3. Hup Kongresi Başvuru Formu

Uzaya Yolculuk ‘‘Roketler ve Uzay Araçları’’

Yazar :

Özellikle çocukluğumuzda bir çoğumuz gecenin karanlık boşluğunda yıldızları izleyip, hayal kurardık. Hatta yıldız kaymasına bile denk gelmiş olabilirsiniz. Batıl inançlara göre de hemen dilek tutulur öyle değil mi? Belki de bu gördüğümüz ışıltılı noktalardan bazıları uzayda bulunan, bizlerin hiç bilmediği, görevlendirilmiş birkaç uzay aracı veya diğer bir ismiyle uzay mekiği olabilir. Hadi gelin binlerce kilometre mesafeye ulaşan uzay araçları ve roketlerin çalışma prensibinden biraz bahsedelim.

Uzay mekikleri dünyanın atmosferi dışında özellikle dış uzayda çalışmak üzere tasarlanmış araç ya da makinelerdir. Uzay araçları insanlı ya da insansız olabilir. Bir uzay aracı telekomünikasyon, dünyanın gözlemlenmesi, gezegen keşfi, uzay turizmi, uzay ortamında insan ve kargo taşıması gibi görevler için tasarlanır. Bu tanım aynı zamanda yapay uyduların görevini ve tanımını da kapsamaktadır. Peki bu uzay mekiklerinin atmosfer dışına çıkmalarını sağlayan roketlerin çalışma sistemleri nasıldır ? İnsanoğlunun uzaya uzanan derin yolculuğunda ihtiyaç duyulan bilgilerin edinilmesinde yani merakların giderilmesinde roketlerin yeri tartışılmazdır. Dışarıdan bakıldığında oldukça karmaşık gözüken yapıları aslında hiç de karmaşık değildir. Roketlerin yapılması için oldukça üst düzey fizik ve uzmanlık gerektiği düşünülmektedir. Halbuki roketlerin çalışma sistemleri incelendiğinde anlaşılması gayet basit temel fizik prensipleri yani her insanın algılayabileceği durumlar karşımıza çıkmaktadır.

Aslında roketler yüksek enerjili motora verilen addır ve günlük yaşantıda kullandığımız birçok alet enerjisini bu yüksek enerjili motorlardan alır. Mesela otomobil motorunun yarattığı enerji ile döndürülen çarklar sayesinde ve bir zeminde sürtünme kuvvetinden dolayı otomobil hareket haline geçer. Fakat roketlerin uzayda yol alırken hareket ettikleri bir zemin yoktur. Roketlerin uzayda yol almasını sağlayan en temel ilke ise Newton’un ‘‘her etkiye karşılık bir tepki vardır’’ ifadesi ile bilinen hareket yasasıdır. Roketlerin havalanmasında ihtiyaç duyulan yakıt maddeleri sıvı ya da katı olabilir. Sıvı yakıtların kullanıldığı roketlerde yakıt, sıvı oksijen yanmasının gerçekleşeceği hazneye gönderilir. Yanma sonucunda oluşan gaz roketten çıkarken sebep olduğu yer çekim gücüne bile karşı gelecek bir güçte, itme işlemini yaparak roketi ivmelendirir. 

Uzay araçlarının roketlerinde kullanılan bir diğer yakıt çeşidi katı yakıttır. Ancak roketlerde katı yakıtlar pek fazla tercih edilmez. Bunun nedeni yakıldıklarında roketin hızının istenilen bir şekilde kontrol edilememesidir.

Aynı zamanda katı yakıtların tepkimeye girdikten sonra bir daha durdurulması da hiç kolay değildir. Bu nedenle katı yakıtlar genellikle roketin ihtiyacı olan ilk hızı sağladıktan sonra asıl roketten ayrılan destek roketlerinde kullanılır.

Şimdiye kadar atılan roketler ve görevlendirilen uzay araçları dünyanın geçmişi veya geleceği hakkında birçok araştırma verisi sağlamış, dünya dışında herhangi bir yerde hayat olup olmadığını, yeni gezegenlerin keşfindeki birçok karanlık noktayı aydınlatmış, insanlığın o muhteşem araştırmacı ruhundaki merakları gidermeye destek olmuştur.


Yazan: Afranur Gürcüoğlu

Kaynakça:

http://www.astronomievi.com/nedir-kimdir/uzay-mekigi-nedir/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uzay_arac%C4%B1

https://gelecekbilimde.net/roketler-nasil-hareket-eder/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog