Duygusal Zeka ve Havacılık             

Yazar :

Duygusal Zeka ve Havacılık, duygusal zekanın havacılıkta yeri

 

“Herkes kızabilir, bu kolaydır. Ancak doğru insana, doğru ölçüde, doğru zamanda, doğru nedenle ve doğru şekilde kızmak, işte bu kolay değildir.” Aristo.

Duygusal Zeka ve Havacılık -1
Duygusal Zeka ve Havacılık -1

Zekâ denince birçoğumuzun aklına ilk olarak bilgisel zekâ olarak tanımlanan IQ geliyor. Peki, zekâ sadece bildiklerimizden ibaret mi ve yüksek IQ başarı için yeterli mi? Duygusal zeka kavramı son zamanlarda oldukça popüler bir kavram olarak hayatımıza girmiş durumda. EQ (emotional quotient) yani “duygusal zekâ” en az IQ (intelligence quotient) “bilgisel zekâ” kadar önemli. Araştırmalar gösteriyor ki duygusal zekâsı yüksek insanlar, yaşamda hem başarılı hem de mutlu. Peki nedir bu duygusal zeka ve havacılıkla bağlantısı nedir? Dr. Goleman’a göre duygusal zeka kişinin kendi duygularını anlaması, başkalarının duygularına empati beslemesi ve duygularını yaşamı zenginleştirecek biçimde düzenleyebilme yeteneğidir. 

Havacılık ile birçok meslekte başarılı olmanın anahtarı olan duygusal zeka 5 nitelikten oluşmaktadır. Bunlar öz bilinç, öz yönetim, sosyal farkındalık, motivasyon ve  ilişki yönetimi. Öz bilinç; kendi duygularını tanımak, güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, kendine güvendir. Öz yönetim; dürtü ve davranışlarını kontrol altında tutabilmek, inisiyatif almak, değişen koşullara adapte olmaktır. Sosyal farkındalık; diğer insanların duyguları, gereksinimleri ve endişelerini anlayabilmek, empati yapabilmektir. Motivasyon; kendini harekete geçirebilmektir. İlişki yönetimi; iyi ilişkileri geliştirmek ve sürdürmek, iyi bir takım oyuncusu veya lideri olmaktır. 

Duygusal Zeka ve Havacılık -2
Duygusal Zeka ve Havacılık -2

Duygusal zekâ her meslekte olduğu gibi havacılık mesleğinde çalışanlar için de çok önemlidir. Kendi duygularını tanımayan, güçlü ve zayıf yönlerini bilmeyen bir uçuş ekibi personeli, başkalarının duygu ve ihtiyaçlarını anlamada sıkıntı yaşayabilir. İşine yeterince motive olamayan uçuş ekibi, meydana gelebilecek problemleri gözden kaçırabilir. İlişki yönetimi yapamayan, takım içinde çalışamayan bir kabin ekibi personeli mutsuzluk ve başarısızlık gibi olumsuz duygular yaşayabilir. Öz yönetimini yeterince gelişmemiş bir pilot uçuş esnasında bir problem yaşadığında dürtü ve davranışlarını kontrol altında tutup inisiyatif almakta zorluk çekebilir. Bu ve bunun gibi olaylar birçok insanı etkileyecek kötü sonuçlara yol açabilir. Yaşanacak olası problemler için kriz yönetimi ve problem çözme becerileri gereklidir. Soğukkanlılık, stres yönetimi, kendine güven, ekibin birbirini iyi tanıması ve güvenmesi, sürekli ve kaliteli iletişim gibi duygusal zekâ özellikleri her kabin ekibinin sahip olması gereken özelliklerdir. Siz de havacılık alanına ilgi duyuyorsanız, hem kişisel hem de mesleki hayatta başarı ve mutluluğun anahtarı olarak görülen duygusal zekânızı geliştirmeye kendinizi tanıyarak başlayın!


 Yazan: Ecem Öztoygar

Kaynakça:

GÜRBÜZ, T. İ., & SÖZEN, İ. KABİN EKİPLERİNİN DUYGUSAL ZEKÂ YETENEKLERİNİN PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNE ETKİSİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA. Sertifika No: 11374, 39.

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog