Uçakta Evcil Hayvan

Yazar :

evcilhayvan, önlem, psikoloji, taşımaçantası, test, uçak

Evcil Hayvan İle Uçak Seyehati

  Bu yazımızda çoğu insanın  tereddütte kaldığı bir konu olarak evcil hayvanımız ile ucak yolculuğuna çıkmaya dair tüm detayları açıklayacağız;

Uçakta Evcil Hayvan-1
Uçakta Evcil Hayvan-1

Evcil hayvanımız ile uçak seyahatine çıkmak için ne gereklidir?

  Evcil hayvanımızla uçak yolculuğuna çıkabilmemiz için öncelikle kullanacağımız seyahat şirketinin evcil hayvan taşımacılığı prosedürüne uygun hazırlık yapmalıyız. Hazırlıklara planlanan uçak seyahatinden 3 ay önce başlamanız zaman kontrolü adına size fayda sağlayacaktır. Hamile olan evcil hayvanlar uçak seyahatlerine alınmamakta ancak diğer tüm evcil hayvanlar prosedürlere uyduğu taktirde uçak seyahati yapabilmektedirler.

 

  ilk adım olarak uçak içerisinde evcil hayvanlar için ayrılmış sınırlı kotadan rezervasyon yaptırmalıyız. Rezervasyonun ardından evcil hayvanınızı mutlaka veterinere götürmeli ve sağlık muayenesini sağlayıp uçuş için bir engeli bulunmadığını gerekli test ve kontroller ile belgelemeliyiz. Bunlara ek olarak evcil hayvanımızın kimlik belgesini yanımızda taşımayı ihmal etmemeniz önem taşımaktadır. 

Uçakta Evcil Hayvan-2
Uçakta Evcil Hayvan-2

Kendimiz için havayolu şirketlerine ödediğimiz bilet ücretlerine benzer şekilde (başvurulan havayolu şirketine göre farklılık göstermektedir) ücret ödemesi gerçekleştirmeli, gerekli evrak ve izin işlemlerini tamamladıktan sonra evcil hayvanımızın boy ve kilosuna uygun bir taşıma kutusu edinmeli ve mutlaka uçağa binmeden önce evcil hayvanımızın kutu içerisindeki tepkisini ölçmeliyiz.

 

  Evcil hayvanımız 8 kilonun üzerinde ise uçuş şirketlerinin temel kuralı dolayısıyla bagaj bölümünde seyahat edeceğinden veterineriniz ile bu durumu görüşmeli ve uçuş sırasında evcil hayvanınızın konforu adına tavsiye almanız fayda sağlayacaktır.

 

Evcil hayvanımın sorunsuz uçuş gerçekleştirmesi için ne yapmalıyım?

   Öncelikle bu konu ile ilgili düzenli olarak kontrollere gittiğiniz, evcil hayvanınızı tanıyan bir veteriner ile görüşmeniz uçuşunuzun sağlıklı geçmesi adına en önemli nokta olacaktır.

 

  Evcil hayvanınızın uçuş sırasında maruz kalacağı gürültülü seslere aşırı tepki vermemesi adına öncesinde kontrollü bir şekilde gürültülü ortamlarda tepkisini ölçmeniz, gerekiyorsa veteriner kontrolünde bitkisel formda sakinleştirici kullanmanız faydalı olup evcil hayvanınızın psikolojisi adına koruma sağlayacaktır.  Ayrıca evcil hayvanınızla yolculuğa çıkmadan en fazla 2 saat önce yemek yemiş olması evcil hayvanınızın uçuş sırasında yaşayacağı bulantı, idarar kaçırma, mide kramp’ı gibi sorunları önlenmesine olanak sağlayacaktır.

 

   Herhangi bir kaçma, kaybolma durumuna karşın evcil hayvanınızın tasmasına iletişim bilgilerinizin yer aldığı bir etiket yapıştırmanız ve evcil hayvanınızı taşıdığınız seyahat çantasının üzerinde ‘’ Canlı Hayvan’’ ibaresi bulunan bir etiket bulundurarak evcil hayvanınızın kutusuna yapılabilecek yanlış bir müdahaleyi önlemeniz faydalı olacaktır. 

Evcil hayvanınızın  uçakta bulunduğu süre boyunca hareket alanı kısıtlı olacağından uçuş öncesinde yapacağınız aktiviteler ile enerjisini dengelemeniz yolculuk boyunca yaşayacağı olası stresi azaltacaktır.

 

ESAN VE SVAN Köpeklerinin Ayrıcalıkları

Uçakta Evcil Hayvan-3
Uçakta Evcil Hayvan-3

  Esan ve Svan köpekler özel engeli bulunan yolcuların sorunsuz seyahat edebilmeleri için bazı havayolu şirketlerince ücretsiz yolculuk hakkına sahip olan köpeklerdir.

  Bu özel köpekler eğitim aldıklarına dair belgeler ile sahiplerine eşlik edebilmekte ve bagaj yerine geçmemekte, sahibinin yanına ayrılan koltukta diğer evcil hayvanlardan farklı olarak taşıma çantasının dışında bulunabilmektedir.

  Rehberlik özelliğine sahip Svan ve Esan köpekler seyahat edilecek ülke kurallarına uygun belge ve kurallarına uygunluk göstermek zorunluluğundadır.

SEVGİLERİMLE


Yazan: Mısra İlksen Önder 

Kaynakça:

1)https://blog.flypgs.com/sensiz-olmaz-evcil-hayvanla-ucak-yolculugu-yapmak/

2)https://turistdegilgezgin.com/seyahat-kilavuzlari/nasil-yapilir/kedilerim-ucuyor-evcil-hayvanla-seyahat-rehberi/

3)https://www.turkishairlines.com/tr-int/bilgi-edin/evcil-hayvanlarla-yolculuk/

4)https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/18/rehber_kopekler

5)https://www.esky.com.tr/seyahat-tavsiyeleri/ucuslar/ucakta-evcil-hayvan/ucakta-rehber-kopek

6)https://www.enuygun.com/bilgi/hayvan-dostlarimizla-ucak-yolculugu-nasil-yapilir

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog