2021’de Uzay: İnsanlığı Neler Bekliyor?

Yazar :

#2021uzaygörevleri, #artemisprojesi, #hopemars, #jameswebbuzayteleskobu, #orionartemis, #perseverancenasa, #tianwen-1mars, nasalucy, spacelaunchsystem, trojanasteroidnedir, uzayaraştırmaları

 

Merhaba sevgili havacılık ve uzay meraklıları, bu yazımda sizlere bu sene gerçekleşmesi planlanan uzay görevlerini ve araştırmalarını aktaracağım.

Uzayı Neden Araştırıyoruz?

20. yüzyıldan itibaren uzay araştırmalarına yapılan yatırımın nedenleri düşünülünce akıllara Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki rekabet geliyor. Ancak günümüzde şirketlerin ve hükümetlerin uzay araştırmalarına yaptıkları yatırımın nedeni biraz farklı: uzayın kaynaklarından faydalanmak ve insanları kurtarmak. En önemli etkenlerden biri de tabii ki insanın gökyüzü merakı ve keşfetme arzusu. İnsanlık, “Evrende yalnız mıyız?” sorusuna bir cevap arıyor.

Dilerseniz bu amaçlar doğrultusunda 2021’de yapılacak çalışmaların en göze çarpanlarına bakalım.


2021’de Gerçekleştirilecek Projeler

1. James Webb Uzay Teleskobu (JWST)

2021’de Uzay: İnsanlığı Neler Bekliyor?-1
2021’de Uzay: İnsanlığı Neler Bekliyor?-1

31 Ekim 2021’de fırlatılması planlanan JWST; Büyük Patlamadan sonra yaşananları ve evrenin gizemlerini anlamayı, güneş sistemindeki gezegenleri ve uyduları daha net görüntülemeyi, uzak dünyaları gözlemlemeyi ve böylece dünya dışı yaşanabilir gezegenleri keşfetmemizi sağlayabilecek. Konuyla ilgili detaylı bilgi için James Webb Uzay Teleskobu yazımızı okuyabilirsiniz.


2. Üçlü Mars Görevleri

2020’de fırlatılmış olan üç uzay görevinin 2021’de Mars’a ulaşması planlanıyordu: Hope, Tianwen-1 ve Perseverance. Şubat 2021, Mars görevleriyle ilgilenen herkes için çok heyecanlı geçti. 

9 Şubat’ta Mars’ın atmosferini ve iklim dinamiklerini anlamamızı sağlayacak olan Hope başarılı bir şekilde Mars yörüngesine girdi. Bunu takiben, 10 Şubat’ta Mars’ın jeolojik yapısını haritalamak, toprak özelliklerini ve su dağılımını araştırmak, yüzey materyallerinin bileşimlerini analiz etmek gibi çeşitli amaçlarla gönderilen Tianwen-1 yörüngeye girdi. Uzay aracının ise Mayıs 2021’de Mars’a inmesi bekleniyor. Son olarak; gezegenin kaya örnekleriyle “Burada bir zamanlar yaşam var mıydı?” sorusuna yanıt arayan Perseverance, 18 Şubat’ta bir zamanlar göl olduğu düşünülen Jezero kraterine indi. Bu araçlar gönderdikleri bilgilerle bizlere umut olmaya devam edecekler. 


3. Ay’a Dönüşte İlk Adımlar: Artemis 1

Öncelikle, insanlı Ay yolculuğu programı olan Artemis hakkında detaylı bilgi için Artemis Projesi yazımızı okumanızı öneriyorum. Evet, yakın gelecekte insanlık Ay’a geri dönecek! Bunun 2024’te gerçekleşmesi planlanıyor ancak Kasım 2021’de, Artemis 1 göreviyle insansız uçuş testi yapılacak. Bu uçuş sırasında Orion uzay aracı, ilk kez kullanılacak olan Space Launch System (SLS) denilen roketle fırlatılıp insanlığın herhangi bir uzay aracının gitmiş olduğundan çok daha uzağa gidecek. Ayın binlerce mil ötesine kadar devam eden yolculuğunun sonunda Orion’un Dünya’ya güvenli bir şekilde dönüp iniş yapması test edilecek. Böylece Artemis 1 yerini Artemis Programı’nın diğer görevlerine bırakacak.


4. Lucy Görevi

Jüpiter’in yörüngesinde bulunan ve Truva olarak adlandırılan bir dizi asteroidi araştırmayı amaçlayan Lucy görevi, Ekim 2021’de fırlatılması planlanan bir NASA projesidir. Peki nedir bu asteroidlerin önemi? Bu esrarengiz gök cisimleri güneş sistemimizin en eski kalıntılarından biridir. Yani güneş sistemimizin oluşumunun ve Dünya’daki yaşamın başlangıcının olası izlerini taşıyor olabilirler. 

“Lucy”, adını modern insanın akrabası olan ve türümüzün evrimini aydınlatmaya yardımcı olan ünlü bir dişi fosilden alıyor. Güneş sistemimizin oluşumunu da aydınlatması umuduyla… 

Şimdilik bize heyecanla beklemek düşüyor.


Yazan: Gaye Demir

Kaynakça:

https://web.archive.org/web/20201213130323/

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-announces-new-james-webb-space-telescope-target-launch-date/

https://www.nasa.gov/specials/60counting/future.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Future_of_space_exploration

https://directory.eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/t/tianwen-1

https://mars.nasa.gov/mars2020/mission/science/goals/

https://www.nasa.gov/specials/artemis/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Space_Launch_System

https://www.space.com/lucy-asteroid-mission

https://solarsystem.nasa.gov/news/1652/10-things-to-expect-in-planetary-science-for-2021/

https://www.youtube.com/watch?v=8KppUobDBeY

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog