Uzay Araştırmaları- 3: Venüs

Yazar :

güneş sistemi, uzay araştırmaları, venüs

 

Uzay Araştırmaları- 3: Venüs-1
Uzay Araştırmaları- 3: Venüs-1

Yunan Mitolojisine göre Uranos ile denizlerin sahip olduğu dalgaların bembeyaz köpüğünden kızıl saçlı Afrodit doğar ve tanrıçaların en güzeli unvanını alır (Blundell,1995: 22; Akt: Atılgan, 2013).  Dünyalılara göre Afrodit Venüs’te yaşar ve oradan aşkı, güzelliği insanlara gönderirken aynı zamanda doğaya hayat verir, can verir… Peki güneşin sadık gezegenlerinde Venüs gerçekten kim?

 

Doğaya ve insana can veren Venüs’ün üzerinde Nasa’nın gönderdiği hiç bir uzay aracı çok uzun süre kalmayı başaramamıştır. Uzaktan uzağa insanları hayatta kalması içi aşkı ve sevgiyi gönderen kadın- tanrıça o kadar sıcak ki kimsenin onun yanına gelmesine izin dahi vermemektedir. Yaşamın kaynağında yaşam potansiyeli yok… Güneşe yakın olan ikinci gezegendir Venüs, Merkür güneşe daha yakın olmasına rağmen Venüs Merkür’den daha sıcak olma özelliğini taşır böylece güneş sistemini en sıcak ateşli gezegenidir. Bunun sebebi ise sera gazı, karbondioksit ve sülfürik asitin bir araya gelmesiyle oluşturduğu kalın bir atmosfere sahip olmasıdır.

Venüs bünyesinde kurşun gibi metallerin sıvı halini bulundurur. Hem Dünyaya komşu olması hemde Merküre komşu olması anlaşılacağı üzere Venüs’ ü dert anası yapmıştır. Merkür’ün güneşe olan karşılıksız aşkı, Dünya’nın insanları ile sürekli yaşadığı problem Venüs’ün ara ara sinirlenip patlamalarına sebep oluyor. Bu nedenledir ki Venüs aktif volkanlara sahiptir ama güçlüdür de aynı zamanda sert mi sert dağları var onun ayakta durmasını sağlayan. Güçlü kadınlar özelliklerini Afroditten pardon Venüs’ten alıyor! İçindeki Ateşi söndürmeyen, her daim dinleyen, sinirlenip patlayabilen ama sert ayaklarıyla yere sağlam basabilen… 

Dünya ile neredeyse aynı büyüklüğe sahip Venüs, sadece birazcık daha büyük. Ama Dünya’dan hatta diğer  gezegenlerden farklı bir özelliği var: Zıt yöne dönüyor! ve Güneş batıdan doğuyor, doğudan batıyor! Ne fantastik bir durum. Dönüşü çok ama çok yavaş. kendi etrafında dönmesi 243 Dünya günü iken Güneşin etrafında dönmesi 225 Dünya günü. Başka deyişli kendi etrafındaki tam tur dönüşü bir yıldan biraz daha fazla sürede tamamlayabiliyor. Gün ve yıl uzunlukları neredeyse benzer olduğundan Güneş her 117 Dünya gününde bir yükselir bu deme ki yılda 2 kere güneş doğuyor… 

Venüs geçişinin 171 dalga boyunda Güneş Dinamik Gözlemevinden (SDO) gelen görüntü dizisi. Venüs’ün Güneş yörüngesinde takip ettiği yolu göstermek amacıyla bir araya getirilmiştir. Credit: NASA/SDO


Venüs’ün Komşuları 

Tıpkı Merkür gibi, Venüs’ün de uydusu (ayları) yok fakat bir uydunun boşluğunu doldurabilecek dertlere sahip iki gezegenle arkadaş: Merkür ve Dünya! 

 


Venüs’ün Hızlı Geçmişi

 

Cezbeden parlaklığı ile kendini teleskop olmadan bile gösteren Venüs antik çağlardan beri bilinmektedir. Kendini güneş doğmadan veya battıktan hemen sonra gökyüzünün en parlak yıldızı olarak gösteren Venüs,  Zühre, Çolpan, Çoban Yıldızı, Sabah Yıldızı, Akşam Yıldızı isimleriyle anılır. Her kadın gibi peşinden koşulmasını isteyen Venüs, gizemli havasını bozmadan Nasa’nın kendisini ziyaret etmesi için gönderdiği uzay araçlarını uzun süreli olmasada kabul etmiştir:  Mariner 2, Mariner 5, Mariner 10, Pioneer Venus 1, Pioneer Venus 2 ve Magellan adlı uzay araçları bu görevi layıkıyla yerine getirmiştir.

 

 

Akatsuki yörüngesinden kızılötesi ışınlarıyla fotoğraflanan Venüs’ün gece görüntüsü.


Cehennemi Keşfetmek: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir Clockwork Rover’ da Engellerden Kaçınmak… 

Nasa’nın Yenilikçi Gelişmiş Kavramlar Programından alınan bağış kapsamında NASA’nın Pasadena, Kaliforniya’daki Jet Sevk Laboratuvarı, halka açık bir yarışma düzenliyor. Yarışmanın amacı, Venüs’ün 464 derecelik sıcak yüzeyine inebilecek, rüzgarlara karşı koyabilecek ve engebeli arazide keşif yapabilecek bir araç dizayn etmektir. Nasa başvuruları 29 Mayıs 2020 tarihine kadar kabul etmiştir.


Yazan: Psk. Dan. Ece Erdoğdu

Kaynakça

ATILGAN, D. K. (2013). Antik Yunan’da Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Temsili. Yedi, (10), 15-27.

NASA Official: Kristen Erickson Program Manager: Heather Doyle Contact NASA Space Place Last Updated: June 4th, 2020

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog