Uzay Hakkında İlginç 20 Bilgi

Yazar :

ilginçbilgiler, Uzay, uzayhakkındabilinmeyenler, uzayileilgilibilgiler

 

Sevgili okuyucular, yeniden herkese merhaba! Bu yazımda bütün uzay ve havacılık meraklılarına uzay hakkında ilginç 20 bilgi aktaracağım. Umarım okuduğunuzda uzaya ve havacılığa merakınızı daha da arttırmış olabilirim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim! 

 1. Güneş sistemi 4.571 milyar yaşındadır. 
 2. Mars’ta bulunan Olympus Mons, Güneş sisteminde keşfedilen en yüksek dağdır. Hatta Olympus Mons 25 kilometrelik yüksekliğiyle Everest Dağı’ndan 3 kat daha büyüktür. 
 3. Güneş, Dünya’dan 330.000 kat daha ağırdır. 
 4. Bir Mars günü, 24 saat 39 dakika 35 saniye uzunluğundadır ve Mars’ın, Güneş etrafındaki dönüş hızını hesapladığımızda Mars, Güneş’in etrafında Dünya’dan daha yavaş döndüğü için Mars’ta geçen bir yıl tam 687 Mars gününe eşittir. 
 5. Uranüs’ün o güzel mavi rengini nereden aldığını eminim ki herkes en azından bir defa merak etmiştir; Uranüs’ün mavi parıltısı atmosferdeki gazlardan kaynaklanmaktadır! 
 6. Çok şaşıracaksınız ama adımız gibi bildiğimiz sandığımız okyanusları aslında bilmiyoruz… Çünkü bilim insanları, Mars ve Ay yüzeylerinin tamamını haritalamayı başardı. Ancak dünyamızdaki okyanus tabanının sadece %5’i haritalanmış durumda. 
 7. Her ne kadar ileri teknolojiye sahip olursak olalım bizler sadece evrenin %5’ini gözlemleyebiliriz. 
 8. Üç temel galaksi türü vardır. Bunlar: Eliptik, Sarmal ve Düzensizdir. 
 9. Peki ya uzay tamamen sessiz midir? Sizlerin de bildiği gibi ses dalgalar halinde yayılır ve sesin yayılması için bir ortama ihtiyacı vardır. Dünya’nın aksine uzayda bir atmosfer yoktur, dolayısıyla sesin üzerinde ilerleyebileceği bir madde veya ortam da yoktur. Radyo dalgaları ise bu durumdan etkilenmez. Dolayısıyla astronotlar, uzayda iletişim kurabilmek için radyo dalgalarını yani telsizleri kullanırlar. 
 10. Halk arasındaki 1 gün 1 yıl gibi geldi terimi sanki Venüs için söylenmiş bir söz gibidir. Venüs’ün kendi etrafındaki dönüşü o kadar yavaştır ki Dünya’da 1 gün olarak ölçtüğümüz kendi etrafındaki dönüşü Venüs’te tamı tamına 243 dünya günü boyunca sürer. Yani 1 Venüs günü 243 Dünya gününe eşittir. 
 11. Peki hiç Samanyolu Galaksisinin kokusunu veya tadı olduğunu merak ettiniz mi? Bilim adamları, Samanyolu Galaksisini araştırırken buldukları bir madde sayesinde, bu ilginç soruların cevabını vermiş oldular. O madde, “Ethyl Formate” olarak adlandırıldı, evrenin her köşesinde bulunacağı tespit edildi. Tadının frambuaza benzediği, kokusunun da alkollü bir içki türü olan romu andırdığı söyleniyor. 
 12. Uzaya gönderilen ilk canlı, yaygın bilginin aksine maymun ya da köpek değil, meyve sinekleriydi. Meyve sinekleri, 1947 yılında ABD tarafından Alman yapımı V-2 füzelerle, uzayın canlılar üzerindeki etkilerini gözlemlemek için uzaya gönderildiler. Gönderilen canlının meyve sineği seçilmesinin en büyük nedeni, hastalıklar ve gen bakımından insan ile benzerlik göstermeleriydi. 
 13. Dünya ve Uzay arasındaki sınır, insanlar tarafından 100 km olarak belirlenmiş. Yani ‘Karman Line’ adı verilen hat ile yerden 100 km yukarıya çıktığınızda artık uzaydasınız demektir. 
 14. Ay’a şimdiye kadar yalnızca 12 kişi ayak basabilmiştir. 
 15. Yıldızlar sanıldığının aksine 5 köşeli düzgün cisimler değil, gazlardan oluşan etrafına ısı ve ışık yayan plazmalardır. Ayrıca çocukluğumuzdan beri dediğimiz ‘’ Yıldız kaydı!’’ cümlesi yanlıştır çünkü o gördüğümüz kayan cisim yıldız değil gök taşıdır. 
 16. Uzayda gün doğumu ve gün batımı hızlı bir şekilde olmaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonlarında yaşayan astronotlar bir günde tam 15 gün doğumu ve 15 gün batımına tanıklık ederler. Bunun nedeni uzay mekiklerinin araştırmalar kapsamında her 90 dakikada bir yörünge değişikliği yapmasıdır. 
 17. Bir gök cismi Dünya’nın çekim kuvvetine girdiği zaman Dünya’ya düşebilir. 
 18. Su Dünya’da kaynarken, binlerce küçük kabarcık oluşturur. Ancak, uzayda, kaynayan su bir dev gibi ve dalgalı bir balon üretir. Bilim adamları bunun, yerçekimine eşlik eden konveksiyon ve yüzdürme eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorlar. 
 19. Uzayda yerçekimi olmadığı için, doğal bir konveksiyon (ısınan gazın yükselmesi) yoktur, bu da vücut ısısının cildin üstünden yayılmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, vücut kendini sürekli serinletme ihtiyacı hisseder ve terler, fakat ne yazık ki, ter uzayda damlamaz ya da buharlaşmaz  sadece birikir. 
 20. Uzayda yerçekimi olmadığı için, hiçbir kaldırma kuvveti de yoktur, bu da hiçbir gazlı içeceğin kabarcıklarını yukarı ve dışarı itmediği anlamına gelir. Bu nedenle, içtikten sonra bir kolanın gazını çıkarmak yani geğirmek imkansızdır. 

Yazan: Didem Karakaplan

Kaynakça:

spacecampturkey.com

listelist.com

webtekno.com

dergice.com

ilgincgercek.com

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog