İzmir Uzay Kampı Nedir

İzmir Uzay Kampı

Yazar :
bilim, İzmir Uzay Kampı, İzmir Uzay Kampı Hakkında, İzmir Uzay Kampı Nedir, İzmir Uzay Kampı Programları, izmiruzaykampı, mars, nasa, seyehat, space, Uzay Kampı Tur, uzayaraştırmaları, uzaykampı, uzayseyahati, uzayteknolojisi

İzmir Uzay Kampı Nedir?

Ülkemizde tek dünyada ise 2. olan İzmir Uzay Kampı, 12 Haziran 2002 tarihinde iş adamı Kaya Tuncer tarafından İzmir’de kuruldu. NASA’ da çalışan ilk Türk mühendis olan İsmail Akbay da İzmir Uzay Kampı’na danışmanlık yapmıştır.

Gençlere ve Çocuklara Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Alanında Eğitim Verme Hedefi

İzmir Uzay Kamp’ını Türk ve dünya çocuklarına hediye eden Kaya Tuncer, gençlerin ve çocukları uzay bilimleri ve teknolojileri alanında eğitim almasını hedeflemiştir.
İzmir Uzay Kampı Çocuklar

NAS
A Simülatörleri İle Eğitim 

İzmir Uzay Kampı Nasa Kıyafeti

Ülkemizde bulunan bu uzay kampında Nasa astronot simülatörleri kullanılıyor. Bu sayede katılımcılar tıpkı gerçek bir NASA astronotu gibi hissediyorlar. Simülatör aracılığı ile Ay’da yürümenin nasıl bir his olduğunu keşfeden katılımcılar, uzayda spor gibi etkinlikleri de deneyimleme şansına sahipler.

Pandemide 12 Bin Kişiye Uzaktan Eğitim
Covid-19 salgınının neden olduğu pandemide tüm okulların uzaktan eğitime geçmesi ile İzmir Uzay Kampı da pandemi döneminde uzay bilimlerine meraklı öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak amacıyla işe koyuldu. 8-17 yaş arasındaki öğrencilere ücretsiz olarak yapılan sunumlarda “ Ay ve Ay’ ın Evreleri” konusu ele alındı. Sadece Türkiye’de bulunan okullardaki öğrencilere değil; Bulgaristan, Ermenistan, Azerbaycan, KKTC, Rusya gibi ülkelerdeki öğrencilere de eğitim sunumları yapıldı. Toplamda yurtiçi ve yurtdışından 11 bin 992 öğrenci katılmış oldu. 

İzmir Uzay Kampı Programlar

Programlar

Mars’a Seyahat 

Toplamda 2 gün süren ve 10-13 yaş aralığına uygun olan bu programda uzay bilimcilerin son zamanlarda çok fazla üzerinde durduğu gezen olan Mars’a keşif yapılıyor. Mars Keşif Aracı Kiti ile katılımcılar kendi Mars Keşif Araçlarını oluşturuyorlar. 

Galaktik Yaz Kampı

9-15 yaş aralığına uygun. Bu programda katılımcılar, tüm astronot simülatörlerini kullanabiliyor. Hurricane 360 VR simülatörü ile sanal gerçeklik macerası yaşayabiliyorlar. Bunların yanı sıra; problem çözme, zaman yönetimi ve takım çalışması alanında etkinlikler de program kapsamında yer alıyor.

Kış Bilim Kampı – Uzay Yolcuları Programı

9-15 yaş aralığına uygun olan bir diğer program da Kış Bilim Kampı. Bu program, katılımcıların takım çalışmaları alanında kendilerini geliştirmeleri için oldukça uygun. Bu programdaki etkinliklere ek olarak, “ Maker Hareketi” Uzay Yolcuları programına katılan öğrencilere özel bir sunumla tanıtılıyor. 

Günlük Turlar 

Ailelere Özel Günlük Uzay Kampı Turu

Bu program 7-10 yaş arasındaki çocukların aileleri ile birlikte uzay macerası yaşamasına olanak tanıyor. Günlük olarak düzenlenen bu program da aileniz ile birlikte uzay bilimleri hakkında temel bilgiler alırken diğer yandan da uzay giysilerini tanıyarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca “Mars’ta tarım” gibi ilgi çekici konular hakkında bilgi sahibi olma avantajını yakalayabilmek mümkün.

Günlük Bilim Gezisi Programı

Hem yetişkinlerin hem de çocukların katılabileceği günlük bilim gezisi programında “astronomi” temel alınıyor. Bu programda Takımyıldızlar hakkında bilgi alırken profesyonel bir teleskop yardımıyla gökyüzü gözlemi yapabilirsiniz.

Üniversitelilere Özel Günlük Uzay Kampı Turu

18-25 yaş aralığında uzaya ve uzay bilimlerine meraklı olan üniversite öğrencileri için hazırlanan bu program, katılımcılara sanal uzay uçuşu deneyimi sunuyor. 

Özel Programlar

İzmir Uzay Kampının sunduğu bir diğer hizmet ise özel programlar. Eğer en az 15 kişiden oluşan bir grup rezervasyonu yaparsanız programların başlangıç- bitiş süreleri ve içerikleri değiştirilebiliyor. Özel program talebiniz var ise kolaylıkla kamp ile telefon numarası aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. 

Kamp’ta Sunulan Hizmetler

Erkek ve kız olmak üzere ayrılan ve ayrı katlarda bulunan yatakhaneler 24 kişilik odalardan oluşuyor. Güvenliğe önem veren İzmir Uzay Kampında kameralar ile yatakhane giriş çıkışları izleniyor. Ayrıca kamp’ta 24 saat güvenlik görevlisi de vardır. Bunların yanı sıra 24 saat görev yapan hemşire ve 8 yataklı bir revir var.

İzmir Uzay Kampı Hakkında

Katılımcı Memnuniyeti

Gerek yurt içi gerekse yurt dışından sayısız katılımcıyı ağırlayan uzay kamp’ı, katılımcılardan yüksek memnuniyet almış. Özellikle yurt dışından gelen katılımcılar, memnuniyetlerini mektuplarında ve notlarında belirtiyorlar.
Ülkemiz için de önemli bir yere sahip olan bu kuruluşun, mutlaka ziyaret edilmesi gerektiği görüşündeyim. Uzaya meraklı miniklerin ve kalbi hala gökyüzü hayali ile çarpan büyüklerin en güzel uğrak noktası olmalı İzmir Uzay Kampı.


Yazan: Hatice Peker

Kaynakça:

https://www.bizimizmir.net/uzay-kampi-turkiye-geleceginin-liderlerini-yetistiriyor-38174
https://www.egitimtercihi.com/spot/20604-uzay-kamp-tuerkiye-duenyay-tan-malar-n-sagl-yor.
htmlhttps://www.spacecampturkey.com/https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/uzaya-gitmek-icin-turkiyeyi-sectiler/14603
https://tr.pinterest.com/uzaykampi/uzay-kamp%C4%B1-t%C3%BCrkiye/https://www.tedtrabzon.k12.tr/okulumuzun-geleneksel-hale-gelen-izmir-uzay-kampi-gezisi/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog