İzlemeniz Gereken 5 Uzay Belgeseli

Yazar :

Apollo, belgesel, dizi, film, haftasonu, IMDb, KaraDelik, kısıtlama, nasa, ödül, samanyolu, sezon, Uzay, voyager

 

Bu yazımda sizlere kısıtlama günlerinde hem keyifli vakit geçirmeniz hem de uzayla ilgili yeni bilgiler edinmeniz için 5 uzay belgeseli önereceğim.

İzlemeniz Gereken 5 Uzay Belgeseli-1
İzlemeniz Gereken 5 Uzay Belgeseli-1

1) Evrenin Harikaları / Wonders of the Universe

Evrenin Harikaları, Fizikçi Brian Cox’un sunduğu; BBC, Discovery Channel ve Discovery Science’ın yapımcılığını üstlendiği bir televizyon yapımıdır. İlk kez 6 Mart 2011’de BBC Two’da yayınlanmıştır. Yapım birer saatlik dört bölümden oluşuyor ve her bölümde sizi evrenin harika bir yönüyle tanıştırıyor. Ekran karşısına geçmeden önce IMDb listelerini kontrol edenler için bu belgeselin IMDb puanı 8,9/10.


2) Evrenin Ucuna Yolculuk / Journey to the Edge of the Universe  

Koltuğunuzdan bile kalkmadan evrenin sınırlarına doğru yolculuk etmek ister misiniz? Yapmanız gereken tek şey koltuğunuza yerleşip belgeseli açmak ve bu büyüleyici anların tadını çıkarmak. National Geographic ve Discovery Channel’da yayınlanan bu belgesel filmin IMDb puanı ise 8,5/10.


3) Bilimin Ta Kendisi / Naked Science

Aklımda çok fazla soru var, daha uzun soluklu bir şey izlemek istiyorum diyorsanız bu dizi tam size göre. 2004 ve 2011 yılları arasında yayınlanan dizi 8 sezon ve 151 bölümden oluşuyor. Günümüzün en çarpıcı sorularını işleyen dizide uzayla ilgili de pek çok bölüm bulunuyor. IMDb puanı ise 7,9/10.


4) The Farthest

İnsanlık tarihindeki en önemli başarılardan biri olan Voyager Uzay Sondaları, evrenimiz hakkında inanılmaz bilgilere erişmemizi sağladı. Bu iki küçük uzay sondası 1977’de fırlatıldı ve uzay yolculuklarına hala devam ediyorlar. 4 Haziran 2018 itibariyle Voyager 1, Dünya’dan en uzağa ulaşan insan yapımı nesnedir. Güneşten 13,2 milyar mil kadar uzaktadır ve saniyede 10 mil hızla ilerlemektedir. Bu bilgi sizi oldukça etkilediyse belgeseli izlediğinizde Voyager’ın eşsiz hikayesine ortak olacaksınız. Filmin IMDb puanı ise 8,1/10.


5) Ay’ın Gölgesinde / In the Shadow of the Moon

1968-1972 yılları aralığındaki her Apollo görevinin hayatta olan her mürettebatını bir araya getiren ve hikayelerini gerçek zamanlı olarak kendilerinden dinleyebileceğiniz çok etkileyici bir belgesel. Üstelik belgesel, 2007 Sundance Film Festivali’nde seyirci özel ödülü gibi birçok ödül almıştır. Belgeselin IMDb puanı ise 8,1/10.

 

Ayrıca blogumuzda bulunan pek çok film ve dizi önerisine bu linkten ulaşabilirsiniz.


Yazan: Melahat Nur Tosun

Kaynakça:

http://www.astronomievi.com/nedir-kimdir/en-iyi-uzay-belgeselleri/

https://onedio.com/haber/uzayi-konu-alan-ufkunuzu-evrenin-sinirlarina-kadar-genisletecek-15-muazzam-belgesel-754041

https://www.imdb.com/title/tt0462125/

https://www.imdb.com/title/tt6223974/

https://www.imdb.com/title/tt1854226/

https://www.imdb.com/title/tt1363109/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog