Bir Pilotun Kara Kutusu

Yazar :

Bu yazı da ele almak istediğim -farklı bir konu araştırıyor olsam da- karşıma sıklıkla çıkan, oldukça popüler ve bir o kadar da merak konusu olan pilotların özel yaşımı yani bir pilotun kara kutusudur. Elbette her mesleğin özel hayatımıza olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Hadi gelin pilot olmanın olumlu ve olumsuz yönlerine göz atalım.

Pilotların Özel Hayatı Nasıldır?

Pilotluk evrensel bir meslektir. Çok fazla teknik ve ayrıntılara girmemekle birlikte uçuş okullarından ya da pilotaj okullarından (4 yıllık) PPL,SPL,CPL ve ATP sertifikaları ile mezun olunur ve bu pilotlara dünyanın her yerinde iş bulma imkanı sağlar. Yani pilotlar dünya insanlarıdır. Eğer seyahat etmeyi seviyorsanız ve ruhunuza iyi geliyorsa bu meslek sizin için biçilmiş kaftan. Öte yandan bu avantajın çok fazla abartılarak söylenmesi pilotların pek de hoşuna gitmiyor. Hayatlarının ‘’Londra’da kahvaltı’’ ya da ‘’Eyfel manzarasında kahve’’ olarak görülmesinden sıkılmış durumdalar. Onlar taşıdıkları büyük sorumlulukların, uçağın girdiği türbülansların, birbirinden çok farklı uçuş saatlerinin, sürekli yolda olmanın verdiği yorgunluğun da göz ardı edilmemesini istiyorlar.

Pilotların Aile Hayatları Nasıldır?

Pilotlar kendilerine ailelerine zaman ayırabilirler fakat bu ustalık gerektiren bir iştir. Şöyle ki; bir pilotun ayda 10 gün kadar boşluğu olabilir (Pilotluk da kıdem artıkça boş gün artabilir). İşte bugünlerde eğer evli ise eşi ve çocuklarıyla oldukça kaliteli zaman geçirebilirler. Öyle ki uçuş yorgunluğu ile iyi baş edebilen bir pilotsanız eve iş götürülmeyen nadir mesleklerden biridir pilotluk. Hatta, bazen iş nedeniyle kalınan ayrılıklar aşkın heyecanını her daim canlı tutabilir. Elbette tüm bunların aksi de mümkün; siz uçuşlar sayesinde farklı tecrübeler elde ederken ve bu sayede bir sorunu geride bırakırken, eşiniz hala o soruna maruz kalıyor / o sorunu atlamamış da olabiliyor! Yada mesafe çiftlerin arasında soğuk rüzgarlar estirebiliyor. Tüm bu sorunlar boşanma gerçekleşmiş olmasa bile aileyi parçalayabiliyor. Bazen de mesafeler aşkı bitiriyor ve ayrılıklara neden oluyor.

Aile Demişken Pilot Çocukları İçin Özel Bir Başlık Açmak İsterim…

Araştırmalarımı yaparken fark ettim de, ‘’pilot çocuğu’’ olmak çok fazla özlemek demekmiş aslında. Yine de önce olumlu yönlerine göz atalım. Pilot çocuğu olmak anne ya da babayla çok gurur duymak demek! Olaylara geniş açıdan bakan ebeveynlere sahip olmak demek, anne ya da babası tarafından özlenen bir çocuk olmak da demek. Küçük bir ayrıntı daha verecek olursak Business Class da uçmak da demek. Birde madalyonun öbür yüzü var ki pilot çocuğu olmak demek uçak kazası haberlerinden çok korkmak demektir. Bazı çocuklar ise genelde düzensiz mesai saatlerinden şikayetçiler, onlar anne ya da babalarını yeterince göremiyor olmanın boşluğunu ebeveynlerinden aldıkları hediyelerle ya da bol keseden alınan harçlıklarla dolduramıyor maalesef! Kimi çocuklar bazen de çok disiplinli bir ebeveyn figüründen şikâyetçi. Kimileri ise aynı mesleğin sürdürülmesi ‘’pilot olmalısın!’’ ısrarından şikayetçiler. Aile ya da yakın çevrede oluşan genel kanı Pilotluk vb. gibi yüksek getirisi olan mesleklere sahip olunması gerektiği ve ailede var olan lüksün sürdürülmesi yönündedir. Kimi çocuk ise ‘’pilot değil, pilot çocuğu olacaksın!’’ serzenişinden şikayetçidir, bu durum pilot çocuklarının sıklıkla karşılaştığı onur kırıcı bir yorumdur!

Pilotlar Hakkında Yakın Aile Görüşleri

Aileler pilotların oldukça stresli oluşlarından şikayetçiler, bunun yanı sıra uçuş stresini iyi tolere eden pilotların aileleri özel yaşamlarından oldukça memnunlar.

Velhasıl kelam, pilotluk çok zevkli bir meslek olmasına rağmen pilotlardan götürüsü de var olan, negatif yönleri de bulunan bir meslek dalıdır. Burada kilit nokta karakterimize ve yeteneklerimize uygun mesleği bularak negatif yönlerini törpüleyebilmektir belki de. Ailenin ve mutluluğun uçağın kanadından uçup gitmemesi dileğiyle…


Yazan: Eliz Culha

Kaynakça:

https://pilotistan.com/blog/pilot-olmanin-olumlu-ve-olumsuz-yonleri/

https://birpilot.wordpress.com/2017/04/16/pilot-olmanin-avantajlari-ve-dezavantajlari/

http://www.yeniisfikirleri.net/pilot-olmanin-avantajlari/

http://www.yeniisfikirleri.net/pilotlarin-ozel-hayati-nasildir/

https://eksisozluk.com/pilot-cocugu-olmak–735202

https://www.skyscanner.com.tr/haberler/ozel-jet-pilotluk

https://www.123rf.com/photo_96373522_full-length-portrait-of-cheerful-young-aviator-holding-luggage-while-moving-from-airplane-trip-conce.html

https://images.app.goo.gl/G9RZdVXmcdF7y7qC6

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog