Uçuş Takibi Psikolojisi 

Yazar :

  uçuş,uçuş takibi,sivil havacılık

 Günümüzde uçuş takibi, internet aracılığıyla canlı olarak uçakların mevkiini, kalkış ve varış saatlerini ve bunun gibi başka ayrıntılı bilgileri de elde etme imkanı tanır. Uçuş takibini flightaware.com, esky.com, ucustakip.net gibi sitelerden yapabilirsiniz. Bununla birlikte havayolları şirketlerinin internet siteleri de ilgili uçağın hangi tarihte ve nereden nereye gittiği bilgilerini sisteme girdikten sonra uçuş takibi yapma olanağı sunar. 

    Peki neden uçuş takibinin yapılmasına ihtiyaç duyarız? Öncelikle, havalimanı çalışanları örneğin hostesler uçuşa hazırlayacakları uçağın iniş yapacağı zamanı öğrenmek amacıyla veya havalimanında hava trafiğinin ne durumda olduğunu kontrol etmek için uçuş takibi sisteminden faydalanmaktadır. Bununla birlikte en güvenilir ulaşım araçlarından biri olarak bilinen uçakların da diğer her ulaşım aracı gibi büyük kazalar yapması olasıdır. Örneğin; 2014 yılında ortadan kaybolan Malezya Havayolları’na bağlı bir uçaktan uzun süre bilgi alınamamış ve tam 239 yolcu endişeyle ve merakla haber almayı bekleyen sevdiklerini geride bırakmıştır. Bunun gibi daha birçok kaza anında, uçağın yerini anında saptamak ise bizler için büyük bir ayrıcalık haline geliyor ve kazaların doğuracağı kötü sonuçları en aza indirgemeyi mümkün kılıyor. Ayrıca geliştirilen bir teknoloji sayesinde tek taraflı uçuş takibinin yanı sıra SOS sinyali göndermek suretiyle yolcuların da seslerini duyurması sağlanıyor.

    Psikoloji bilimi bağlamında uçuş takibinin sebeplerini düşündüğümüzde karşımıza çıkan tablo ilginç. Bir yakınını uçak kazasında kaybetmiş, daha önce bir uçak kazası geçirmiş ya da riskli bir yolculuk yaşamış insanların uçuş takibi sitelerini düzenli olarak takip etmesi yaşanılan travma sonrası stres bozukluğuna ilişkin travmadan sonra geliştirdiği kompülsif bir davranış haline gelmiş olabilir.Ayrıca uçak kazalarıyla ilgili etraftan aldığı duyumlar veya yapılan araştırmalar daha önce bir kaza yaşamamış olmasına rağmen kişide kaygı yaratabilir. Bununla birlikte uçuş takibi yapan insanlarda patolojik bir davranış aramak da şart değil. Kimi zaman içine düşülen ‘’boşluk’’ anlarında tamamen rasgele bir sebepten dolayı da insanlar keyfi bir şekilde uçuş takibi yapabilir. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı, internete hızlıca kolay erişim; her türlü alanda anında bilgi edinmemizi sağlıyor ve internette sörf yapan birisi belki de öylesine denk geldiği bir uçuş takibi sitesinde vakit geçirmekten keyif alabilir. Dünya haritası üzerinde , o an hareket halinde olan tüm uçakların nereden nereye gittiğini incelemek insanlara ilginç ve eğlenceli gelebilir.                      


  Yazan: Beste Özdemir

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog