Öz Farkındalık ve Havacılık

Yazar :

CRM, durumsal farkındalık, ekip çalışması, havacılık, iş hayatı, özfarkındalık

Öz Farkındalık

Öz farkındalık kişinin kendi özü hakkındaki bilgeliği olarak tanımlanır. Yani kişinin kendi güçlü yanları, zayıf yanları, değerleri, amaçları, tepkileri, hoşuna giden ya da nefret ettiği şeyler hakkında fikrinin olması durumudur.

Öz farkındalık seviyesi kişinin muhakeme yeteneğini, çalışan bellek ve bilgi işleme hızını da etkiler. Çalışan bellek ve bilgi işleme hızının etkilenmesi karar alma anında etkilidir. Günlük yaşantımız karar vermek ve seçimler yapmak üzerine kuruludur. Seçtiğimiz seçenekler ve aldığımız kararlar öncesinde duruma ait analizler yaparız. Örneğin yaşanacak durumun artıları ve eksileri nelerdir, gerekli olan bu şeyi yapmazsak neleri kaybeder, yaparsak neler kazanırız gibi karar vermeden önce yaşanacak durumu analiz ederiz. Bunun sonucunda yaşanacak olan durumun farkında olarak hareket eder ve karar alırız.


Öz Farkındalık ve İş Hayatı

İş hayatı yaşantımızın büyük bir kısmını oluşturur. Öz farkındalığı yüksek olan kişiler ile çalışmak iş hayatını kolaylaştıran etkenler arasında sayılabilir.

Öz farkındalığın iş hayatına yansımasındaki en etkili örneği kişinin insan ilişkilerinde uzlaşmaya gitmesinin daha çok görüldüğüdür. Kendi olumsuz yönlerinin farkında olan kişiler empati kurmaya daha eğilimlidirler. Bu da etkili iletişim için önemli olan bir detaydır. Aynı zamanda öz farkındalığı yüksek olan kişi kendisine söylenen eleştirilerden ve manipülasyonlardan etkilenmezler. İş hayatında öz farkındalığı yüksek birisi ile çalışmak uzlaşma yaşanma ihtimalini artırır. Fakat yapılan bir görevde kişinin kendisine dair olumsuz bir benlik kavramı geliştirmesi kendini doğrulayan olumsuz benlik kavramını gündeme getirir ve kişinin kendi potansiyeli hakkındaki şüpheleri başkalarını onun yeteneklerini hafife almaya ikna ederek kişinin karşına çıkacak fırsatları sınırlandırır.


Öz Farkındalık ve Havacılık

Havacılık sektöründe öz farkındalığı değerlendirecek olursak kişilerin birer ekip içerisinde çalıştıkları, karar verirken kendilerinden ve kararlarından emin olacak şekilde hareket etmeleri havacılıkta şüpheye yer açmamak açısından önemlidir.

Ekip içerisinde çalışma becerisi için gerekli olan durumları besleyen en önemli detayın öz farkındalık olduğu, kişilerin kendileri hakkında yorumlarının insan ilişkilerine de yansıdığını hatırlatmak isterim.

Havacılıkta karşımıza çıkan CRM (Crew Resource Management) mülakatlarında da yani Ekip Kaynak Yönetimi havacılık sektöründe çalışacaklara yöneltilen sorular ve gelen cevapların odağında kişinin yaşamış olduğu durumların ve kendisinin ne kadar farkında olduğu, bu durumu karşı tarafa ne kadar ifade edebildiği becerisi gözetilerek ilerlemektedir. Yaşanan durumların analizini kişinin yapabiliyor olması eş zamanlı olarak kişinin kendisi hakkındaki farkındalığını da besleyecek bir durumdur.


Öz Farkındalık ve Havacılık-1
Öz Farkındalık ve Havacılık-1

Havacılık ve Durumsal Farkındalık

Uçuş anında yaşanan potansiyel tehlikelerin ya da yaşanacak tehlikeli durumların tanımlanması kısaca pilotların uçuş esnasında ters gidebilecek durumların yaptığı işe etkisini takip edebilme becerisi de durumsal farkındalıktır. Durumsal farkındalığın da havacılık sektöründe hayati bir önem taşıdığı, yaşanan uçak kazalarının durumsal farkındalığın kaybı ile meydana geldiğini hatırlayacak olursak durumsal farkındalık da çevreyi iyi gözlemleyip detaylı bir değerlendirme yapabilmeyi gerektirir.


Yazan: Psk. Turab Babadağ

Kaynakça

https://www.braincenter.com.tr/oz-farkindalik-nedir/

https://www.sineorg.com/is-hayatinda-oz-farkindalik-neden-onemlidir/

https://www.mindfulnessnedir.com/is-hayatinda-mindfulness/

https://www.cadempsikoloji.com/makale/33-havacilikta-insan-faktorunun-kisa-tarihi

https://work.chron.com/selfconcept-affect-career-23438.html

https://blog.havacilikpsikolojisi.net/havacilikta-durumsal-farkindalik/

 

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog