Mollymawk Psikometri Testi

Yazar :

dlr, mollymawk, Mollymawk Psikometri Testi, mollymawkpsikometritesti, pegasus, pilot, pilotalım, sunexpress, uçak, uçuştesti

 

Merhaba sevgili okur, bugün pilot alım sürecinin vazgeçilmez bir parçası olan psikometrik testlerden biri olan “mollymawk” ı inceliyor ve konuşuyor olacağız. Genel anlamda en bilinen örneği DLR olan psikometrik testlerin yanı sıra mollymawk da yaygın kullanıma başlanmıştır. Ülkemizde yaygı olarak Pegasus Airlines ve Sunexpress Airlines şirketlerinin kullandığı bu teste gelin bir de yakından bakalım.

Mollymawk Psikometri Testi-1
Mollymawk Psikometri Testi-1

Daha öncesinde “Psikometri nedir?” sorusunun cevabına bakalım .

 

Psikometri, zihin manasına gelen ‘psyche’ ve ölçü manasına gelen ‘meter’ sözcüklerinin birleşiminden oluşan, dilimize ise ‘zihin ölçer’ şeklinde çevrilebilecek bir araştırma alanı. Zihnin türlü alan ve konulardaki kuvvetini ölçmeye yarayan psikometrik test ve değerlendirmeler, bu alanın en önemli çıktıları. Bu psikometrik testler kişilik özellikleri, davranış çeşitleri, bilişsel yetenekler, motivasyon vb. psikolojik karakteristik nitelikleri ölçmeye yarıyor.

 

Mollymawk psikometrisi pilotlar için sunulan temel beceri ve yetenekler için tarama araçları sunar. Avrupa Havacılık Psikolojisi Derneği (EAAP) tarafından onaylanan “Havacılık Psikoloğu Melina Rauch” tarafından geliştirilmiştir. Bu proje Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’de (DLR) pilot seçimi için araçların geliştirilmesi ve uygulanmasında 10 yıldan fazla deneyimden esinlenmiştir.

 

Mollymawk psikometrisi, profesyonel psikometrik araçlar için tüm resmi kalite kriterlerini karşılamayı taahhüt eder: Nesnellik (objectivity), güvenilirlik (reliability) ve geçerlilik (validity).

İki test paketi sunmaktadır. Bu parametreler pilotlar için çoğu test pilinin ortak unsurlarıdır ve yalnızca ana hatlarıyla verilenn bilgileri yansıtmakla kalmayıp ayı zamanda mativasyonel ve bilişşel yönleri de dikkate aldıkları için özellikle sıfır(0) veya az uçuş deneyimi olan adaylar için uygundur.

 

Diğer testler arasında Çalışma belleği (Working memory), Mekansal Anlama ( Spatial comprehension) ve Zaman Paylaşımı ( Time sharing) bulunmaktadır. Bu üç test uçuş eğitimi ve uçuş sırasında ve iş sırasıda başarıyla katkıda bulunan temel bilişsel işlevleri amaçlamaktadır.

Temel Testler

 

 • Time Sharing (Zaman paylaşımı)
 • Working Memory (Çalışma  belleği)
 • Spatial Comprehension-orientation (Mekansal Anlama)
 • Data Perception (Veri Algılama)
 • Logical Reasoning (Mantıksal Akıl Yürütme)
 • Verbal Reasoning (Sözel Akıl Yürütme)
 • Multitasking vb. (Çoklu Görev)

 

Mollymawk Neden Yapılır ?

Havacılıkta kariyer planlayan bir birey olarak uçuş eğitimie büyük miktarda yatırım yapmadan önce, işle ilgili bazı becerilere ve yeteneklere sahip olup olmadığınızı öğrenin. Başarılı bir havayolu pilotu olma şansınızı tahmin edin.

 

-İş başvurunuzu, işle ilgili temel becerilerde yeterliliğinizi ve önemli yeteneklerle ilgili yeteneğinizi gösteren sertifikalarla tamamlayın.

-Bir psikometrik test, katılımcısının sonraki uçuş eğitimi sırasında deneyimlediği başarı veya başarısızlığın mükemmel bir tahmini değildir.

 

Beceri testleri (Skill tests) ve Yetenek testleri (Aptitude tests) arasındaki fark bazen bir derece meselesidir. Beceri testleri belirli okul/eğitim konularıyla yakın ilişkiliyken, yetenek testleri genetik ve somatik olarak büyük ölçüde belirlenen oldukça istikrarlı varlıklar olan zihinsel yeteneklerini ifade eder. Örneğin: Haritaları okumak pilotlar için önemli bir beceridir ve bu becerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde kazanılmasına büyük olasılıkla en büyük katkıda bulunan yetenek Mekansal anlama. Her ne kadar normalden düşük Mekansal anlama özelliğine sahip bireyler okuma haritalarını genellikle öğrenemese de normal veya hatta daha yüksek yeteneklere sahip pilotlara kıyasla, bu beceriyi gerçekleştirmek ve özellikle de yüksek iş yükü altında daha hızlı bir şekilde sınırlarına ulaşmak için daha fazla eğitime ihtiyaç duyacaklardır.

Temel Beceriler (basic skills) üç testten oluşur,bunlar : İngilizce,Matematik ve Fen.

 

Temek Yetenekler (basic abilitiys) üç testten oluşur, bunlar : Çalışma belleği, Mekansal Anlama ve Zaman paylaşımı.

 

İşte testlerden alınmış bazı soru örnekleri;

 

 

 

 

Sevgilerimle, sağlıklı günler dilerim.


Yazan: Muhammed Can Düşünür

Kaynakça:

 1. www.mollymawk.de
 2. https://avtest.cryo.dev/
 3. https://www.flypgs.com/kariyer/pegasus-kariyer-sikca-sorulan-sorular/pegasus-yetistirilmek-uzere-pilot-adayi-programi
 4. https://www.pprune.org/interviews-jobs-sponsorship/603804-sunexpress-mollymawk-test.html
 5. https://www.123test.com/spatial-reasoning-test/
 6. http://salvorates.blogspot.com/2016/11/unutulan-bir-yaz-mollymawk-psychometrics.html
 7. https://unsplash.com/
 8. https://www.pexels.com/
 9. https://www.webtekno.com/dunyanin-en-buyuk-sirketlerinin-ise-alim-ve-terfilerde-kullandigi-psikometrik-test-nedir-h49012.html

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog