İlk Uçuş

Yazar :

100ml, bilet, check-in, kabin bagajı, kimlik, pasaport, valiz, yolcu bagajı, yurt dışı, yurt içi

 

Gökyüzünün sonsuz maviliğinde özgürce uçma fikri ne güzel geliyor değil mi? Uçakla yolculuk yaparken de aynı özgürlüğü bir nevi tadabiliriz. Bir yanımız ne kadar yüksekte uçmak istese de bir yanımız yüksekten korkuyor. Uçaklar hayatımızı kolaylaştıran ulaşım araçlarından biri ve yurt içi, yurt dışı seyahatlerimizde bizlere büyük kolaylık sağlıyor. Uçağa ilk defa binecek olanların endişelerini anlıyor ve onlar için bu yazımda nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağım. Keyifli okumalar.

Dünya genelinde günde yaklaşık 107 bin uçuş gerçekleşiyor ve bu uçuşlar 11.9 milyon insanla seyahat ediyor. Şimdi ilk defa uçağa binecek olanların dikkat etmeleri gereken maddelere değineceğim : 

1.BİLET ALMA İŞLEMİ :

Günümüzde online bilet alırken size fiyat karşılaştırmasına yardımcı olan siteler vardır, burada dikkat etmeniz gereken unsur tüm bilgilerinizi eksiksiz girmiş olmanız. Biletinizi satın aldıktan sonra firma e-posta veya telefon mesajı yoluyla sizinle PNR numarasını paylaşacaktır. Bu bilgileri sakın silmeyin çünkü check-in sırasında lazım olacaktır. 

2.KABİN BAGAJI VE YOLCU BAGAJI  AYRIMI :

Kabin bagajı uçuş sırasında yanınıza alacağınız ve uçağın içerisindeki depolara sığabilecek boyutta olan valiz veya çantadan oluşuyor. Yolcu bagajı ise 15-20 kilograma kadar çıkabilen, taşınması için bagaj bölümüne teslim etmeniz gereken valizden oluşuyor. Şunu da belirtmeliyim ki Business Class uçuşlarında yolcuların bagaj sınırı 30 kilogramdır. Yolcu bagajı yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizde gideceğiniz durağa göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden uçuş öncesinde kullanacağınız firmanın internet sitesinden bagaj detaylarını okuyun. Kabin bagajında ise her türlü sıvı için kısıtlama bulunmaktadır ve kesici sayılabilecek tüm aletlerin kabul edilmediğini bilmelisiniz. Kullanacağınız şampuan, krem, deodorant, lens solüsyonu gibi maddeleri 100 ml’lik kaplara koyabilirsiniz, 100 ml’lik kaplara sıvı dışında kek, bisküvi, gofret gibi yiyecekler de koyabilirsiniz. Ancak bu 100 ml’lik kapların toplamı 1 litreyi geçmemelidir.

3.KİMLİK VE PASAPORTA DİKKAT :

Havaalanına gelmeden önce mutlaka kimliğinizi ve yurt dışı seferleri için pasaportunuzu yanınıza aldığınızdan emin olun. Aksi halde uçuşa geç kalabilir ve kaçırabilirsiniz.

4.HAVALİMANINDA VEYA ONLİNE OLARAK CHECK-İN İŞLEMİ :

Uçuş öncesinde mutlaka check-in işlemini halletmeniz gerekiyor. Havalimanında kullanacağınız firmanın bankolarını bulup sıraya girmeniz gerekiyor. Yurt içi seyahatleri için kimliğinizi, yurt dışı seyahatleri için pasaportunuzu gösterdikten sonra biniş kartınızı aldıktan sonra yolcu bagajınızın ve el bagajınızın ağırlığa uygunluğu kontrol edildikten sonra gerekli etiketi alıyorsunuz. Online olarak da check-in yapabilirsiniz. Sayfada bilgilerinizi eksiksiz girip bilet alma işlemini tamamladıktan sonra verilen PNR numarasını girmeniz yeterli olacaktır.

Bu aşamalar doğrultusunda uçuşunuz için gerekenleri çoğunlukla yaptınız. Peki uçak içerisinde faydalı olabilecek bilgiler nelerdir ?

  • Rahat kıyafetler tercihiniz olsun, ayakkabı konusunda spor tercih etmeniz faydanıza olur.
  • Kabin içerisindeki soğuk havadan  etkilenmemek için şal, atkı alsanız iyi olur.
  • Kulaklarınızın tıkanmasını önlemek için sakız çiğneyebilirsiniz.
  • Çocuk ağlama sesi veya uğultudan rahatsız oluyorsanız sakın kulak tıkacı kullanmayın. Kulağınızın basınç eşitlemesine engel olup kulak zarı yırtılması gibi olumsuz sonuçlara sebep olabilirsiniz.
  •  Telefonunuzu uçuş boyunca uçak modunda kullanın.
  • Türbülans olduğunda koltuğunuza dönün ve kemerleri bağlayın uyarısını mutlaka ciddiye alın.

Umarım ilk deneyiminiz bir sonraki uçuşlarınıza ilham olur. Sağlıklı uçuşlar.


Yazan: Rabia Duman

Kaynakça:

https://www.tripoki.com/tr/blog/oneriler/ilk-kez-ucaga-binecekler-icin-15-oneri

https://www.turizmajansi.com/haber/dunyada-bir-gunde-kac-kisi-ucaga-biniyor

https://www.rotasizseyyah.com/ucak-yolculugu-icin-tavsiyeler.html

https://www.neredekal.com/blog/ilk-kez-ucaga-bineceklerin-izlemesi-gereken-5-temel-adim/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog