Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Nedir?

Yazar :

Kabin Memuru, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri

Sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümü, uçuşa, havayollarına, nitelikli kabin memuru ve işgücü yetiştirmek amacıyla Türkiye’deki birçok üniversitede olan ve yeni açılmaya başlayan çok yönlü bir eğitim verilerek yetenekli, sorumluluk bilincine sahip mesleğinin tüm gerekliliklerini kurallar çerçevesinde yerine getirebilecek kabin memurları yetiştirmeyi amaçlar.

1.1 Kabin Hizmetleri Nedir?

Kabin hizmetleri, genel anlamıyla yolcuya uçuş esnasında yani kabin de sunulan tüm hizmetlerdir. yalnızca bu ikram olarak düşünülmemelidir güvenlik, emniyet olağan ve olağan dışı durumlarda kabin memurlarının ortaya koyduğu tüm eylemler ve hizmetleri kapsamaktadır. Yolcuyla en çok sıcak temasa geçen meslek grubu kabin görevlileri olduğu için havayollarının temsilinde önemli bir yer kaplamaktadırlar.

1.2 Kabin Memuru Kimdir? Görevleri Nelerdir?

“Uçuşun emniyetli bir şekilde gerçekleşmesi için uçak bakım. onarım, yer hizmetleri, uçuş ve kabin ekipleri sivil havacılık sisteminin temel öğelerindendir. Bu öğelerin herhangi birinde yaşanacak bir aksaklık uçuşun emniyetli bir şekilde gerçekleşmesini önlemektedir. Kabin Memurları, uçuş ekipleri (Kaptan ve 2. Kaptan) kabinde yer alan kişilerdir (Akduman & Karahan, 2020).” 

Türkiye’de sivil havacılık sektörünün hızla gelişim göstermesi nedeniyle kabin memurları hakkında toplum bilinçlenerek onların temel görevinin hayati olduğunu ve öncelik olarak yolcunun emniyetinden sorumlu olduğunu öğrenmiştir. Bu sebeple birçok işine hakim acil durumda ne yapacağını bilen kabin memuru yetişmesi elzem hale gelmiştir. Artan kabin memuru istihdamı ile bu eylemler desteklenmiş operasyon gerçekleştiren ve tercihini bu bölümden yana kullanan insanların sayısı artmıştır. 

1.3 Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Bölümüne Kabul Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Ülkemizde bu şartları belirleyen kurum, sivil havacılık genel müdürlüğüdür (SHGM).

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne göre kabin memuru olabilmek için;

  1. 18 yaşını tamamlamış olmak.    
  2. SHGM onaylı hastanelerden alınan belli sağlık kriterlerine uygun olduğunu gösteren sağlık raporu almış olmak.
  3. Boy kilo oranı psikolojik testler vb.gereklilikleri sağlıyor olmak.
  4. 10 yıllık eğitim veren bir kurumdan mezun olmuş olmak.
  5. İngilizce bilmek.

Genel olarak SHGM resmi sitesinde bunlar yazıyor olsa da sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümünden mezun olan adayların mülakatlar ve işe alım süreçlerinde diğer adaylar arasından sıyrılarak öne çıktığı kabul edilmiş bir gerçektir. 

Akduman ve Karahan’a (2020) göre…” Sivil havacılık kabin hizmetleri alanında çalışan gerekli eğitim ve yetkinliklere sahip çalışan insan sayısını artması sektörünün nitelikli insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasına da olumlu etki edecektir.”


Yazan: Ceylin Koçoğlu

Kaynakça:

Akduman. G., & Karahan. G., (2020). Kabin Memurunun Sahip Olması Gereken Yetkinlikler: Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Mezunu İstihdam Edilen Kişilerle Bir Alan Araştırması. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Çalışmaları Dergisi. 1(1): 8-10.

http://web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-personeli/2138-kabin-memuru

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog