Uçakta Panik Atak Geçirmek

Yazar :

#panikatağıkontroletmek, #panikatakkorkusu, #panikatakrahatlamaegzersizleri, #uçakhastalıkları, #uçaktapanikatak, #uçuşhastalıkları, #uçuşöncesilaç, uçuşkorkusu

Kendinizi kalkmak üzere olan bir uçakta hayal edin. Her şey yolunda görünüyor. Hostesler yolculara uçuş kuralları ve yönetmelikleri hakkında bilgilendirmede bulunurken emniyet kemerinizi bağlıyorsunuz ve biraz heyecanlanıyorsunuz. Bir süre sonra uçağın hareketlendiğini hissediyorsunuz ve kalbiniz hızlı hızlı atmaya başlıyor. Uçak gittikçe hızlanıyor ve kısa süreli maruz kaldığınız G kuvvetiyle havalandığınızı hissediyorsunuz. Pencereden yükseldiğinizi görüyorsunuz ve göğsünüz ağrımaya başlıyor. Çok hızlı nefes alıp veriyorsunuz, titreyip terliyorsunuz ve bayılacak gibi hissediyorsunuz. Daha kötüsü, öleceğinize inanıyorsunuz. Yaşadığınız şey bir panik atak.

Uçakta panik atak geçirmek her zaman uçuş korkusu kaynaklı olmayabilir. Gelin hep beraber bunun nedenlerine, nasıl kontrol edileceğine ve panik atak geçiren biri gördüğümüzde ne yapmamız gerektiğine bakalım. Keyifli okumalar 🙂 

Uçakta Panik Atak Geçirmenin Nedenleri

Uçak Semptomları: Uçakta bulunmak panik atakları tetikleyebilecek bazı fiziksel hislere neden olabilir. Örneğin hafif hissetmek, basınç değişimi, buna bağlı gelişen östaki borusu tıkanması kulak ağrısına hatta işitme problemlerine neden olabilir. Bunlar panik atak geçirmeye yol açabilir.

Uçağı İzlemek: Bir kişiyi panik atak geçirmeye daha yatkın kılan eylemlerden biri uçağı izlemektir. Uçağın sağa sola dönüşlerine, yükselip alçalmasına kısacası her manevrasına dikkat eden insanlar kolayca bir şeylerin “yanlış” olduğu hissine kapılıp panik atak geçirebilir.

Panik Atak Korkusu: Panik bozukluğu olan, daha önce panik atak geçirmiş insanlar uçakta bunun tekrar yaşanmasından korkabilir. Ne yazık ki panik atak korkusu, panik atağın en yaygın tetikleyicilerinden biridir. 

Elbette korku en yaygın sebeplerden biri. Uçakta herhangi bir şey kaygı yaratmaya ve bunun sonucunda panik atak geçirmeye neden olabilir.

Panik Atak Geçirirken Kontrolü Nasıl Sağlarsınız?

Öncelikle bunu önlemek için hem kısa vadeli (uçuş öncesi kaygı azaltan ilaç kullanmak vb.) hem uzun vadeli çözümler sunacak profesyonel yardım alabilirsiniz. Mindfulness eğitimi alıp meditasyon yapabilirsiniz. Ancak bu yine de başınıza gelirse çözüm olabilecek bazı teknikler var:

Nefes Alma Hızınızı Yavaşlatın

Normalde beyin sapınızdaki solunum merkezi nefes alıp verme hızınızı düzenler ama kontrolü ele alabilirsiniz. Bilinçli bir şekilde nefesinizi yavaşlatmak panik hissinizin yok olmasına yardımcı olur.

Duygunuza Odaklanın

Duyguları kabullenmek onların çözülmesine yardımcı olur. Korkunuzu ve paniğinizi kabullenirseniz bu duyguyu dağıtabilirsiniz. Onlara odaklanmak paniğinizi artırıyorsa durun ve kendinize bir şans daha verin. 

Dikkatinizi Dağıtın

Zihninizi herhangi bir şeyle meşgul ederek aktif tutun. Kendinize oyun veya küçük görevler belirleyin ve dikkatinizi dağıtın. Panik atak geçirirken bunu uygulamak zor olabilir ama atağın şiddetini azaltacaktır.

Koltuk Arkadaşınıza Açıklayın

Panik atak geçirdiğinizi yanınızdaki kişiye bildirin. Kendinizi ifade edince yargılanma ve yanlış bir şey yapıyor olma hissinden kurtulabilirsiniz.

Panik Atak Geçiren Biri Gördüğünüzde Ne Yapmalısınız?

Düşünün ki yan koltuğunuzdaki yolcu çok endişeli görünüyor ve panik atak geçirebilir diye düşünüyorsunuz, ne yapardınız? Öncelikle izin verdiği ölçüde onunla konuşmaya çalışın. Rahatsız olmadığını anladığınızda dikkatini dağıtması için uçakla alakalı olmayan ve stres yaratmayan şeylerden, örneğin bir kitaptan veya filmden bahsedebilirsiniz.

Durum ciddi bir seviyedeyse, panik atağın ne olduğundan emin değilseniz, bu konuda yeterli deneyime sahip değilseniz veya eğitim almadıysanız yapmanız gereken ilk şey bir uçuş görevlisine bunu bildirmek olacaktır. Onların eğitimi ve deneyimi böyle bir durumla başa çıkabilmek için muhtemelen en etkili faktördür. 

Uçuş görevlisini göremediğiniz ve yardım etmeye mecbur kaldığınız bir zaman olursa panik atak yaşayan kişiyi iyi okumalısınız. Eğer yardım istemiyor gibi görünüyorsa zorla müdahalede bulunmayın, bu işleri daha da kötüleştirebilir. Yardıma açıksa öncelikle ona paniklemiş olup olmadığını sorun. Bu adım size gereksiz gibi görünebilir ama karşınızdaki kişiyi anladığınızı hissettirir ve atağın şiddetini azaltabilir. Gerçekten yardımcı olabilecek şey ise, kalp atış hızını yavaşlatacak nefes kontrolü için ona rehberlik etmektir. 


Yazan: Gaye Demir

Kaynakça:

https://www.calmclinic.com/panic/planes-and-flying

https://lifehacker.com/how-to-help-if-someone-on-your-flight-is-having-a-panic-1836358057

https://www.verywellmind.com/managing-panic-attacks-while-flying-2584150

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog