Sivil Havacılık Uçuş Üniversitesi’nden lisans derecesi aldı.

 

Wang Changshun

Başkan

CHINA SOUTHERN AIRLINES

Wang Changshun (Çince: 王昌顺; 1957 doğumlu), 2017 itibariyle China Southern Airlines yönetim kurulu başkanı olan Çinli bir iş yöneticisidir. Aynı zamanda Çin Ulusal Havacılık Holding Şirketi’nin (CNAHC) genel müdürü ve Çin Ulusal Havacılık Şirketi yönetim kurulu başkan yardımcısı. Daha önce Air China ve Çin Sivil Havacılık İdaresi de dahil olmak üzere çeşitli düzenleyici kurumlarda çalıştı.

Wang, Temmuz 1957’de Shaanxi Eyaletinde doğdu. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden doktora derecesi ile mezun oldu (yönetim bilimi ve mühendisliğinden). Şubat 1976’da sivil havacılıkta, öncelikle hava trafik kontrolünde çalışmaya başladı. Daha sonra Çin Sincan Havayolları’nın genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2000-2004 yılları arasında Çin Güney Havayolları’nda çalıştı, genel müdür, genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak çalıştı. 2004-2008 yılları arasında Çin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde müdür yardımcılığı yaptı (daha sonra Sivil Havacılık İdaresi olarak değiştirildi). 2008’den 2011’e kadar Wang, Sivil Havacılık İdaresi Müdür Yardımcısı ve Sivil Havacılık Ulusal İşçi Sendikası Başkanı olarak çalıştı. 2011’den beri CNAHC ile çalıştı. Aynı yıl Air China’nın başkanlığına atandı.

Ocak 2012’de Wang, Kong Dong emekli olduktan sonra hissedarları tarafından Air China’nın yeni başkanı seçildi. Ekim 2012 röportajında ​​Wang, Air China’daki liderlik pozisyonunda bilgi teknolojisinin onun için “özel bir odak” olduğunu, çünkü işletme kontrolünü ve “temel performans göstergelerini” geliştirme fırsatları sunduğunu söyledi.

Wang aynı zamanda Komünist Parti Komitesi Sekreteri ve Xin Jiang Bölge Yönetimi müdür yardımcısıdır. Pekin’de düzenlenen 68. (2012) Yıllık Genel Kurul (AGM) Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi’nin başkanlığına seçildi. 750 delege ve 350 medya temsilcisinin kayıtlara katıldığı toplantıya başkanlık etti.

 

Pedro Heilbron

İcra Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı

COPA AIRLINES

Pedro Heilbron (1958, Colón, Panama), Panama taşıyıcı Copa Airlines ve Kolombiyalı taşıyıcı AeroRepública’nın ana şirketi Copa Holdings SA’nın CEO’sudur.

Heilbron, 1979’da Holy Cross, Massachusetts’ten ekonomi alanında lisans ve George Washington Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı.

Kariyer

Copa Havayolları

Heilbron 1988 yılında Copa Havayolları’na CEO olarak katıldı. Liderliği altında Copa genişledi ve bölgesel bir oyuncudan Latin Amerika’daki üç büyük hava grubundan birine dönüşerek filosu ikisinden (1988) 98 uçaka (2014) yükseltti. yıllık gelirleri ise aynı dönemde 20 milyon dolardan 3 milyar dolara yükseldi. Şirket, Star Alliance’a 2012 yılında katıldı. Aralık 2016’da Heilbron eski başkanı Calin Rovinescu’nun ardından Star Alliance İcra Kurulu (CEB) başkanı seçildi.

Ek Bağlantılar

Pedro Heilbron aynı zamanda IATA Guvernörler Kurulu Üyesi, Latin Amerika Havayolu Birliği’nin (ALTA) eski başkanı ve şu anki başkan yardımcısıdır.

Ödüller ve Tanınma

2006 yılında Heilbron, Latin Ticaret Dergisi tarafından Yılın CEO’su olarak Bravo Ödülü aldı ve iki yıl sonra Panama Kurumsal Yönetim Derneği (APEDE) tarafından Yılın Yöneticisi seçildi. 2009 yılında Havayolu İşletmesi tarafından Havayolu İş Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

2014 yılında Heilbron, Tony Jannus Disdinguished Aviation Society tarafından (Tampa ve St. Petersburg ticaret odaları tarafından kuruldu) Tony Jannus ödülüyle tanındı.

 

Mohamed Roshdy Zakaria

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı

Egyptair Holding Co (EGYPTAIR’ı temsil eder)

2012’de EgyptAir CEO’su olduğunda, Airbus 300-B4, Boeing B767 ve B777’de baş pilot kontrol pilotu ve eğitmenliği yapmış ve havayolunun entegre operasyon kontrol merkezini (IOCC) oluşturmada ve yapımında etkili olmuştur.

 

Tewolde GebreMariam

İcra Kurulu Başkanı

ETHIOPIAN AIRLINES

Ocak 2011’de Etiyopya Havayolları Grup İcra Kurulu Başkanı olarak atanan Tewolde GebreMariam, kariyerine 1985 yılında Etiyopya’da Ulaştırma Temsilcisi olarak başladı ve Etiyopya Kargo, Bölge Ofisleri ve Satış Pazarlaması dahil olmak üzere Havayolundaki farklı bölümlerde üst düzey liderlik pozisyonlarında bulundu. . CEO rolüyle Bay Tewolde, ‘Yılın Afrika CEO’su’, ‘En İyi Afrika İş Lideri’, ‘Bölgesel Liderlik için Havayolu Stratejisi Ödülü’ ve ‘En Cinsiyet Odaklı CEO Ödülü’ gibi sayısız ödül kazandı.

Bay Tewolde ayrıca Birleşmiş Milletler ile Sürdürülebilir Ulaşım Yüksek Düzeyli Danışma Grubu üyesi, Star Alliance İcra Kurulu Başkanı, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Airlink Danışma Konseyi’nde görev yapmaktadır. Ayrıca Afrika Havayolları Birliği (AFRAA) İcra Kurulu Üyesi, Afrika Seyahat Derneği (ATA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Etiyopya Turizm Organizasyonu (ETO) Yönetim Kurulu üyesidir. Bay Tewolde Addis Ababa Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de Open University’de İşletme alanında yüksek lisans yaptı. Temmuz 2019’da Addis Ababa Üniversitesi’nden Humane Letters Honoris Causa Doktoru Derecesi aldı.

 

Donald F. Colleran

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı

FEDEX EXPRESS

Don Colleran, dünyanın en büyük ekspres taşımacılık şirketi FedEx Express’in başkanı ve genel müdürüdür. FedEx Express küresel ağ 220’den fazla ülke ve bölgeye hizmet vermekte ve dünya çapında 650’den fazla havalimanı aracılığıyla zamana duyarlı, hava-yer ekspres servisi sunmaktadır. Colleran, FedEx Express ve TNT Express’i içeren FedEx Express grubunun liderliğinden ve yönünden sorumludur.

Daha önce Colleran, FedEx Corp.’un başkan yardımcısı ve baş satış görevlisiydi ve burada birden fazla FedEx işletme şirketinde dünya çapında 60 milyar dolardan fazla gelirden sorumluydu. Global satış ve çözüm ekipleri, FedEx büyüme stratejisini uyguladı ve müşterilerinin benzersiz satış çözümleri ile işlerini büyütmelerine ve yeni pazarlara ulaşma, ticaret engellerini ortadan kaldırma ve küresel olarak işlerini büyütme fırsatları sağlayarak yardımcı oldu.

Colleran, FedEx kariyerine 1989 yılında Philadelphia’da uluslararası bir satış müdürü olarak başladı. 1992 yılında Tokyo’ya taşındı ve uluslararası satış ve operasyon yönetiminde 12 yıllık küresel bir kariyere başladı. Tokyo’da iken, Colleran Kuzey Pasifik bölgesinde satışların genel müdürü oldu ve 1997’de merkezi Hong Kong’da bulunan Asya-Pasifik bölgesinin başkan yardımcısı oldu. 2000 yılında Colleran, FedEx Kanada başkanlığına terfi etti ve kıdemli başkan yardımcısı, uluslararası satışlar ve Memphis’e geçmeden önce üç yıl bu kapasitede kaldı. 2006 yılında global satış ve FedEx Hizmetlerinin çözümlerinden sorumlu başkan yardımcılığına getirildi.

Massachusetts doğumlu olan Colleran, New Hampshire Üniversitesi’nden işletme dalında lisans derecesi almıştır. IATA Yönetim Kurulu, ABM Industries Yönetim Kurulu ve EastGroup Properties Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır. Aynı zamanda Amerikan Ticaret Odası üyesidir ve İrlanda Amerika dergisi Business 100’den biri olarak kabul edilmektedir.

 

Luis Gallego MartÍn

İcra Kurulu Başkanı

IBERIA

Luis Gallego Martín, İspanyol bir mühendis, iş adamı ve Iberia’nın CEO’su.

Madrid’in bir sanayi bölgesi olan Getafe’den geliyor.

Madrid Teknik Üniversitesi’nden havacılık mühendisliği ve IESE Business School’dan (Navarra Üniversitesi) Yönetici Geliştirme Programı (PDD) yeterliliğine sahiptir.

Kariyerine İspanyol Hava Kuvvetleri’nde başladı ve o zamandan beri Aviaco, INDRA’da ve 1997-2006 yılları arasında Clickair’e transfer olana kadar atölye bakımının teknik müdürü olduğu Iberia franchise ortağı Air Nostrum ile çeşitli pozisyonlarda çalıştı. (Vueling ile birleşmeden önce)

Vueling’de uçuş operasyonları, eğitim, kalite, güvenlik, bakım ve yer operasyonlarından sorumlu üretim müdürlüğü görevini üstlendi. Komutanlığı altında toplam 47 uçak ve 1.600’den fazla çalışanı ile birlikte, ekibi ve herhangi bir İspanyol havayolunun dakikliği, düzenliliği ve müşteri memnuniyeti için en yüksek puanları aldı.

2012’den itibaren 27 Mart 2013’te Iberia’nın CEO’su olana kadar Iberia Express’in CEO’suydu. 1 Ocak 2014’ten itibaren aynı zamanda Iberia’nın başkanı oldu. Ayrıca International Airlines Group (IAG) yönetim komitesinin üyesi, Iberia, Vueling, Aer Lingus ve British Airways’den oluşan bir holding.

Iberia’da havayolunun dönüşümünü ve modernizasyon sürecini yönetiyordu. CEO olarak ilk yılında havayolunun kayıplarını yarıya indirirken, ofisteki ikinci yılında altı yıl süren işletim kayıplarından sonra Iberia’yı kârlı kılabilecek şekilde lanse edildi. İşçilik maliyetlerini düşürmek ve çalışanların verimliliğini artırmak için tüm Iberia personel gruplarıyla iş sözleşmelerine imza attı. O zamandan beri, Iberia’nın havayolu müşterilerinin kalite ve öneri endeksleri rekor seviyeye ulaştı ve dünyanın en dakik havayollarından biri oldu.

9 Ocak 2020’de Willie Walsh’u IAG’ın CEO’su olarak değiştirmeye ayarlandı, ancak 16 Mart’ta Walsh’un COVID-19’un patlak vermesiyle havayolu ticaretine yardımcı olmak için emekliliğini geciktirmeyi planladığı açıklandı. Walsh’un ayrılış tarihi 24 Eylül’e geri itildi. Yeni Iberia CEO’su Vueling, Javier Sánchez-Prieto’nun başkanı ve CEO’su olacak.

 

Ronojoy Dutta

İcra Kurulu Başkanı

INDIGO AIRLINES

Ronojoy Dutta, Rono Dutta olarak da bilinir ve şu anda IndiGo Havayolları’nı işleten InterGlobe Havacılık CEO’su olan ve 1999-2002 yılları arasında United Airlines’ın başkanlığını yürüten Hintli bir havacılık yöneticisidir.

Kariyer

Dutta, Achuthan Co. LLC’nin kurucu ortağı, genel müdürü, yönetim kurulu üyesi ve yatırım komitesi üyesidir. Dutta burada çalışmadan önce AAR Corp. firmasının ortağı ve stratejik danışmanıydı. yıllık tecrübesi, havacılık sektöründe Dutta’nın sunabileceği çok şey var.

Temmuz 2004’ten 2006’ya kadar Air Sahara’nın başkanlığını yaptı ve 2004’ten 2008’e kadar Dutta, Sahara Airline Limited’in başkanlığını yaptı. Daha sonra yılda yüzde 35 oranında satış yaptı.

2007 yılında, Bay Dutta ABD merkezli AAR Corporation’a Hindistan pazarı için stratejik danışman olarak katıldı.

1995’ten 1999’a kadar, Birleşik Havayolları’nın başkanı olmadan önce, Dutta planlama ve gelir yönetiminin kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Dutta 24 Ocak 2019 tarihinde InterGlobe Aviation’de CEO rolünü aldı.

Organizasyonlar

Chicago Ravinia Festivali mütevelli heyeti üyesi.

Eğitim

Dutta St. Edmund’s School, Shillong’da okudu ve derecelerini Hint Teknoloji Enstitüsü Kharagpur ve Harvard Business School’dan aldı.

 

Robin Hayes

İcra Kurulu Başkanı

JETBLUE AIRWAYS

Robin Hayes, Şubat 2015’te JetBlue’nun CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Bu pozisyondan önce Bay Hayes, JetBlue’nun Başkanıydı ve Havayolu’nın Havaalanı Operasyonları, Müşteri Desteği (Rezervasyonlar), Uçuş dahil olmak üzere ticari ve operasyon alanlarından sorumluydu. Operasyonlar, Uçak İçi, Sistem Operasyonları, Teknik Operasyonlar ve İletişim, Pazarlama, Ağ Planlama ve Satış.

Ağustos 2008’den Aralık 2013’e kadar JetBlue Genel Müdür Yardımcısı ve Baş Ticaret Görevlisi olarak görev yaptı. JetBlue’ya katılmadan önce British Airways’in Amerika Kıtası Genel Müdür Yardımcısı idi. British Airways ile 19 yıllık bir kariyeri boyunca Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler Bölge Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Robin, İngiltere’deki Bath Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunudur. Üniversiteden lisans ve yüksek lisans derecesi aldı.

 

Allan Kilavuka

Grup Genel Müdürü İcra Kurulu Başkanı

KENYA AIRWAYS

Allan, 22 yılı aşkın iş tecrübesine sahiptir ve şu anda Kenya Airways PLC’de Grup Direktör Vekili ve İcra Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Jambojet’de Genel Müdür ve İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Kariyerine Deloitte ve ardından General Electric Company’de başladı ve burada Jambojet’e katılmadan önce Sahra altı Afrika işlerinde çeşitli üst düzey liderlik pozisyonlarında bulundu.

Strateji, iş geliştirme, iş süreci iyileştirme, finansal liderlik ve strateji, insan liderliği, offshoring, denetleyici uygunluğu, iş kurma, süreç tasarımı ve Finansal Planlama Analizi konularında geniş deneyime sahiptir. Afrika genelinde faaliyet gösterdi ve Afrika’da iş yapma konusunda geniş deneyime sahip.

 

Walter Cho

Başkan ve CEO

KOREAN AIR

Walter Cho, Korean Air’in Başkanı ve CEO’sudur. 2004 yılında Korean Air’e katıldı ve Tedarik, Kurumsal Strateji ve Planlama, Kargo İşletmeleri ve Yolcu İşletmeleri gibi temel iş alanlarında deneyim kazandı.

Bay Cho, yenilik peşinde koşarak isteyerek zorlukları üstlenen hevesli bir liderdir. Mayıs 2018’de Korean Air’in Pasifik-Atlantik ortak girişimini Delta Air Lines ile başlatmasında çok önemli bir rol oynadı. Ayrıca, havayolu şirketinin yeni nesil çevre dostu uçaklarının tanıtımına da rehberlik etti. Aynı derecede önemli olan, Bay Cho’un önemli BT girişimlerini başarıyla gerçekleştirmesi ve havayolu için taahhütlü bir dijital uçuş planı üretmesidir.

Kurucu bir üye olarak Korean Air, son 20 yılda SkyTeam’i şekillendirmede etkili olmuştur. Başkan olarak Walter Cho, SkyTeam yerleşik bir ağdan dijital olarak bağlı, müşteri merkezli bir ittifaka dönüştüğü için aktif bir rol oynamaktadır.

 

Roberto Alvo

İcra Kurulu Başkanı

LATAM Havayolları Grubu

Sn. Roberto Alvo Milosawlewitsch, Nisan 2020’den beri LATAM’ın Chieff İcra Kurulu Başkanıdır. Alvo, Kasım 2001’de LAN Havayolları’na katıldı. Şu anki konumundan önce, Stratejik Planlama ve Geliştirme Başkan Yardımcısı LATAM’ın Ticari Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. LATAM Havayolları, LAN Argentina Finans Direktörü, LAN Airlines Geliştirme ve Finansal Planlama Müdürü ve LAN Airlines Finans Direktör Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 2001’den önce, Bay Alvo önde gelen Şili metalik olmayan madencilik şirketi Sociedad Química y Minera de Chile SA’da çeşitli görevlerde bulundu. İnşaat mühendisi ve Lozan, İsviçre’de IMD’den MBA derecesi aldı.

  

Rafal Milczarski

İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı

LOT POLISH AIRLINES

Rafał Milczarski, Ocak 2016’dan bu yana LOT Yönetim Kurulu Başkanıdır. Cambridge Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Çalışmaları sırasında Zürih’te UBS Bank’ta ve Londra’da JP Morgan’da stajyer olarak çalıştı. Taşımacılık sektöründe geniş bir uluslararası deneyime sahiptir. Çalışmalarının ardından İngiltere’de Foster Yeoman’daki denizcilik ve demiryolu lojistik departmanında çalıştı. Polonya’da malların ilk özel demiryolu taşıyıcılarından biri olan Kolej Baltycka’yı (Baltık Demiryolu) kurdu. 2005 yılında, bir İngiliz endüstri yatırımcısı Freightliner Group ile birlikte bir yük demiryolu taşıyıcısı Freightliner PL’yi kurdu. Başkan ve Ortak Sahip olarak şirketi bir başlangıçtan Polonya’daki navlun pazarının yüzde birkaç hissesinin elde edilmesine götürdü. Aynı zamanda Freightliner DE’nin kurucusu ve eski CEO’suydu.

Milczarski, 2017 yılından bu yana Avrupa genelinden havayolu şirketlerini bir araya getiren AIRE (Avrupa Hava Yolları Uluslararası Temsilciliği) Başkanıdır. 2017’den beri Polska Grupa Lotnicza’nın (Polonya Havacılık Grubu) Başkanlığını yapmaktadır. Grup, havacılık endüstrisinde LOT Polish Airlines, LOT AMS ve LS Airport Services dahil olmak üzere Polonya Hazinesi’ne ait kilit şirketler tarafından oluşturulmaktadır. Ağustos 2019’da Bay Milczarski, IATA Yönetim Kurulu’na atandı.

 

Mohamad El-Hout

Başkan ve Genel Müdür

MIDDLE EAST AIRLINES

Doğum Yeri / Tarihi: Beyrut 1959

Medeni Durum: Rawda Hamam ile evli, 3 çocuk

Milliyet: Lübnan

Eğitim

1984 MBA, Beyrut Amerikan Üniversitesi

1981 BA Ekonomi, Beyrut Amerikan Üniversitesi

1977 Bakalorya II – Al Makassed Al Horj Okulu

Kariyer

1998-Halen Genel Müdür, Middle East Airlines AirLiban

1993-1998 Gayrimenkul ve Finansal Varlıklar Daire Başkanı, Lübnan Merkez Bankası

1986-1993 Başkan Danışmanı (Kriz Yönetimi), Lübnan Merkez Bankası

1981-1986 Ekonomist olarak Merkez Bankası ve İstatistik ve İktisadi Araştırmalar Daire Başkan Yardımcılığı’na yükseldi.

Diller: Arapça – İngilizce – Fransızca

Diğer Mesleki Faaliyetler

2010-Halen İcra Kurulu Üyesi (AACO)

1998-2004

2004-2007 İcra Komitesi Başkanı, Arap Hava Taşıyıcıları Teşkilatı (AACO)

2001-2002 Arap Hava Taşıyıcıları Teşkilatı Başkanı (AACO)

2017-Mevcut Üye Yönetim Kurulu, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)

 

Mehmet Tevfik Nane

İcra Kurulu Başkanı

PEGASUS AIR

Mehmet Tevfik Nane, Şirket Genel Müdürü (CEO) olarak görev yapmaktadır. 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu ve 1993 yılında Herriot-Watt Üniversitesi’nden Bankacılık Yüksek Lisans derecesi aldı. Ayrıca Şirket Güvenlik Komitesi Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2013-2015 yılları arasında FAPRA( Asya Pasifik Perakendeciler Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Mehmet T. Nane TAMPF Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, TOBB Perakendecilik Meclisi Başkanlığı, TOBB GS1 Türkiye Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Sağlık Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Harvard Business School Türk Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

 

Alan Joyce

İcra Kurulu Başkanı

QANTAS

Joyce, şimdi Dublin’in bir banliyösü olan Tallaght’ta doğdu ve büyüdü, ancak doğum anında ayrı bir köy. Annesi daha temizdi ve babası bir tütün fabrikasında çalıştı. Tallaght, Springfield’daki St Mark’s Community School’da ortaokula gitti.

Joyce ve üç kardeşi üniversiteye gitti. Joyce, Dublin Teknoloji Enstitüsü’ne ve Dublin Trinity Koleji’ne gitti. Uygulamalı Bilimler Lisans Derecesi, Uygulamalı Bilimler (Fizik ve Matematik) ve Yönetim Bilimi Yüksek Lisans Derecesi ile mezun oldu. Kraliyet Havacılık Derneği üyesidir.

Kariyer

Joyce, sekiz yıl boyunca İrlanda’nın bayrak taşıyıcısı Aer Lingus’ta çalışmış ve satış, pazarlama, bilgi teknolojisi, ağ planlaması, yöneylem araştırması, gelir yönetimi ve filo planlaması konularında geniş bir pozisyon yelpazesine sahiptir. 1996’da, şimdi görevden alınmış Ansett Avustralya’ya katılmak için Aer Lingus’tan ayrıldı.

2000 yılında Qantas’a katıldı. Ansett Avustralya ve Qantas’ta Joyce, Ağ Planlama, Zamanlama Planlama ve Ağ Stratejisi fonksiyonlarına başkanlık etti. Joyce, Ekim 2003’te Qantas’ın yan kuruluşu Jetstar Airways’in CEO’su olarak atandı.

Joyce’un CEO’su 28 Kasım 2008’de Qantas’ın CEO’su oldu. Orangestar Investment Holdings Pte Limited’in (Singapur merkezli Jetstar Asia Airways ve Valuair holding şirketi) ve Jetstar Pacific Airlines Havacılık Anonim Şirketi’nin (Vietnam’da) eski müdürüdür.

9 Mayıs 2017’de Joyce, daha sonra Batı Avustralyalı bir çiftçi ve Hıristiyan olan Tony Overheu olarak tanımlanan bilinmeyen bir saldırgan tarafından limon kremalı bir pasta yüzüne itildiği Perth’deki bir iş kahvaltı etkinliğine bir konuşma yaptı. 67 yaşındaki Overheu, olaydan sonra polise yanlış bir isim verdi, ancak daha sonra Joyce’un eşcinsel evlilik savunuculuğu ve saldırganın tepkisinde çizgiyi aştığına dair kendi kişisel inancından dolayı iş rakamını aldığını iddia ederek CEO’yu küçük düşürdüğü için özür diledi. Basitçe topluluk geri itmeyi yansıtıyordu. Overheu daha sonra ortak saldırı, izinsiz giriş, hasar ve polise yanlış bilgi vermekle suçlandı. Kilisesinden çıkarılmasının yanı sıra, Qantas’ı (Qantas’ın ortak havayolları dahil) uçması da yasaklandı.

LGBTI savunucusu

Joyce, LGBTI topluluğunu destekliyor ve Avustralya’da eşcinsel evlilik için kampanyaya şahsen 1 milyon dolar bağışta bulundu.

 

Akbar Al Baker

Genel Müdür

QATAR AIRWAYS

Al-Baker Doha, Katar’da doğdu. Çocukken Hindistan’daki Maharashtra’daki Panchgani tepelerinde bir yatılı okul olan St.Peter Okulu’nda Panchgani’de okudu. Daha sonra Mumbai’ye taşındı ve Sydenham Ticaret ve Ekonomi Koleji’nden mezun oldu. Özel bir pilot lisansına sahiptir.

Al-Baker 1997 yılında Qatar Airways’in İcra Kurulu Başkanı oldu. Bu atamadan önce Katar Sivil Havacılık Müdürlüğü’nde çalıştı. Aynı zamanda Katar Turizm Otoritesinin eski Başkanıdır. Qatar Executive, Qatar Airways Holidays, Qatar Havacılık Hizmetleri, Qatar Duty Free Şirketi, Doha Uluslararası Havaalanı, Dahili Medya Hizmetleri, Qatar Dağıtım Şirketi ve Qatar Aircraft Catering Company gibi Katar’ın ulusal havayolu şirketinin çeşitli bölümlerinin CEO’sudur.

Al-Baker, Mayıs 2014’te ilk aşamasını açan ve şimdi Qatar Airways’e ev sahipliği yapan Hamad Uluslararası Havalimanı’nın geliştirilmesine öncülük etti. 2017 yılı itibariyle havalimanı, Doha’dan gelen ve giden tüm uçuşlara hizmet vermektedir.

Haziran 2019’da Al Baker, Qatar Airways’in yıl sonundan önce altıncı yurtdışı havayolunda hisse alacağını açıkladı. Şirket henüz adlı olmamıştır, ancak Uluslararası Havayolları Grubu, Latin Amerika Havayolları Grubu, Cathay Pacific ve China Southern Airlines Co. havayolları menfaatlerini katılacağı El-Baker Arap Hava Taşıyıcıları Örgütü İcra Komitesi üyesidir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Heathrow Havaalanı Holding’in icracı olmayan direktörü.

 

Rickard Gustafson

Başkan ve Genel Müdür

SAS

Rickard Gustafson, 5 farklı şirketin başkanı olan ve şu anda SAS AB’de Genel Müdür ve Aleris Sjukvard AB’de Başkan olarak görev yapan bir iş adamı. Gustafson ayrıca Telia Co. AB, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği ve FAM AB’nin yönetim kurulu üyesidir.

Geçmişteki kariyerinde Bay Gustafson, Trygg-Hansa Liv’de Başkan, Codan Forsikring An’da Genel Müdür ve Codan A’da Başkan olarak çalıştı.

 

Mr Sami Ali Sindi

Genel Müdür Vekili

SAUDI ARABIAN AIRLINES

Bay Sami Ali, Oxford Üniversitesi Hukuk Bölümünde lisans derecesine ve Harvard Lw Okulu’ndan LLM derecesine sahiptir. Sindi, 2019 Ekim ayından bu yana Saudi Arabian Airlines Corporation’ın Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Crescent Point’in ortağı ve genel müdürüdür.

 

Goh Choon Phong

İcra Kurulu Başkanı

SINGAPORE AIRLINES

Goh Choon Phong İcra Kurulu Başkanı Goh 1990 yılında Singapore Airlines’a katıldı ve Singapur’da olduğu kadar yurtdışında da üst düzey yöneticilik yaptı. Bay Goh, 1 Ekim 2010 tarihinde Havayolu Yönetim Kurulu’na katıldı ve 1 Ocak 2011’de CEO olarak atandı.

Bay Goh, Haziran 2010’da Pazarlama ve Bölgeler Genel Müdür Yardımcısı oldu. Bundan önce dört yıl boyunca Singapore Airlines Cargo Başkanlığı yaptı. Singapur Havayolları ile önceki üst düzey görevler arasında Kıdemli Başkan Yardımcısı Finans, Kıdemli Başkan Yardımcısı Bilgi Teknolojisi ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Ticari Teknoloji bulunmaktadır. Denizaşırı görevleri Çin ve İskandinavya’daydı.

Bay Goh, SIA Engineering Company Yönetim Kurulu Direktörü; Scoot’a sahip olan ve yöneten Budget Aviation Holdings Pte Ltd’nin Başkanıdır; Singapur Ulusal Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir; ve Mastercard Incorporated Yönetim Kurulu’nda Bağımsız Direktör olarak görev yapmaktadır.

Goh, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Yönetim Kurulu üyesidir ve Haziran 2017 ile Haziran 2018 tarihleri ​​arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Ayrıca Asya Pasifik Havayolları Birliği Yönetim Kurulu üyesidir.

Buna ek olarak, Bay Goh, dünyanın çeşitli sektörlerindeki önde gelen şirketlerden CEO’lardan oluşan MIT Başkanlık CEO’su Danışma Kurulu üyesidir.

Bay Goh, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisansı ve Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği, Yönetim Bilimi ve Bilişsel Bilimler alanlarında üç lisans derecesine sahiptir.

 

Ajay Singh

Başkan ve Genel Müdür

SPICEJET

Ajay Singh, Hintli bir girişimci, kurucu ortak ve şu anda Hint düşük maliyetli havayolu SpiceJet’in sahibidir. Haziran 2017 itibarıyla Spicejet havayollarında% 59,13 hisseye sahiptir.

Singh, Bhupendra Kansagra ile birlikte, daha önce SK Modi ve Lufthansa’ya ait olan 2005 yılında ModiLuft’u satın aldı ve yeniden adlandırdı. Singh, 27 Ağustos 2010 tarihine kadar SpiceJet Ltd’nin Direktörüydü ve daha sonra şirketin mülkiyetini Sun Group’un başkanına ve genel müdürü Kalanithi Maran’a devretti. Maran, Singh’i yönetim kurulundan çıkmaya zorlayan Spicejet’in yüzde 38,7’lik hissesini satın almıştı. 15 Ocak 2015’te Singh, SpranJet’in mülkiyetini Maran’dan tekrar satın aldı. Şubat 2015’te Singh, SpiceJet’e destekçi olarak tekrar katıldı ve Rs 2 için kontrol hissesi satın aldı.

 

Oscar Munoz

İcra Kurulu Başkanı

UNITED AIRLINES

Munoz, şirketin Qwest ile birleşmesinden önce ve kısa bir süre sonra ABD Batı’sında beş yıl çalıştı. 2001-2003 yılları arasında ATT’de finans sorumlusu ve tüketici hizmetleri başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Munoz daha önce Coca-Cola Co.’nun finans ve yönetim başkan yardımcısıydı ve PepsiCo Inc’de çeşitli mali görevlerde bulundu. 2003 yılında CSX Corporation’a finans başkanı ve strateji şefi olarak katıldı. 2012 yılında, şirketin başkanlığına getirildiği 2015 yılına kadar oynadığı rol olan CSX’in baş işletme görevlisine terfi etti. Operasyon şefi olarak görev yaptığı süre boyunca Munoz, trenlerin zamanında çalışmaya devam etmesinden sorumluydu. 2015’in ortalarında, Munoz, CSX’in bir sonraki CEO’su olarak atandı ve resmi olarak yıl sonunda pozisyona başladı ancak Eylül ayında United Airlines’ın CEO’su olmak için şirketten ayrıldı.

Jeff Smisek’in ardından 8 Eylül 2015’te United Airlines’ın CEO’su seçildi. Bu randevu sırasında Munoz, 2004’teki kuruluşundan bu yana United’ın ana şirketi United Continental Holdings’in (UCH) yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştı.

United Airlines’ın CEO’su olduktan sonra Munoz, bir “dinleme turu” başlattı.  Amerika Birleşik Devletleri çevresindeki hoşnutsuz çalışanlarla toplantı ve endişelerini tartışıyor. Bu aşamanın işin ilk 90 günü sürmesi planlanırken, Munoz Ekim 2015’te 38 gün işe kalp krizi geçirdikten sonra hastaneye kaldırıldı.

Continental ve United birleşmesinden beş yıl sonra, personel ayrı iş sözleşmelerinde kaldı ve sadece birleşmeden önce çalıştıkları şirketin rotaları ve uçaklarında uçmasına izin verildi, böylece yönetim ve işgücü arasında çekişmelere neden oldu. Uçuş görevlileri için beş yıllık sözleşmeler yıllarca süren müzakerelerden sonra dört ay içinde onaylandı. 2016 yılı sonunda tüm sendika iş sözleşmeleri yeniden müzakere edildi. Pilotlar 2012 yılında ortak bir iş sözleşmesine varamamış olsa da, United, Munoz yönetiminde 2016 yılında pilotlar birliği ile iki yıllık bir uzatma kararı aldı ve pilotların 11 Eylül’den sonra kesilen bazı ücret ve avantajları elinde tutmasına izin verdi. 29 Ağustos 2016’da Munoz, United Airlines’ta aynı rolü doldurmak için American Airlines’ın başkanı Scott Kirby’yi işe aldı.

Aralık 2019’da, Munoz’un Mayıs 2020’de yönetim kurulu başkanlığına geçeceği açıklandı. Başkan Scott Kirby, Mayıs 2020’de United’ın yıllık toplantısında Munoz’un CEO rolünü devralacak. Munoz, emekli Jane Garvey’in ardından bir yıllık görevde United Airlines Holdings’in başkanlığını yapacak.

Continental Holdings ve United Airlines’ın yönetim kurulunda görev yapmanın yanı sıra, North Florida Üniversitesi mütevelli heyeti ve Vanderbilt Üniversitesi’nin PAFA danışma kurulunda görev yaptı.


EASA

Yönetim kurulu? Seçim süreçleri? Herhangi bir yerinde herhangi bir Türk var mı? Danışman olarak falan da olsa?

 

Yönetim Kurulu

AVUSTURYA

Elisabeth Landrichter-Genel Müdür Yardımcısı

Ulaştırma, Federal İklim Eylem, Çevre, Enerji, Hareketlilik, Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı

Karin Puleo-Leodolter-Strateji ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Direktör Yardımcısı

Federal İklim Eylem, Çevre, Enerji, Hareketlilik, Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı

 

BELÇİKA

Patrick VANHEYSTE-Genel Müdür Genel Müdür Yardımcısı

Kris CLARYSSE-Stratejik Birim

 

BULGARİSTAN

Stanimir LESHEV-Sivil Havacılık İdaresi Genel Müdürü

Eleonora DOBREVA-Uluslararası İlişkiler Uzmanı Sivil Havacılık İdaresi

 

HIRVATİSTAN

Jure ŠARIĆ-Sivil Havacılık Bakan Yardımcısı Elektronik Haberleşme ve Posta Hizmetleri

Sivil Havacılık Elektronik Haberleşme ve Posta Hizmetleri

Denizcilik, Ulaşım ve Altyapı Bakanlığı

 

KIBRIS

Panayiota GEORGIOU-DEMETRIOU-Direktör

Sivil Havacılık Bölümü

İletişim ve Çalışma Bakanlığı

Andreas PASPALIDES-Emniyet Düzenleme Birimi Başkanı

Sivil Havacılık Daire Başkanlığı

İletişim ve İşler Bakanlığı

Bay Nicolas LYRAKIDES-Danışman ATCO / Kıbrıs Temsilcisi Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği Eurocontrol

 

ÇEK CUMHURİYETİ

Bay David Jagr- Çek Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi Direktörü

Vítezslav HEZKY-Uçuş Standartları Bölümü Direktörü

Çek Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi

Mr Viktor NATH-Standardizasyon Direktörü ve Düzenleme Dairesi

Çek Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi

 

DANİMARKA

Kare CLEMMESEN-Genel Müdür Yardımcısı

Danimarka Ulaştırma, İnşaat ve Konut Kurumu

Bayan Mette Rise SOETMANN-Kıdemli Danışman

Danimarka Ulaştırma, İnşaat ve Konut Kurumu

 

ESTONYA

Rait Kalda-Estonya Sivil Havacılık İdaresi Genel Müdürü

Mr Priit RIFK-Havacılık Bölümü Direktörü

Ekonomik İşler ve Haberleşme Bakanlığı

Bayan Margit MARKUS MOOSSEN- AB Estonya Daimi Temsilciliği Danışmanı

 

AVRUPA KOMİSYONU

Henrik HOLOLEI-Direktör

Hareketlilik ve Ulaşım

Avrupa Komisyonu Genel Müdürlüğü

Joachim LUECKING-Hareketlilik ve Taşımacılık Genel Müdürlüğü

Havacılık Güvenliği Genel Müdürlüğü Avrupa Komisyonu Başkanı

Filip CORNELIS-Hareketlilik ve Taşımacılık Genel Müdürlüğü Avrupa Komisyonu Müdürü Anne MONTAGNON-Paylaşımlı Kaynaklar Mobilite ve Ulaşım Avrupa Komisyonu Genel Müdürlüğünden sorumlu Müdür

 

FİNLANDİYA

Kaptan. Jari PÖNTINEN-Genel Sivil Havacılık Direktörü, Finlandiya Ulaştırma Ajansı (TraFi)

Bayan Sini LAHDENPERA-Kıdemli Uzman

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı Finlandiya

Bayan Susanna METSÄLAMPI-Ulaştırma Hukuku

Sivil Havacılık, Finlandiya Ulaştırma Ajansı (TraFi)

 

FRANSA

Sn. Patrick CIPRIANI-Sivil Havacılık Güvenliği Direktörü (DGAC / DSAC)

Mrs Nathalie DOMBLIDES-Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Düzenlemeleri Direktörü

 

ALMANYA

Johann Friedrich COLSMAN-Genel Müdür

Ulaştırma ve Dijital Altyapı Genel Müdürü

Dirk SAJONZ-Başkan

Luftfahrt-Bundesamt Genelkurmay Başkanı

Raimund KAMP- Havacılık Güvenliği Direktörü

Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı

 

YUNANİSTAN

Georgios I. DRITSAKOS-Vali

Bay Georgios SOURVANOS-Uçuş Standartları Bölüm Başkan Vekili

 

MACARİSTAN

Gyula Gyori-Sivil Havacılık Genel Müdürü

Bakan Kıdemli danışman

Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı

Dr. Erika VARGA-SHGM Yasal danışmanı

Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı

 

İZLANDA

Einar Orn HEDINSSON-İşletme ve Sertifikalar Direktörü, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı

İzlanda Ulaştırma Otoritesi

Sayın Halla S. SIGURDARDOTTIR-Kolaylaştırma ve Koordinasyon Bölümü Müdürü / Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı

İzlanda Ulaştırma Otoritesi

Sayın Gudjon ATLASON-altyapı hizmetleri Direktörü, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı

İzlanda Ulaştırma Otoritesi

 

İRLANDA

Fintan TOWEY-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Ulaştırma, Turizm ve Spor Dairesi Başkanı

Ralph JAMES- Güvenlik Yönetmeliği Direktörü

İrlanda Havacılık Otoritesi

Andrea LENNON-Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı

Ulaştırma, Turizm ve Spor Dairesi Başkanlığı

 

İTALYA

Dr. Alessio QUARANTA-Genel Müdür

Alessandro CARDI-Genel Müdür Yardımcısı Marco SILANOS

İtalya Merkezi Operasyon Departmanı

 

LETONYA

Maris GORODCOVS Sivil Havacılık Ajansı Direktörü

Uldis MAURINS- Emniyet Soruşturma ve Veri Bölümü Başkanı Sivil Havacılık Ajansı

 

LİHTENŞTAYN

Kerstin FITZ GAHAN-Yapı ve Altyapı Dairesi Sivil Havacılık

 

LİTVANYA

Ms Goda BRAZYTĖ-BALCIUNE-Taşımacılık Yeterlilik Kurumu Direktörü

Alvydas SUMSKAS-Sivil Havacılık Dairesi Müdürü

Taşımacılık Yeterlilik Kurumu

Mr Andrejus GOLUBEVAS-Uçuş Operasyonları Bölümü Müdürü Sivil Havacılık Dairesi

Taşıma Yeterlilik Kurumu

 

LÜKSEMBURG

Bay Pierre JAEGER-Sivil Havacılık Direktörü

Stephane VALLANCE-Teknik Direktör

 

MALTA

Capt. Charles PACE-Sivil Havacılık Ulaştırma Genel Müdürü

Malta Sivil Havacılık Müdürlüğü

Carl TABONE-Ulaştırma Müfettişliği, Ulaştırma Malta Başkanlığı, Sivil Havacılık Müdürlüğü

 

HOLLANDA

Bay Jaco STREMLER- Havacılık İşleri Direktörü

Altyapı ve Su Yönetimi Bakanlığı

Bay Ties VAN ZANTEN-Hareketlilik ve Ulaşım Genel Müdürlüğü

Hollanda İnsan Çevre ve Ulaştırma Müfettişi (ILT)

Bayan Stefanie SPEKREIJSE-Yönetici Dış İlişkiler – Ulaştırma Ağı

Hollanda İnsan Çevre ve Ulaştırma Müfettişliği ( ILT)

 

NORVEÇ

Lars KOBBERSTAD-Genel Sivil Havacılık Otoritesi Direktörü

Wenche OLSEN-Bölüm Direktörü, Mesleki Yeterlilik Bölümü Sivil Havacılık Otoritesi

 

POLONYA

Piotr Samson-Sivil Havacılık Genel Müdürü

Sivil Havacılık Otoritesi

Michał Witkowski- Havacılık Standartları Başkan Yardımcısı

Sivil Havacılık Otoritesi

 

PORTEKİZ

Bay Luís Miguel SILVA RIBEIRO-Yönetim Kurulu Başkanı

Victor RODRIGUES ROSA-Uçuşa Elverişlilik Bölüm Başkanı

 

ROMANYA

Armand PETRESCU-Genel Romanya Romen Sivil Havacılık Otoritesi (RCAA)

Tudorel ROMAN-Uçuşa Elverişlilik Direktörü

Romanya Sivil Havacılık Otoritesi (RCAA)

Sorin ENCUTESCU-Romanya Genel Havacılık Otoritesi (RCAA)

 

SLOVAKYA

Mr Ján breja- Sivil Havacılık Otoritesi Direktörü

Mário NÉMETH-Sivil Havacılık Genel Müdürü

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

 

SLOVENYA

Alojz KRAPEŽ-Havacılık Bölümü

Başkanı Havacılık ve Deniz Ulaştırma Dairesi Başkanlığı Altyapı Bakanlığı

Rok MAROLT- Slovenya Cumhuriyeti Sivil Havacılık Ajansı Direktörü

Melita PRISTOV-Havacılık Bölümü

Altyapı Bakanlığı

 

İSPANYA

Isabel MAESTRE-Direktör

Devlet Havacılık Güvenliği Ajansı (AESA)

Bayan Eugenia LLORENS BELLTRÁN DE HEREDIA-Kıdemli Danışman Uluslararası Strateji

Devlet Havacılık Güvenliği Ajansı (AESA)

José Maria RAMÍREZ CIRIZA-AESA Devlet Havacılık Güvenliği Ajansı (AESA) Uluslararası Koordinatörü

 

İSVEÇ

Gunnar LJUNGBERG-Sivil Havacılık ve Denizcilik Direktörü

İsveç Ulaştırma Ajansı

 

İSVİÇRE

Christian HEGNER-Sivil Havacılık Federal Ofisi Genel Müdürü

Roland STEINER-Emniyet Bölüm Başkanı Uçuş Operasyonları Sivil Havacılık Federal Ofisi (FOCA)

 

EASA SERTİFİKASYON

*Sertifikasyon için üye ülkelerin AB üyesi olması gerekliliği vardır.

28 Eylül 2003 tarihinde, ajans, AB Üye Devletlerinin düzenleyici gözetimi altındaki kişiler tarafından tasarlanan, üretilen, bakımı yapılan veya kullanılan tüm havacılık ürünlerinin, parçalarının ve cihazlarının uçuşa elverişliliği ve çevre sertifikasyonu sorumluluğunu üstlenmiştir.

Bununla birlikte, belirli uçak kategorileri kasıtlı olarak EASA sorumluluğunun dışında bırakılmıştır, bu nedenle ulusal CAA’ların kontrolü altında kalır: ultralight’lar, deneyler ve balonlar birkaç örnektir. Genellikle “Ek II” uçakları olarak adlandırılırlar ve ayrıntılı olarak EASA web sitesinde listelenirler. (https://www.easa.europa.eu/the-agency/faqs/regulations#category-licensing)

 

Turkey?

Türkiye, EASA’nın Pan-Avrupa Ortaklarından (PANEP) biridir. Bu, EASA’nın AB havacılık güvenliği kurallarının uygulanması konusunda – AB ile halihazırda yapılmış kapsamlı havacılık anlaşmaları çerçevesinde veya bu tür anlaşmaların öngörülmesiyle – işbirliği yaptığı EASA üyesi olmayan Avrupa ülkelerinden oluşan bir topluluktur.

 

Çalışma Düzenleme Belgeleri:

https://www.easa.europa.eu/sites/default/files/dfu/WA%20SAFA%20Turkey.pdf

Belgede Bilal EKŞİ imzası bulunuyor.

https://www.easa.europa.eu/sites/default/files/dfu/WA%20EASA-TK%20-%20SignedCopy.pdf

 

*** Mesut KARA- Filo Varlık Mühendisi

EASA PART 21J PART 21G

Program Yönetimi

https://tr.linkedin.com/in/mesut-kara-396760139


Çeviri: Zeynep Tüfekçi

Kaynakça:

https://www.iata.org/en/about/members/fees/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslararas%C4%B1_Hava_Ta%C5%9F%C4%B1mac%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1_Birli%C4%9Fi

https://www.iata.org/en/pressroom/ceo-biography/

https://www.iata.org/en/about/boardgovernors/

https://en.wikipedia.org/wiki/Carsten_Spohr

https://en.wikipedia.org/wiki/Vitaly_Savelyev

https://en.wikipedia.org/wiki/Calin_Rovinescu

https://www.globalia.com/seccion/maria-jose-hidalgo/

https://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Smith_(executive)

https://www.crunchbase.com/person/yuji-hirako#section-overview

https://en.wikipedia.org/wiki/Doug_Parker

https://www.avianca.com/eu/en/about-us/news-center/avianca-news/new-ceo-avianca-holdings/

https://www.crunchbase.com/person/augustus-tang#section-overview

https://www.marketscreener.com/business-leaders/Shao-Yong-Liu-3511/biography/

https://en.wikipedia.org/wiki/Wang_Changshun

https://en.wikipedia.org/wiki/Pedro_Heilbron

https://www.arabianaerospace.aero/smart-move-for-vip-operator.html

https://live.worldbank.org/experts/tewolde-gebremariam

https://www.fedex.com/en-us/about/leadership/donald-f-colleran.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Luis_Gallego

https://en.wikipedia.org/wiki/Rono_Dutta

https://www.crunchbase.com/person/robin-hayes#section-overview

https://ke.linkedin.com/in/allan-kilavuka-2a921712

https://www.skyteam.com/en/about/management/chairperson

http://www.latamairlinesgroup.net/management/roberto-alvo-0

https://newsroom.aviator.aero/statement-by-the-supervisory-board-of-lot-polish-airlines/

https://aaco.org/agm/mohamad-el-hout-bio

https://in.reuters.com/finance/stocks/officer-profile/PGSUS.IS/2696982

https://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Joyce_(executive)

https://en.wikipedia.org/wiki/Akbar_Al_Baker

https://www.marketscreener.com/business-leaders/Rickard-Gustafson-06NKNG-E/biography/

https://en.wikipedia.org/wiki/Goh_Choon_Phonghttps

https://en.wikipedia.org/wiki/Ajay_Singh_(entrepreneur)

https://en.wikipedia.org/wiki/Oscar_Munoz_(executive)

https://www.easa.europa.eu/the-agency/management-board/members

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Aviation_Safety_Agency

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog