Load Master

Yazar :

Loadmaster,havacılık,psikoloji

    Merhaba sevgili uçan blog okurları;

bu yazımızda load master nedir, load master ne iş yapar gibi konuları ele alacağım. Kemerleri bağladıysak bilgilere hazır olalım!

Türkiye’de hava kargo kavramı geliştikçe , Load Master kavramı da dikkat çekmeye başladı.

Özellikle Türk Hava Yolları’nın son bir kaç yıldır sektörden load master personeli alması , bu meslek grubundaki hareketliliği arttırdı.

Load Master Nedir?

Havaş , Çelebi ve TGS gibi yer hizmetlerinde de harekat memuru, operasyon memuru (operation supervisor ) veya Red Cap adıyla uçuşları koordine edip dengeli yükleme boşaltmadan da sorumludurlar.

Load Master konusunda uzman yükleme ve boşaltmadan sorumlu kişidir. Yolcu uçaklarında da load master olabildiği halde yolcu veya hava trafiği gibi uçuşun diğer konularıyla ilgilenmez.

Sadece kargo ve bagajın yükleme , boşaltması önceliğidir. Özel kargolar onun sorumluluğundadır. Mesleğin standart doumanların başında load sheet, trim sheet ve load plan ( yükleme planı ) gelir.

Load Master-1
Load Master-1

Load Master Görevleri:

Yük yöneticisi hesaplamaları yapar ve uçağı uçuş boyunca izin verilen ağırlık merkezi sınırları içinde tutmak için kargo ve yolcu yerleştirmeyi planlar . Yük ustaları, yükün uçak ve kargo tabanının hassas bölümlerinin aşırı yüklenmesini önleyecek şekilde uçağa yerleştirilmesini sağlar. Bir tür yükün diğerine yakın yerleştirilmesini yasaklayabilecek sivil ve askeri düzenlemelere de dikkat edilir. Alışılmadık yükler, diğer yüklerin uygun şekilde yerleştirilebileceği yerleri sınırlandırarak uçakta güvenli bir şekilde özel ekipmanların yüklenmesini gerektirebilir. taktik olarak yük gemileri ayrıca, uçağın yük sırasını belirlemekten sorumlu oldukları için savaşa hazır olma durumunu da doğrudan etkileyebilir, böylece daha taktiksel olarak önemli malzemeler (örn. mühimmat) ilk önce indirilir ve bu nedenle diğer destek öğelerinden daha hızlı konuşlandırılmaya hazırdır; bu özellikle işletim tabanlarını iletmek için almanca olabilir.

Yük yöneticisi uçağı fiziksel olarak yükleyebilir, ancak öncelikle yükleme ekiplerini ve prosedürlerini denetler. Hava aracına yerleştirildikten sonra, yük yöneticisi, yükün beklenmedik bir şekilde değişmesi hava aracı için ciddi taşıma sorunlarına neden olabileceğinden, yüklerinin uygun şekilde sabitlenmesini sağlar. Zincirler, kayışlar ve entegre kargo kilitleri, yükü sabitlemek için kullanılan en yaygın araçlar arasındadır. Ani manevralar sırasında yük değişebileceğinden, yük yöneticisi, yük sınırlamasının uygun tip (ler) ini, miktarını ve yerleşimini belirlemelidir.

Birçok yükçünün, paraşütçülerin veya yükün paraşütle “hava yoluyla gönderilmesi” için kalifiye olması da gerekebilir. Nispeten rutin kargo taşımacılığına kıyasla, airdrops son derece teknik ve tehlikeli bir girişim olabilir. Bazı durumlarda, kara birliklerini beslemenin en etkili yolu, ekipman, mühimmat, yiyecek ve tıbbi malzemelerin hava yoluyla teslim edilmesidir. Birçok askeri zafer büyük ölçüde hava dağıtımına bağlıydı.

Kargo helikopteri yük gemileri, iniş ve kalkış sırasında uçak temizleme bilgileri ve pilotları güvenli pozisyonlara yönlendirir.


Kimler Load Master Olabilir?

Genelde yer hizmetlerinde görev yapmış harekat memurlarının , havayolunun kendi personelini yetiştirmesi yada az da olsa dışarıdan alınan personelin eğitimciler tarafından yetiştirilmesi ile bu meslek yol almaktadır. Ön lisans veya lisans mezununları, ingilizce yeterliliğine sahip adaylar arasından tercih edilmektedir.

Load Master Maaşları

2017 yılı itibariyle vede THY ‘den gelen taleplerle maaşlar sektörün üzerindedir. Eski ve yeni personel arasındaki maaş farkı artmıştır. Eskiden bu kadar sirkülasyon olmadığından daha durağan bir kariyer seçenekleri vardı. Maaşları avro veya dolar üzerindendir genelde. TL verenlere de rastlanabilir.

Yeni işe başlayan load masterlar yaklaşık bin avro maaş alabilmektedir. Yıla, tecrübeye ve pozisyona göre maaşlar 1500 -2000 avro üzerine çıkmaktadır. Artı uçuş harcıraları da mevcuttur.

Keyifli Okumalar…


Yazan: Seren Söner

Kaynakça:

https://youtu.be/GbBQJbLePJw

https://www.aeroportist.com/load-master-meslegini-taniyalim-html.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Loadmaster

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog