Sunshine (Gün Işığı) Filmi

Yazar :

Sunshine (Gün Işığı) – 2007 – IMDB 7,3

 İngiliz sinemasının yaratıcı yönetmenlerinden olan Danny Boyle’nin, Sunshine filmiyle yine farklı türde farklı bir film ortaya koyduğunu görüyoruz. Filmin adı olan Sunshine, biz seyircilere filme başlamadan önce küçük bir ipucu veriyor aslında. Filme, 2057 yılıyla ve her geçen gün sönerek yok olmaya başlayan güneşin peşindeki bir Icarus II adlı bir uzay gemisiyle başlıyoruz. Burda Icarus, Yunan mitolojisine göre güneşin yaklaşmasıyla birlikte balmumu kanatlarının eriyerek ölüp yok olması anlamıyla filmde bir ironi oluşturmaktadır. 

Gemideki mürettebat, güneşe yaptıkları yolculuk sırasında dünyayla olan tüm iletişimlerinin kaybederler ve 7 yıl önce güneşi kurtarmak için kullandıkları Icarus I uzay gemisinden sinyaller almaya başlamışlardır. Yaşadıkları bu garip kaza sonunda tüm mürettebatın, bir anda görevlerini unutarak kendi içlerinde gerilim dolu bir çatışmaya girdikleri görülmüştür. Geminin içten içe bölünüp erimesiyle birlikte film, biz seyircilere bilim kurgunun yanında psikolojik bir gerilim içine de sokmaktadır. 

Her ne kadar filmin psikolojik gerilim olduğunu iddia etsek de, karakterlerin psikolojik iç dünyasını derinlemesine incelemek pekte mümkün değildir. Çünkü gemideki mürettebatı oluşturan karakterler, belli bir arketipe göre belli bir şeyin temsilciliğini ve savunuculuğunu üstlenmektedir. 

 

Ayrıca film, Icarus göndermesiyle birlikte pek çok sahnede de biz seyircilerin mitolojik okumalarına  yön vermeye çalışmıştır. Son olarak aktarılan içsel çatışmaların ve yaptığı zekice göndermelerin yanı sıra filmde kullanılan görsel efektlerin de büyüleyici bir gerçekliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kullanılan görsellerin seyirciye, filmdeki verilmek istenen duyguya sokması bağlamında filmi daha çekici bir hale getirmiştir. 


Yazan: Psikolojik Danışman Öznur Anılır

Kaynakça:

https://720p-izle.com/izle/altyazi/sunshine.html

http://www.beyazperde.com/filmler/film-61262/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog