Omuz Omuza Kanat Kanata Kardeşlik

Yazar :

Wilbur ve Orville’ın öyküsü omuz omuza kanat kanata süren bir kardeşlik öyküsüdür. Ta ki Wilbur’un beklenmedik ölümüne dek. Wilbur öldüğünde çok sevgili babası Milton Wright der ki, ’’Geride  güçlü bir zeka, mütevazı bir karakter, bağımsız bir ruh ve önemli başarılarla dolu bir hayat bıraktı’’. Aslında tüm bunlar Orville içinde geçerliydi fakat Wilbur’un beklenmedik ölümü iki kardeşin hayat hikayesini biraz erken özetledi.

             

Wright Kardeşlerin Hayatları Nasıl Başladı?

Abi Wilbur, ABD de 16 Nisan 1867 yılında doğdu, 1871 yılında kardeşi Orville da aynı ülkede dünyaya geldi. Onlar aslında beş kardeşler fakat tüm dünya ‘’Wright Kardeşler’’ derken sadece bu iki kardeşe hitap ediyor. Adları tüm dünyanın diline pelesenk olan bu iki kardeş, lise mezunudur. Aslında Wilbur Yale Üniversitesine gitme hayali kurar fakat bir hokey maçında sakatlanır ve Yale Üniversitesi hayalinden vazgeçer. Bu sırada anneleri verem hastalığından ölür. Bu olaydan sonra Wright Kardeşler bir matbaa kurarlar ve bu hayatta ki ilk omuz omuza mücadelelerine başlarlar. West Side News adında bir gazete çıkarırlar. Wilbur gazetenin editörlüğüyle ilgilenirken, Orville ise yayım işleri ile ilgilenir. Daha sonra Wright kardeşler 1982 yılında bir bisiklet dükkanı açarlar. Rutin olarak bisiklet tamir eden bu kardeşler bir yandan da edindikleri tecrübelerle, bisiklet icat edip satmaya başlarlar. Wright iki kardeşin bir şeyler yaratma arzusu hiç bitmez ve dünyada ki tüm yenilikçi icatları titizlikle takip ederler. Aslında kendi bisikletlerini icat eden bu kardeşlerin küçüklükten beri ellerinde olan bir oyuncakları vardı ve onlar karada bisiklete binmek yerine oyuncaklarıyla uçmayı istiyorlardı.

Uçuş Tutkusu Nasıl Başladı?

Sevgili babaları Milton, bir iş gezisi dönüşünde Wilbur ve Orville’e helikopter maketi hediye eder ve bu maket bir tutkunun kıvılcımını ateşler. Wright kardeşler hangi mesleği yapıyor olursa olsunlar ömürleri boyunca Alman Otto Lilienthal’ı hep takip ettiler. Hayranı oldukları Lilienthal hayatını kaybedince, Wright Kardeşler uçakların yetim kalmasına müsaade etmez ve Lilienthal’ın kaldığı yerden devam etmeye karar verirler. İşte bu karardan sonra omuz omuza süren mücadeleleri artık kanat kanata devam edecektir.

Uçak Nasıl İcat Edildi?

Wright kardeş uçak yapımı için kuşları çok iyi gözlemlerler ve onlardan ilham alırlar. Uçak kanatlarını kuşların kanatlarına en yakın şekilde yapmak isterler ve sonuç olarak ‘’kanat eğimi’’ adında bir terim yaratırlar. Kanatların eğimini kontrol etmek içinde bir dümen icat ederler. İşte bu dümen sayesinde, dünyadaki ilk kontrol edilebilen planör icat edilmiş olur. Bu planörü Wilbur test eder ve 59 saniye havada kalarak 250 metre yüksekliğe çıkar. Bu müthiş gelişme ABD’de yankı bulmaz. Bunun üzerine Wilbur Avrupa’ya gider. Orada, yetkili kişiler önünde deneme uçuşları yapar ve Avrupalılar bu gelişmeler karşısında çok heyecanlanırlar. Bu olumlu gelişmeden sonra Orville’de Avrupa’ya abisinin yanına gider. Avrupa da çalışmalarına hızla devam ederler ve  Wright kardeşler uçak üretip-satan başarılı ve aynı zamanda ünlü iki iş adamı olurlar. Wright kardeşleri, mücadele, ün ya da para asla ayırmaz. Wilbur, henüz 45 yaşındayken hayatını kaybeder, 36 yıl sonra da Orville hayatını kaybeder fakat onlar asla unutulmazlar. Çünkü Wright kardeşler geride ’’ Güçlü bir zeka, mütevazı bir karakter, bağımsız bir ruh, önemli başarılarla dolu bir hayat ve uçaklar bırakırlar’’.


Yazan: Eliz Culha

Kaynakça: 

https://www.turkcebilgi.com/wright_karde%C5%9Fler#

http://www.yeniisfikirleri.net/ilk-ucagi-bulan-wright-kardesler-kimdir/

https://www.shutterstock.com/tr/search/wright+karde%C5%9Fler

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog