Akrobasi Pilotu

Yazar :
#akrobasi, #Red Arrows, #Türk Yılzdızları, pilot

 

Nasıl akrobasi pilotu olunacağı havacılık ile ilgilenen çoğu pilotun merak ettiği sorulardan biridir. Pilot olarak mesleğe başlayan kişilerin akrobasi pilotu olması için pilotluk eğitiminin dışında özel eğitimler alması gerekmektedir. Ayrıca akrobasi pilotu olmak için sağlanması gereken şartların sağlanması gerekmektedir. Yaklaşık 13 saat süren akrobasi eğitiminden sonra pilotlar sertifika alırlar. Akrobasi eğitimi almış kişilerin akrobasi pilotu olabilmesi için belli bir uçuş saatini tamamlamış olmaları gerekir. Akrobasi pilotları daha çok milli bayramlarda, gösteri zamanlarında çalışmaktadır. Yapılacak koreografilere tıpkı dans koreografileri gibi uzun süreli pratik çalışmalar yapılarak hazırlanılır ve gösteri zamanı bir görsel şov ortaya çıkar.


Akrobasi Pilotunda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Akrobasi pilotlarının iletişim becerileri iyi olmalıdır.
  • İyi derecede İngilizce bilmelidirler.
  • Oluşan durumlara karşı hızlı bir şekilde doğru tepkiyi verebilecek pratik zekaya sahip olmaları gerekir.
  • Akrobasi pilotlarının sağlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir.
  • Kendi stres yönetimlerini yapabilmeli, durumlar karşısında sakin kalabilmelidirler.

Akrobasi Pilotları Ne Kadar Maaş Alır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, pilotların uçtukları uçak tipine, uçuş mesafesine ve tecrübelerine göre değişiklik göstermektedir. Pilotların aylık olarak 60 bin tl civarında maaş aldıkları bilinmektedir. Fakat akrobasi pilotluğu ileri uçuş tekniklerini bilen bir pilotluk çeşidi olmasından kaynaklı olarak  60 bin türk lirasına ek ödenekler de verilebilmektedir. 


Dünyanın En İyi Hava Akrobasi Takımları Hangi Ülkelerde?

İlk sırada İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin hava akrobasi takımı olan Red Arrows yer alıyor. 

İkinci sırada ise ABD Hava Kuvvetleri’nin  gösteri takımı Thunderbirds yer almakta. Thunderbirds dünyadaki ilk resmi olarak uçuş yapan gösteri timidir. Ülkenin bayrak renkleri olan kırmızı, mavi ve beyazı uçaklarda ve şovları esnasında kullanırlar. 

Listenin üçüncüsü ise dünyanın en eski hava akrobasi takımı Fransız Hava Kuvvetleri’nin Patrouille de France ismindeki takımıdır, Fransız bayrağının rengi olan kırmızı, beyaz ve mavi renk uçaklarıyla gösterilerini gerçekleştirirler. 

Sıralamalar yapıldığında ilk beşe giren Türk Yıldızları ise ses hızına yakın bir süratle havadaki tüm hareketlerini kendisi tasarlar. Türk yıldızları kendi bayrağının rengi olan kırmızı ve beyaz renklerini gösterileri esnasında gerek uçaklarında gerekse şovlarında kullanmaktadır. 


Yazan: İlknur Başkeser

Kaynakça:

https://www.sgkbilgi.net/turk-yildizlari-ucak-pilotu-nasil-olunur-sartlari-nelerdir

https://m.haberturk.com/dunyanin-en-iyi-5-hava-akrobasi-takimi-1972737-ekonomi

https://www.nasilolunur.net/akrobasi-pilotu-nasil-olunur.html

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog