Business Class’ı Farklı Kılan Nedenler

Yazar :

businessclassayrıcalıkları, businessclassfarkı, businessclassıfarklıkılannedenler, businessclassnedenpahalı, economyclass

 

Uçak bileti alacağımız zaman bildiğimiz gibi karşımıza çok farklı seçenekler çıkar; bunların en klasikleri business ve economy classtır. Bilindiği gibi de business class economy classın çok üstünde bir ücrete tabidir.

Peki nedir business class’ı bu kadar farklı kılan nedenler? Gelin havalimanına girişten uçuş sonuna kadar business class ayrıcalıklarını birlikte inceleyelim…


Kontuar

Business Class’ı Farklı Kılan Nedenler-1
Business Class’ı Farklı Kılan Nedenler-1

Business Classtan bilet aldığınızda havaalanına girdiğiniz andan itibaren ayrıcalıklı bir yolcu olursunuz. İlk olarak kontuarda hiç sıra beklemeden check-in işleminizi yaptırabilirsiniz. Ki economy class yolcularının en çok kıskandığı noktalardan biridir, onlar uzayıp giden sırayı beklerken business yolcularının hiç beklemeden kontuardan geçmesi…


Lounge

Sonrasında economy class yolcuları uçuş saatlerini genel bekleme alanlarının konforsuz ortamında beklerken business yolcuları kendilerine özel loungelarda bekler. Lounge hizmetine konforlu koltuklar, özel suitler, çocuk ve yetişkin oyun alanları, yolcuların duş almasına olanak sağlayan yerler ve snack ikramlar dahildir. 


Yiyecek-İçecek

Öncelikle yolcu yerini alır almaz welcome drink ismi verilen hoş geldiniz içeceği ile karşılanırlar. Bu içecek genellikle gümüş tepside su, portakal suyu, limonata ve ahududu suyu olmaktadır. 

Economy class için uçuş esnasında yiyecek ve içecekler çoğunlukla ücretli olmaktadır. Ücretsiz yemek verilen uçuşlar olsa da çeşitlilik business class kadar fazla değildir. Business uçuşlarda özel sıcak yemeğe ek olarak bazı destinasyonlarda uçaklarda şefler bulunmakta ve yemek o anda uçakta pişmektedir. Tüm bunlara ek olarak business yolculara uçuş sırasında snack servis yapılmaktadır. Tabii tüm bunlar ücretsizdir.

Ayrıca tüm yiyeceklerin sunulduğu tabakların genişliği, kalitesi, sunumu da diğer bilet sınıflarına göre farklılık gösteriyor. Economy sınıf bilet sahiplerine yemek daha çok take away paketler gibi sunulurken businessa özel sunum servisleri verilmektedir.


Koltuk Mesafesi

Business class için sayılabilecek en büyük avantajlardan biri de tabii ki koltuk mesafesidir. Bunun değeri özellikle uzun uçuşlarda anlaşılmaktadır. Economy class yolcular uçuş boyunca daha dar bir alanda oturmak zorunda iken business yolcuları daha rahat seyahat etmekte hatta istediklerinde koltuklarını yatar pozisyona getirebilmektedir.


Tuvalet

Uçak içerisinde business yolcuların kullandığı tuvaletler de elbette diğer yolcuların kullandığından farklı olmaktadır. Economy tuvaletlerini onlarca kişi kullanıyorken business tuvaletleri uçuş süresince birkaç kişi tarafından kullanılmaktadır. Buna ek olarak tuvaletlerde kullanılan sabun gibi temizlik ürünlerinin kalitesi ve markası da business için daha yüksek tutulmaktadır.


Psikolojik Etkisi

Tüm bu sebeplere ek olarak business class tercihinin psikolojik avantajlarının da olduğunu düşünmekteyim. Yani sadece daha kaliteli yemek ya da geniş koltuk gibi maddi imkanlar için değil aynı zamanda kişinin kendisini daha özel hissetmesinin de payı elbette vardır. Uçak içerisindeki şanslı azınlık olmak, ekip tarafından daha iyi muamele görmek de business class yolcuları için en az maddi olanaklar kadar avantajdır.

Yolcuların bilet seçimini etkileyen tüm faktörleri merak ederseniz tıklayabilirsiniz. https://blog.havacilikpsikolojisi.net/yolcularin-ucak-bileti-secimini-etkileyen-faktorler/

Not: Yazıda bahsettiğimiz tüm imkanlar pandemi dönemi dışında geçerlidir ve zamana, uçuşa ve havayolu firmasına göre değişiklik gösterebilmektedir.


Yazan: Psk. Esen Şen

Kaynakça: 

http://turna.com

http://thy.com

http://ucakbileti.com

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog