Short Skyvan

Yazar :

#sc7, #shortbrothers, #shortsc7skyvan, #shortskyvan

 

Bugün yazımızda Short Skyvan’ı kaleme alacağız. Kısa mesafe nakliye ve paraşütle atlama için tasarlanmış uçağımızın özelliklerini inceleyeceğiz. Hepinize keyifli okumalar dilerim.

Hakkında

Short Skyvan 1960 yılında Sydenham Havalimanı’nda üretilmeye başladı. Short Brothers tarafından nakliye ve paraşütle atlama amacıyla tasarlandı. Aslında birincil rolü kargo taşımacılıkken, yaygın olarak paraşüt atlama görevlerinde kullanılmıştır. Ayrıca, yurtiçine ve yurtdışına asker taşımak için, VIP ve ambulans nakliyeleri için, afetlerden sonra uçuşları tedarik etmek için indirme makinesi olarak da hizmet vermiştir. Hazırlıklı ve hazırlıksız pistlerden çalışabilecek şekilde üretilmiştir. Kullanıldığı dönemlerin kullanışlı ve ekonomik uçakları arasında yer alıyordu. Fakat bir dezavantajı vardı. Uçak basınçlı değildi yani 10.00 fitin üzerinde uçuş sağlayamıyordu.

Özellikleri

Short Skyvan, 12.2 metre uzunluğa, 4.6 metre yüksekliğe ve 19.8 metre kanat açıklığına sahiptir. 3.331 kilogram ağırlığında olan SC.7 Skayvan’ın maksimum kalkış ve iniş ağırlığı 5.670 kilogramdır. 293 ABD galonu yakıt deposuna ve 2.339 yük kapasitesine sahiptir. Totalde 19 koltuğa sahip olan Short Skyvan, maksimum 150 knot seyir hızına sahiptir. Çift ançere, sabit üç tekerlekli iniş takımına ve yükleme işlemleri için büyük bir arka kapıya sahiptir. Bu uçağımız, çift dümene, yüksek kanatlara, çift motora ve tamamı metal olan tek kanattan oluşuyor. Toplamda 153 adet üretildi.

Tarihçe

Short Skayvan ilk uçuşunu 17 Ocak 1963 tarihinde Belfast, İngiltere’de gerçekleştirdi. Sydenham havaalanında gerçekleştirilen bu başarılı uçuş, Baş Test Pilotu Denis Tayler tarafından gerçekleştirildi. 15 dakika havada kalarak ilk uçuşla tarihe yazıldı. 1982 yılında yaşanan Falkland Savaşı’nda iki adet Short Skyvan kullanıldı. Arjantin Deniz İli tarafından kullanılan SC.7ler savaş sonunda yok edildi. Günümüzde, Guyana Savunma Kuvvetlerine, Umman Kraliyet Hava Kuvvetleri ve bazı havayollarına hizmet vermektedir.

Varyantlar

Skyvan 1 ( Çift GTSIO-520 pistonlu motorlarla çalışan Skyvan protatipi). Skyvan 1A (2 turboprop destekli tek motorlo Skyvan 1). Skyvan 2 (British European Airways için üretildi). Skyvan 3 (Garrett AiResearch TPE331 turboprop destekli). Skyvan 3A (MTOW özelliğine sahip). Skyvan 3M (askeri nakliye için üretildi). Skyvan 3M-200 (15.000 Ibs / 6800 kg artan MTOW). Skyvan 3M- 400 ( askeri uçağın modernize edilmiş versiyonu). Skyvan 3 C1 ( İngiliz Ordusu için). Skyliner (yolcu taşıma için kullanılan lüks Skyvan versiyonu). Seavan (deniz devriyesi için kullanılan Skyvan).


Yazan: Hanife Erdoğdu

Kaynakça

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog