Valentina Vladimirovna Tereşkova Kimdir?

Yazar :

uzayaçıkanilkkadın, valentinatereşkova, vostok6

 

Valentina Vladimirovna Tereşkova Kimdir?-1
Valentina Vladimirovna Tereşkova Kimdir?-1

  Unutulmayan ilklerimiz, unutulmayan ilkler. Ve Soğuk savaş yıllarında iki devlet ve bu dönemde Uzay yarışları. Bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB. Uzaya gönderilen ilk uydu Sovyetlerden Sputnik 1 uydusu. Sene 1961 uzaya Vostok 1 ile birlikte ilk giden ve başarılı bir şekilde yeryüzüne inen Sovyet uzay adamı Yuri Alekseyeviç Gagarin,  Takvimlerden 20 Temmuz 1969 Apollo 11 ile aya ilk ayak basan insan Amerikalı Neil Armstrong . İki devlet yarış halinde sürdürdüler uzay yarışlarını hatta bu yarışlarda şöyle bir taktik vardı ‘ birinci olamıyorsan ikinci de olma’. Sovyet başmühendis Korolyov uzaya yollanan ilk insanın ardından Sovyet ideolojisiyle de uygun olarak uzaya çıkan ilk kadınında Sovyetlerden gitmesi fikrini ortaya attı ve böylece süreç başladı.

Hadi şimdi uzaya çıkan ilk kadın kozmonot  hatta ilk sivil olan Valentina Vladimirovna Tereşkova’ nın hayatına bir göz atalım.

Tereşkova 6 Mart 1987 yılında küçük bir köyde doğmuştur ve şu an 82 yaşındadır. Sovyetler Birliği’nde işçi sınıfının bir üyesiydi, okulunu bitirdikten sonra bir lastik firmasında çalışmıştır ardından mühendislik tahsili almıştır. Bu sıralarda bir hobi olarak paraşütçülüğe başladı. Tereşkova’ nın aynı zamanda siyasete de ilgisi vardı ve Sovyetler Birliği Komünist Partisine katıldı. Gelelim uzaya ilk kadın kozmonotu bulma ve yollama aşamasına: Bunun için adaylarda bazı özellikler belirlendi bunlar; 

➤Paraşütçü olmaları

➤Otuz yaşının altında olmaları

➤1.70 cm den kısa olmaları

➤70 kg dan hafif olmalarıydı.

Uzaya yollanacak ilk kadın ekibinde Tereşkova dört kişiden biriydi. Seçilmelerinin ardından bu dört kişi yoğun bir eğitim sürecinden geçti. Alınan bu eğitimde paraşüt atlamaları, ağırlıksız uçuşlar, izolasyon sınamaları, uzay mühendisliği, roket kuramı ve pilotluk gibi eğitimler vardı. Tereşkova nın halktan biri olması, sosyalist bir kadın olması,paraşütteki uzmanlığı, ve babasını savaşta kaybetmiş olması onu diğer adaylardan öne taşıyordu. Eğitimden sonra Tereşkova, Nikita Kruşçev tarafından ilk- uzay kadını olarak seçildi. Diğer adaylar maalesef uzaya gidemedi. 

Takvimler 16 Haziran 1963 ü gösterdiğinde ise Valentina Tereşkova, Vostok 6 ile birlikte uçarak uzaya çıkan ilk kadın ve ilk sivil olarak tarihte ilkler köşesinde yerini aldı. Tereşkova’ nın bu yolculuğu yaklaşık 3 gün sürdü ve dünya yörüngesinde 48 tur atarak 19 Haziran 1963’te iniş gerçekleştirdi. Tereşkova nın yol arkadaşı olan Vostok 6 ise serisinin son uçuşunu gerçekleştirmiştir.Yani Tereşkova’ nın ilk uçuşu Vostok’ un son uçuşu olmuştur. Sovyetlerin rakibi olan ABD ise uzunca bir süre uzaya kadın kozmonot göndermeyi denemedi. Bu da akıllarımıza o meşhur uzay taktiğini getiriyor ‘ birinci olamıyorsan ikinci de olma’. Hatta aynı taktikten ötürü Ay’ a ilk inişi gerçekleştiren ABD nin ardından Sovyetler imkanı olmasına rağmen bunu denememiştir. Kendi yaşantılarımızda da ilk olmayı önemsiyoruz ancak bu denli bir taktik yaşantımızda biraz riskli duruyor.İnsanlık için bir ilk olmayabilir ancak benim için bir ilk olması, bu zaten paha biçilemez.  

Gelelim uçuş ardından gerçekleşen birtakım olaylara: Tereşkov’ un uçuşunun ardından Sovyetler uzun bir süre uzaya kadın göndermedi, bunu nedeni olarak ise Tereşkova’ nın uçuşta başarısız olduğuydu. Ancak Tereşkova bu başarısızlık iddialarının reddetti. Uçuşunun ardından Tereşkova Zhukovsky Air Force Academy de eğitim gördü ve buradan kozmonot mühendisi olarak mezun oldu.

 

Uçuştan sonra Tereşkova tıpkı Yuri Alekseyeviç Gagarin gibi halk tarafından sevilen biri olup, Dünyanın çeşitli yerlerine ziyaretlerde bulunmuştur,insanlar uzaya çıkan ilk kadını haliyle merak ediyorlardı ve Sovyetler Birliği bu ziyaretleri destekliyordu. Bunlara ek olarak Tereşkova konuşmalar yapmış ve uluslararası görevlerde de bulunmuştur. Sovyetler adına büyük bir başarı olan bu uçuş aynı zamanda tüm kadınlar adına da büyük bir başarıdır.


Yazan: Cevahir Nur Baydere

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Valentina_Tere%C5%9Fkova

https://listelist.com/valentina-tereshkova/

https://www.mynet.com/uzaya-cikan-ilk-kadin-valentina-tereskova-190101069069

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/valentina-tereskova-kimdir-uzaya-cikan-ilk-kadin-olarak-tarihe-gecti-41316273

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog