Kaptan Pilotlar

Yazar :

kaptanpilotlar, kaptanpilotolmakiçin, kaptanpilotözellikleri, nasılkaptanpilotolunur

 

Herkese yeniden merhabalar. 2020 yılının son yazılarından olan bu yazımızda sivil havacılıkta uçuşun son halkası olarak görülen; çok sevgili kaptan pilotlarımızdan bahsettik.

Kaptan Pilot Kime Denir?

Kaptan pilotlar ilk olarak dışarıdan görünüşle dahi kendini belli etmektedir. Öncelikle kaptan pilotlar diğer pilotlardan farklı olarak apoletlerinde 4 sırmaya sahiptir ve kokpitte sol koltukta oturmaktadırlar.

Kaptan Pilotlar-1
Kaptan Pilotlar-1

Tabi asıl fark eden yetki ve sorumluluklar, kokpit kapısı kapandığı anda başlıyor. Kaptan pilot, hava aracında emniyet ve düzenin sağlanması için önlem almaya ve bu amaçla, yolculara, personele ve hava aracında bulunan diğer kişilere emir ve talimat vermeye ve gerektiğinde bunları hava aracından çıkarmaya yetkili olan kişidir.

Kaptan pilot ayrıca, uçuş sırasında gerçekleşen doğum, ölüm ve suç olaylarını bir tutanakla saptar ve inilen ilk havaalanında mahalli yetkililere, yurt dışında ise Türk konsolosluğuna bildirir veya bildirilmesini sağlar. Hava aracında işlenen bir suç olduğunda suç ile ilgili delilleri toplamak, suç işleyen kişiyi kolluk kuvvetleri gelene kadar gözaltında tutmak da kaptan pilotun yetkilerindendir. Ayrıca suç olmasa dahi tehlike oluşturabilecek durumlarla ilgili tedbir almak ve şüpheli durumlarda eşya arama yetkisi de kaptanlardadır.

Uçuş esnasında öngörülemeyen ve riskli bir durum olduğunda uçağı gideceği destinasyon yerine farklı bir meydana indirme yetkisi de elbette kaptandadır. Bu gibi durumlarda kaptan hava trafik kontrol ünitesiyle paralel hareket eder ve en emniyetli şekilde aksiyon alır.

En çok merak edilen konulardan biri de kaptan pilotların maaşları olmaktadır. Ancak net bir maaştan söz etmek pek mümkün değildir. Maaşı etkileyen; havayolu şirketi, pilotun kıdemi ve uçuş saati gibi çok fazla değişken vardır. Ancak kaptan pilotların first officerların aldıkları ücretin yaklaşık iki katını aldıkları bilinmektedir. Pilot maaşlarıyla ilgili detaylara tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://blog.havacilikpsikolojisi.net/pilot-maasi/


Peki Kaptan Pilot Olmak İçin Ne Gereklidir?

Bir first officerın kaptan olabilmesi için gereken koşullar şöyledir;

  • İşletme el kitabında belirtilen asgari deneyim seviyesine sahip olması
  • Kullanılacak yedek havaalanları, tesisler ve prosedürler dahil olmak üzere, uçulacak rota veya bölgeye ve havaalanlarına ilişkin yeterli bilgiye sahip olması
  • Birden fazla ekip ile yapılan operasyonlarda, yardımcı pilotluktan kaptan/sorumlu kaptan pilotluğa geçişte işleticinin kaptanlık eğitimini tamamlamış olması

Kaptan Eğitimi

Sadece şartların sağlanması yeterli değil elbette kaptan pilot olmak için belli ‘yer, hava aracı/ simülatör, düşük görüş operasyonu, crm ve gerektiğinde rota ve havaalanı uyum eğitimlerinin de alınması ve gözetim altındaki uçuşlarla bunların denetlenmesi gerekmektedir.

Not: Bahsi geçen tüm durumlarda kaptan tek başına resmi yetki sahibi olsa da tek başına karar almaz; crm kapsamında tüm ekibin fikirleri ve aksiyonları önemlidir. Özellikle kokpit ekibinin tamamı aslında söz hakkına sahiptir.


Yazan: Psk. Esen Şen

Kaynakça:

http://shgm.gov.tr/

https:/mevzuat.gov.tr/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog