Uzay Konulu 5 Film

Yazar :

Hepimiz zaman zaman hayatımızın yoğun temposunda bir nefeslik duraklamalara ihtiyaç duyarız. Bu duraklamalarda film izlemeyi tercih edenler için kısa bir liste hazırladık. Biliyoruz ki film izlemek için zaman ayırmak kadar ne izleyeceğimize karar vermekte epey zamanımızı alabilen bir iş olabiliyor. İşte bu yüzden sevgili Uçan Blog okuyucularımız, izlediğinizde vakit kaybı olarak görmeyeceğiniz ve gerçekten keyif alacağınız 5 filmi sizler için bir araya getirdik. İzledikten sonra bu yazı altında görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız da çok mutlu oluruz. Her filmin fragman linkine, filmin bahsedildiği kısımda ulaşabilirsiniz. Keyifli seyirler.

  1. Ender’s Game

 

Türkçeye Uzay Oyunları olarak çevrilen film, Orson Scott Card’ın 1985 yılında yazdığı bir bilimkurgu romanının 2013 yılında gösterime giren film uyarlamasıdır. Günümüzden çok yıllar sonra bir tarihte geçen filmde, dünyaya yapılan bir uzaylı saldırısı sonrası insanlar hayatta kalmak için savaşmaya başlar ve ‘Bugger’ isimli yaratıklarla mücadele ederler. Bu yaratıklarla mücadele ederken çoğunluğu çocuklardan oluşan özel bir ordu kurarlar ve başrol karakterimiz Andrew Ender Wiggin de özel yetenekleri sahip olan bir çocuktur ve özel olarak eğitilir. Film genel olarak ailecek, çocuklarla izlenebilecek bir film. Romanın yazıldığı yılları ele alırsak iyi bir kurgusu olduğunu söyleyebiliriz.

Film fragmanı: https://youtu.be/2SRizeR4MmU

  1. Passengers

2016 yılında gösterime giren Uzay Yolcuları filmi, Homestead II isimli gezegene giden Avalon gemisinde geçmektedir. Bu gemideki yolcuların hepsi derin bir uykudadır ve yaklaşık 120 yıl sürecek bir yolculuk yapmaktadırlar. Hepsinin gezegene varınca uyanması gerekmektedir ancak yolculardan biri olan James Preston’ın kalkıştan yaklaşık 30 yıl sonra uyanır. Uzay gemisinde erkenden uyanan tek insandır ve yalnız başına bu yolculuğu yapmakla, gezegene varamadan tek başına yaşayıp ölecek olmakla yüzleşmek zorunda kalır. Nerdeyse intihar etmeyi bile düşünürken sonrasında yolculardan biri olan Aurora’yı fark eder ve onu uyandırmaya karar verir. Genel olarak ikilinin birbiriyle olan ilişkisine odaklanan çerezlik bir film olduğunu söyleyebiliriz.

Film fragmanı: https://youtu.be/8GKyQ1S5594

  1. Hidden Figures

 

2016 yılında çekilen biyografik drama filmi olan Gizli sayılar, NASA’da çalışan üç siyahi kökenli matematikçi olan Katherina Goble Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın hayatını ele alıyor. Konuyu az çok tahmin edebileceğiniz gibi oldukça zeki olan bu üç kadının ten renklerinden ve kadın olmalarından dolayı maruz kaldıkları ayrımcılığı izliyor olacaksınız. Ve üzülerek söylüyorum ki insanların geçmişte bunları yaşamış olması bir yana film sektöründe bu kadar çok ırkçılıkla ilgili film çekilip üzerinden para kazanılırken aynı olayların günümüzde de hala varlığını sürdürmesi çok üzücü bir durum. Ayrıca filmin birkaç sahnesinin oldukça çarpıcı olduğunu da belirtmek isterim. Filmden bir sahnenin linkini sizler için aşağıya bıraktık.

Film sahnesi: https://youtu.be/_0pUMicaseE

Film fragmanı: https://youtu.be/WBpA0WChbDY

 

4.The Martian

2015 yılında çekilen Marslı filmi, Andy Weir’in aynı adlı bilimkurgu kitabının uyarlamasıdır. Mars’a gönderilen astronot ekibi, görev esnasında çıkan bir fırtına sonucu gezegenden erken kalkış yaparlar ve o sırada ekipten olan astronot Mark Watney öldü sanılarak geride bırakılır. Film boyunca Mark’ın kendisini hayatta tutmak için sınırlı olanaklarla ve zekasını kullanarak verdiği mücadeleyi izliyor olacaksınız. Zaman zaman gerildiğiniz ve heyecan yaptığınız sahneler olacak. Düşünsenize bir gezegende yaşayan tek insansınız ve Dünya’ya geri dönmeye çalışıyorsunuz gerilmemek mümkün mü? Filmin genel olarak izlemesi keyifli bir film olduğunu söyleyebiliriz.

Film fragmanı: https://youtu.be/zb3dm_72j6I

5.Arrival

2016 yılında vizyona giren Türkçeye ‘Geliş’ adıyla çevrilen film ise benim favorilerimden. Filmin konusuna gelecek olursak, birdenbire dünyanın farklı bölgelerine uzay gemileri iniş yapar ve tüm dünya ne yapacağını şaşırır. Özellikle de her sorunu savaşla çözmeye çalışan insanların yarattığı kaos ortamını net olarak görebiliyoruz. Uzaylıların gelmesinden sonra, onlarla iletişim kurmak için seçilen dilbilimci olan Dr. Louise Banks ve yardımcısı olması için seçilen fizikçi Ian Donnely’nin uzaylılarla iletişim kurma sürecini izlemeye başlıyoruz. Uzaylıların savaş için gelip gelmediğini öğrenmeye çalışıyorlar. Genel olarak başladığınızda klasik bir uzaylı filmi izleyeceğinizi düşünüyorsunuz ama olaylar çok başka yerlere gidiyor ama bunu ancak sonuna kadar izleyenler bilebilir. Filme başladığınız sahnede aynı zamanda filmi bitiriyorsunuz ama başlarken aklınızdan geçenlerle biterken düşündükleriniz çok farklı oluyor. Ayrıca film bol miktarda gerilim sahnesinde içermekte. İyi seyirler!

Film fragmanı: https://youtu.be/hT5ZHqRBo_0

Yazan: Erva Bektaş

Referanslar:

  • Gizli sayılar

https://www.beyazperde.com/filmler/film-219070/

https://en.wikipedia.org/wiki/Hidden_Figures

https://youtu.be/WBpA0WChbDY

https://youtu.be/_0pUMicaseE

  • Uzay Oyunları

https://www.beyazperde.com/filmler/film-45645/

https://en.wikipedia.org/wiki/Ender%27s_Game

https://youtu.be/2SRizeR4MmU

  • Uzay yolcuları

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uzay_Yolcular%C4%B1

https://youtu.be/8GKyQ1S5594

  • Marslı

https://www.beyazperde.com/filmler/film-221524/

https://youtu.be/zb3dm_72j6I

  • Geliş

https://www.beyazperde.com/filmler/film-226509/

https://youtu.be/hT5ZHqRBo_0

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog