Uçakta Verilen Yiyecek ve İçecekler Sağlıklı Mıdır?

Yazar :

katkımaddeleri, saglikliyiyecekler, uçaktakiçecekler, uçaktasağlıklıbeslenme, ucakyemekleri

Uçakta Verilen Yiyecek ve İçecekler Sağlıklı Mıdır?-1
Uçakta Verilen Yiyecek ve İçecekler Sağlıklı Mıdır?-1

Günümüzde gerek şehirlerarası gerekse yurtdışı seyahatlerimizi zamandan tasarruf etmek, konfor elde etmek ve güvenirliği için uçakları tercih etmekteyiz. Bu uçuşlarda genellikle yolcuların yeme ve içme ihtiyaçlarını gidermek için ikramlarda bulunulur. Bu ikramlar yolculuğunuzun süresine göre değişiklik göstermektedir. İç hatlarda sandviç, zeytinyağlı yemek ve tatlı ikramları olurken; dış hatlarda yemek menüleri verilmektedir. Bu ikram ve menüler bir prosedüre göre hazırlanıp sunumu yapılsa da kafamızda yiyeceklerin bulunduğu ortam ve saklanma koşulları ile ilgili soru işaretleri kalabiliyor.

Yemekler genellikle uçuştan önce hazırlanmakta ve daha sonra uçağa yüklenmektedir. Her uçuş öncesi yiyecek ve içecekler muhafaza kutusuna yerleştirilip mühürlenip uçağa getirilmektedir.. Uçağa getirilen yiyecekler dondurulmuş olarak getirilip sonradan ısıtılıp servis edilir. Bu tadını etkilese de hijyenin korunması açısından önemli bir noktadır. 

Uçaktaki Yemeklerin Tadı Neden Farklı Gelir?

Uzun uçuşlarda yerden binlerce yüksekte uçakta yemek yemek epey keyifli bir aktivite haline gelmektedir. Uçaklarda verilen yemekler evde yediğimiz, restoranlarda verilen yemeklerle aynı olsa da çoğu zaman yemeklerin tadı farklı gelmektedir. Bu da bize yemeklerin sağlıksız olduğunu düşündürebilir ancak uçaklarda servis edilecek olan yemekler uzun süre tutulacağı için içine özel koruyucu ve katkı malzemeleri konulmaktadır.

Koruyucu madde varsa sağlıklı mı peki? Günümüzde gıda maddelerinden kendimizi tamamen soyutlamak mümkün değildir. Dikkat edilmesi gerekilen nokta bu gıdaların tüketimlerinde Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şekilde ve miktarda kullanmaktır. Bunun yanında diğer bir faktör de uçakların yüksek feetlerde uçtukça burnumuzun koku alma duyusu bundan etkilenir. Tat alma duyumuz da etkilenir. Yükselen uçakla beraber basınç düşer ve bununla beraber nem oranı da düşer. Bu da tatlı ve tuzlu yiyeceklere duyarlılığımızı %30 etkiler. Bunu bilen uçak yemek firmaları yemeklere daha fazla baharat ve aroma ilave eder, bu da yiyeceklerde tat farklılığına sebep olmaktadır.

Sağlık Durumuna Özel Yiyecekler

Uçaklarda sağlık durumuna göre özel seçimler de yapmak mümkündür. Diyabetik, az tuzlu, sindirimi kolay, glütensiz, az laktozlu, düşük kalorili, az yağlı yiyecekler, çiğ sebze, meyve yemekleri ve de meyve çeşitlerinden oluşan yemekleri talep edebilirsiniz.

Uçaklarda Mutfak

Gıda malzemeleri uçuştan bir gün öncesinde hazırlanıp aşama aşama buzdolabı sıcaklığı derecesine düşürülmektedir. Bu süreç içerisinde dondurulmuş yiyecekler soğuk depolama alanındaki servis araçlarında muhafaza edilmektedir. Yiyecekler uçakta aromalar ve baharatlar ilave edilip, ısıtılarak servis edilir. Uçaklarda ayrıca alerjen mutfak bulundurulmaktadır. Her uçuş sonrası bulaşıklar servis araçları ile alınıp, serviste temizliği sağlanmaktadır.


Yazan: Rıdvan Aktar

Kaynakça: 

https://www.bilgikahini.com/ucak/yemekleri/saglikli/mi/

https://www.hepfly.com/yardim/ucus-rehberi/ucakta/yiyecek-ve-icecek-servisi

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/talimatlar/2017/SHT-YHT.pdf

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/24/1110/13126.pdf

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog