Hamilelikte Uçak Seyahati

Yazar :

 


Uçak yolculuğu yapmak isteyen anne adayları uçuşlarda hamile yolcu olarak adlandırılır.

  Hamile yolcuların uçuşa katılma durumu  hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarına ve sağlık durumlarına göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle uzun süreli seyahatlerde sağlık durumları iyi durumda olsa bile doktor izni gerekir.

     Hamileliğinin 28. haftasına ulaşmamış hamile yolcular doktor raporu olmadan  seyahat etmesinde sakınca görülmez fakat bir bebek bekleyen ve hamilelikte 28. ve 35. hafta arasında olan yolcular sadece  “uçakla seyahatinde sakınca yoktur” ibaresinin olduğu  doktor raporuyla uçuş yapabilir , birden fazla bebek bekleyen yolcular ve  hamileliğinde 28. hafta ile 31. haftanın arasında olan yolcular için ise doktor raporu gereklidir.

       Hamileliğinin 36. haftasına ulaşmış tek bebek sahibi olacak yolcular ile hamileliğinin 32. haftasına giren ve birden fazla bebek sahibi olacak yolcuların doktor raporları olsa bile havayolu şirketleri tarafından uçuşlara  kabul edilmemektedir.


HAMİLE YOLCULARIN UÇUŞTA DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR :

 

  • Uçuş sırasında bol su tüketilmesi hem bebek hem hamile yolcu adına çok sağlıklı olacaktır çünkü dehidratasyon hamile yolcuda rahatsızlıklara sebep olabilir. Aynı zamanda sıvı kaybında yol açacak çay , kahve vb. içecekleri tüketmemeniz gerekmektedir.

 

 

 

  • Sık sık tuvalet ihtiyacınızın gelebilme ihtimalinden dolayı bu nedenle koridor yanı tercih etmenizi öneririz.

 

  • Refakatçi eşliğinde seyahat etmenizi öneririz ve acil bir durum karşısında refakatçiniz de  doktorunuza ait iletişim bilgilerini önceden bulundurmaya dikkat ediniz.

 

  • Uçuş sırasında oturduğunuz yerde hafif egzersizler yapmanız kaslarınızda biriken stresi atmanıza ve aynı zamanda rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

 

  • Uçuş sırasında yine rahatlamanız ve kan dolaşımınızın artması  açısından kabin memurlarından yardım isteyerek koridor içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz.

 

  • Kısa mesafeli uçuşlar tercih etmenizi öneririz. Aktarmalı yolculuk yapacaksanız eğer uçuşlar arası dinlenebilecek şekilde uçuş saatlerinizi ayarlamanız faydalı olacaktır.

 

  • Tropik bölgelere seyahat ise, ani iklim değişikliği yüzünden tavsiye edilmemektedir.

 

  • Ve en önemlisi uçuş öncesi doktorunuzun vereceği tavsiyeleri önemle dikkate alınız.

 

MUTLU YOLCULUKLAR.

SEVGİLERİMLE


Yazan: Berk Alkaç

Kaynakça:

 

 

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog