Uzay Giysileri

Yazar :

Astronot, nasa, oksijen, Uzay, uzay başlığı, uzaygiysileri

 

Astronotlar uzay görevlerine hiçbir koruyucu giysi kullanmadan gündelik kıyafetleriyle çıksalar ne olurdu? Kullanılan özel kıyafetler ne gibi özelliklere sahip hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda uzay giysilerini yakından tanıyacağız.

Uzay Giysileri-1
Uzay Giysileri-1

Uzay elbiselerinin nelerden yapıldığına bakacak olursak; sentetik kauçuk, teflon, naylon, polyester ve kevlar gibi plastik malzemeler kullanılıyor. Elbiseler için 6-20 kat kumaş ile bazı sert plastikler ve metaller de gerekiyor. 


Uzay Giysisi Ne İşe Yarar?

Bu kıyafetlerin üretilmesinin öncelikli amacı, insan vücudunda dolaşan kanın tek bir yerde toplanmasını önlemek, dolaşımını sağlamaktır. İkincil amacı ise; nefes almanın imkansız olduğu uzayda, oksijen sağlamaktır.

İdrar, kıyafette bulunan plastik boru sayesinde idrar torbasında birikir ve astronotu rahatsız etmemesi amacıyla iç elbise ile uzay elbisesi arasında hava sirkülasyonu yapılarak elbise havalandırılmış olur.

Kıyafetin içindeki serin su tüpleri, sıcakta serin kalır ve soğukta kıyafetteki ısıtıcılar sayesinde ısınarak astronotu uzayın soğuğuna karşı korur.

Uzay başlığı; astronotu çevredeki zararlı ışınlardan korur ve kırıldığında iç basıncın bozulup ölüme yol açmaması için kırılmaz camdan üretilir.

Kıyafet basınçtan etkilenmemesi için şişirilmiştir. Ayrıca, gök cisimlerinden ve radyasyondan koruması için alüminyumdan yapılmıştır.


Uzay Giysisi Fiyatı

Bu kadar çok özelliğe sahip, geleceği şekillendirirken astronotlara yoldaş olacak bu denli fonksiyonlu bir giysinin tabii ki ucuz olması beklenemez. Fakat, fiyatı dudak uçuklatıcı miktarda; 18 trilyon.


Giysinin Ağırlığı Ne Kadardır?

NASA’nın ürettiği kıyafetlerin ağırlığı uzayda yerçekimi olmadığı için herhangi bir soruna yol açmıyor. Dünya’da ise bu kıyafet hareketi oldukça zorlaştırıyor. 1961’de Neil Armstrong’un Ay’a ilk adımı atarken giydiği uzay giysisi yaklaşık 100 kilo idi. Günümüz uzay giysisi ise yaklaşık 48.5 gramdır.


Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

https://www.uralakbulut.com.tr/wp-content/uploads

https://www.muhendisbeyinler.net/15-katli-elbise-uzay-elbisesi/

https://www.milliyet.com.tr/pembenar

 

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog