Uzaya Nasıl Çıkılır?

Yazar :

Uzay, uzayanasılçıkılır, uzaynedir, uzayşirketleri, uzyaçıkmakiçinyapılmasıgerekenler

Dünya ve diğer bütün gök cisimlerinin de içinde yer aldığı sonsuz olarak kabul edilen boşluğa Uzay (evren) denir. Uzay, madde ve enerjiden meydana gelen bir sistemdir. Kainattaki madde; Güneş, gezegenler, yıldızlar, galaksiler, asteroitler ve meteorlardan meydana gelen hacimli ve kütleli gök cisimlerinin tamamıdır.

Uzaya Nasıl Çıkılır?-1
Uzaya Nasıl Çıkılır?-1

    Günümüzde uzaya kendi bağımsız teknolojisiyle insan yollayabilen üç ülke; Amerika, Rusya ve Çin’dir. Kendi teknolojisini geliştiren ülkeler Rusya ve Amerika’dır. Çin Rusya sayesinde bu teknolojiye sahip olmuştur. Uzaya çıkış yapabilmek için fırlatma rampası ve güçlü bir füzenin haricinde bir uzay aracı gereklidir. Uzaya çıkmak için Amerika; uzay mekiğini, Rusya; Soyuz uzay aracını, Çin ise; Shenzhou uzay aracını (Soyuz’un türevi) kullanıyor.

   Elon Musk’ın şirketi SpaceX yeni nesil ağır roketi içine bir Tesla Roadster’ı da koyarak uzaya fırlattı. Bunun hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

   Yerçekimini, roketin kaba kuvvetiyle yenip uzaya çıkma fikri aslında çok eskiye dayanıyor. Bizi ilgilendiren kısmı ise bu işin fikir babasının bir Türkün, Lagari Hasan Çelebi’nin olmasıdır. Lagari Hasan Çelebi’nin 1633’teki denemesi ilk insanlı uzay uçuşudur. Roket biliminin babası, Ay’a gitme vizyonunu ortaya atan ve roketle dikey uçuşu gerçekleştiren ilk insandır.

   Olaya şahit olan Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bu konuyla ilgili önemli noktalar:

Lagari Hasan Çelebi 7 kanatlı roket tasarladı. Bu roket, yakıt olarak 140 lbs veya 300 lbs barut kullandı. Gösteri uçuşu IV. Murad’ın kızı Kaya Sultan’ın doğumu şenliklerinde gerçekleşti. Lagari, Sarayburnu limanlarından birinde kendi roketine binerek herkesin huzurunda boğazın üzerinde yükseldi. Tırmanış yüksekliğine ulaştığında kanat açıp atladı (bir çeşit paraşüt) ve hafifçe suya indi. Lagari, padişah tarafından bir miktar altın ve orduda bir rütbe ile ödüllendirildi.

Uzaya Nasıl Çıkılır?-2
Uzaya Nasıl Çıkılır?-2

   Lagari’nin uçuşunu 17. yüzyıldan günümüze kadar ulaştırmış bir gravür.

 

   Uzay seyahati üzerine uzmanlaşmış dünyada dört şirket var. Bunlar SCX, Sir Richard Branson’un sahibi olduğu Virgin Galactic, Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX ve World View Entreprises .Dört firmanın uzay seyahati için kullandıkları teknolojiler birbirlerinden farklı. Bu yüzden dolayı da fiyatlar birbirinden farklılaşıyor. Virgin Galactic’in roketini bir uçak belli bir seviyeye kadar taşıyor.Rokette 6 yolcu beraber seyahat ediyor. 6 yolcunun seyahat için kişi başına 250 bin dolar gibi bir ücreti gözden çıkarması gerekiyor.

   SCX’in X-Core Lynx uzay roketi kalkış için Karayipler’in Curaçao adasına özel olarak inşa edilen uzay limanını kullanıyor.Bu uzay roketi bir pilot bir de uzay turisti olmak üzere 2 kişi taşıma kapasitesine sahip. Ancak şirketin motor teknolojisi günde 3-4 sefer yapmaya imkan sağlıyor. Bu yüzden kişi başı ücret 100 bin dolar.


Uzay Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler

   Uzay seyahati gerçekleştirecek turistlerin bu seyahat öncesinde bazı eğitim ve testlerden geçmesi gerekiyor.

  •      Öncelikle bu yolculuğu gerçekleştirmek için 18 yaşının üstünde ve sağlıklı olmanız gerekiyor.
  •  Sözleşme imzalandıktan sonra 7 gün içerisinde yolcunun son beş yılı içeren medikal raporlarını hazırlaması gerekiyor. Ayrıca yolcunun SXC tarafından ödenen bir tıbbi teste de girmesi gerekiyor. Ciddi kalp problemleri,epilepsi yüksek tansiyon gibi problemleri olan yolcular bu yolculuğa kabul edilmiyor.
  •  Sağlık testleriniz olumluysa bu sefer Hollanda’da 4 günlük bir eğitim kampına katılmanız gerekiyor. Burada öğlene kadar teorik eğitimler öğleden sonra da pratik çalışmalar yapılıyor. Desdemonda Simülatörü‘nde 4G ve yer çekimini deneyimliyorsunuz. Ayrıca Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait L-39 Albatros uçakları ile yüksek irtifada ters yüz olup uzay seyahatine bir adım daha alışıyorsunuz.

Yazan: Rümeysa Sürükli

Kaynakça:

https://duyguadem.wordpress.com/2015/03/03/uzaya-nasil-cikilir/

https://cokgezenadam.com/uzay-seyahati-nasil-yapilir-uzay-seyahati-hakkinda-bilgiler/

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42980048

https://www.haberuzay.com/2013/08/uzay-nedir-ksa-bilgi.html

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog