Uçak Konulu 5 film

Yazar :

Sevgili Uçan Blog okuyucularımız, film severler için oluşturduğumuz uzay konulu beş film önerisinden sonra şimdi de konusu uçuşla ilgili olan beş film önerisiyle karşınızdayız. Bu beş filmi izlerken, çoğu zaman gerim gerim gerilecek, çoğu zaman ise meraktan çılgına döneceksiniz. En önemlisi de izlediğinizde vakit kaybı olarak görmeyeceğiniz ve gerçekten keyif alacağınız beş filmi sizler için bir araya getirdik. Filmlerin hepsi birbirinden güzel ama benim en çok keyifle izlediklerim listenin ilk iki numarası. Merak ve aksiyonu dolu dolu tadacağınız bu filmleri kaçırmayın. İzledikten sonra bu yazı altında görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız da çok mutlu oluruz. Her filmin fragman linkine, filmin bahsedildiği kısımda ulaşabilirsiniz. Keyifli seyirler dileriz.

1-Flight Plan (2005)

Çevrenizdeki insanların size hiç inanmadığı oldu mu? Hatta akli dengenizi sorgulayacağınız kadar? ‘Uçuş Planı’ filmi tam da öyle bir film. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilemeyeceğiniz ve merakla sonunu bekleyeceğiniz bir film. Bir uçuş mühendisi olan Kyle Pratty eşini yeni kaybetmiştir ve eşinin cenazesiyle birlikte 6 yaşındaki kızı Julia ile uçağa binmiştir. Eşini henüz kaybetmenin hüznüyle boğuşan Kyle uçakta bir süre sonra uyuya kalır ve uyandığında kızı Julia’nın yanında olmadığını görür. Kızı için endişelenen Kyle uçakta kızını aramaya başlar ve bir yandan da herkesten yardım ister. Fakat uçaktaki hostesler Kyle’ye uçuşun başından itibaren yanında bir çocukla gelmediğini hatta yolcu listesinde kızının adının kayıtlı bile olmadığını iddia ederler!

Film fragmanı: https://www.beyazperde.com/filmler/film-56996/fragman-18535522/

2-Non-Stop (2014)

Tüm filmin uçakta geçtiği ve çoğu zaman kendinizden bile şüphe ettiğiniz aksiyon dolu bir film Non-Stop. Bill Marks, hava kuvvetlerinden emekli bir askerdir ve bindiği uçakta bir süre sonra telefonuna tehdit mesajları gelir. Her 20 dakikada bir yolculardan birisini öldürmekle tehdit eden ve hesabına para yatırılmasını isteyen bu kişinin kim olduğunu bulmaya çalışan Bill kendisini çok karmaşık bir durum içerisinde bulur. İzlerken bolca meraklanacağınız, her bir yolcudan şüphe edeceğiniz güzel bir aksiyon filmi olduğunu söyleyebilirim.

Film fragmanı: https://youtu.be/jiHDJ19A3dk

3-Cast Away (2000)

Hani arkadaş ortamlarında ‘Yalnız başına bir adaya gitsen yanına ne alırdın?’ diye sorulan popüler bir soru vardır ya, o sorunun vücut bulmuş hali gibi bu film. FedEx şirketinde çalışan Chuck Noland, işle ilgili çıkan bir sorunu çözmek için seyahat ederken uçağı düşer. Bilincini kaybeden Noland, kendine geldiğinde ıssız bir adada tek başınadır. Yine başrolünde Tom Hanks’in oynadığı ‘Yeni Hayat’ filmi, karakterin yaşadığı çaresizliği ve yalnızlığı iliklerimize kadar hissettirmekte. Issız bir adada tek başınıza kaldığınızı düşünün! Bir voleybol topuyla arkadaş bile olabilirsiniz..

Film fragmanı: https://youtu.be/qGuOZPwLayY

4-Catch Me If You Can (2002)

2002 yılında gösterime giren ‘Sıkıysa Yakala’ filmi, Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilmiş bir film. Henüz yirmili yaşlarında olan ve onlarca ülke gezen bir genç düşünün ve hiç okulunu okumadan bazen doktor, bazen pilot, bazen öğretmen ve bazen savcı olduğunu düşünün. Kulağa biraz imkansız gibi geliyor değil mi?  İlk izlediğim yıllarda bana da imkansız gibi gelse de sonraki tecrübelerim bunun ne kadar mümkün olabileceğini gösterdi. Nasıl olsa  bizimde henüz üniversite bile okumadan sahte diplomayla 21 yaşında bir doktorumuz vardı ve ameliyatlara bile girmişti! Evet işte film olarak bazı şeyleri izlemek keyifli olsa da böyle bir dolandırıcılıkla insanları kandırmanın bedelinin de gerçek hayatta ağır olmasını isterdim. Filmde karakterimiz tüm bunları sahte çek yazarak yapıyor ve bu süreçte FBI’la aralarında geçen kovalamacaya da şahit oluyoruz. Filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks bulunuyor.

Film fragmanı: https://youtu.be/71rDQ7z4eFg

5-Sully (2016)

Sully filmi, 15 Ocak 2009 yaşanan gerçek bir uçak kazasını konu alıyor. Uçağın pilotu olan Chesley Burnett Sullenberg’in, arızalanan yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indirmesini ve 155 yolcunun hayatını kurtarmasını anlatıyor. Sullenberg her ne kadar başarılı bir iniş yapıp yolcuların hayatını kurtarsa da tam olarak kahraman gibi karşılanmıyor.  Hakkında açılan soruşturmayla hem işini hem de itibarını kaybetmekle burun buruna geliyor. Film süresince kazanın nasıl gerçekleştiğini ve pilotun doğru olanı yapıp yapmadığını bir dava sürecinden izlemiş oluyorsunuz. Filmin başrolünde Tom Hanks oynuyor. Listedeki diğer filmlere göre biraz daha yavaş ilerlediğini söyleyebilirim ama yine de izlemeye değer. Sonuçta pek çok uçak kazası haberi duyuyoruz ama hangisinde tüm yolcular kurtarılabiliyor ki? Kazanın oluştuğu şartlar elbette yolcuların hayatta kalmasında çok etkili ama burada pilotların aldığı kararların ve soğukkanlı olmanın da  ne kadar etkili olduğunu bir kez daha görüyoruz.

Film fragmanı: https://youtu.be/Uzhr_TM76ks

Yazan: Erva Bektaş

Referanslar:

  • Sully

https://www.beyazperde.com/filmler/film-238330/

  • Catch Me If You Can

https://www.beyazperde.com/filmler/film-35973/

  • Cast Away

https://www.beyazperde.com/filmler/film-27770/

  • Non-Stop

https://www.beyazperde.com/filmler/film-196467/

  • Flight Plan

https://www.beyazperde.com/filmler/film-56996/

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog