Sonsuz Bir Evrene Yolculuk

Yazar :

Uzay hakkında var olan bilgilerinizi tazelemek, yeni bilgiler öğrenmek için ilk önce kendinizi bulutsuz, ılık bir yaz gecesinde çeşit çeşit ağaçlarla bezeli bir dağda hayal edin. Dağı kuşatan ağaçlar yemyeşil. Etrafta dağın yamacındaki suyun sesinden ve cırcır böceklerinin cızırtılarından başka ses yok.  Arkadaşlarınız çadırlarında uyuyor. Yanınızda akşam üzeri yakmış olduğunuz kamp ateşi ılık bir sıcaklık veriyor geceye. Gözlerinizi gökyüzüne dikiyorsunuz. Ucu bucağı olmayan gökyüzünde parlayan irili ufaklı yıldızlara bakarken aklınıza birkaç soru geliyor. Birden içinde yaşadığınız Dünya’nın ötesini, gökyüzündeki yıldıza bakarkenki ana dek hiç bu kadar merak etmediğinizi fark ediyorsunuz.  Bu sizi heyecanlandırdı. Aklınızda bir sürü soru: Acaba bu yıldızlar ne kadar uzaktalar? Peki ya sayıları? Kimse bilmiyor mu? Nasıl yani sonsuz mu? On bin değil yüz bin değil. Sonsuz…Artık merak ediyorsunuz. Nasıl sonsuz?

Bir iç çekerek rahatlıyorsunuz.  Bu saçma sapan soruları ve düşünceleri bir kenara bırakıp parlayan bir yıldıza gözünüz takılıyor. Kaysa da dilek tutsam derken olağanüstü bir şey oluyor. O da ne? Parlayan yıldız hızla size yaklaşıyor. Işık büyüyor büyüyor ve her yer bembeyaz oluyor birden. Parlaklıktan kamaşmış gözlerinizi açtığınızda kendinizi kamp yaptığınız güzelim dağda değil de uzayın boşluğunda buluyorsunuz. Duyuyor, görüyor hatta hissediyorsunuz. İşte tam burada zihinden ibaretsiniz.  Olmadık bir durum içerisindesiniz. Biraz irkilseniz de rahat, hatta huzurlusunuz. Bir ses size burada merak ettiğiniz her sorunun cevabını bulabileceğinizi söylüyor. Acaba nasıl oldu, ne oldu da buraya geldim diye düşünmüyorsunuz. Cevabını merak ettiğiniz daha başka sorularınız da var. Uzay nedir? Uzay hakkındaki teoriler nelerdir? Sınırları nelerdir, gerçekten sonsuz mudur? İnsanoğlu uzay hakkındaki bilgileri nasıl ve kimler sayesinde öğrendi?

Evet şuan uzay boşluğundasınız. Biraz ürkütücü ama keşfetmek için can atıyorsunuz. Anlıyorsunuz ki burada merak ettiğiniz soruların kabul edilmiş cevapları ve çeşitli teorileri mevcut. Unutmayın burada olağanüstü şeyler oluyor.  Sizin ve diğer tüm bu sonsuz uzay boşluğunun meraklıları için büyük bir serüvene çıkma vakti. “Dünyanın Ötesi” yazısında serüven başlıyor..

 

Yazan: Gökçen Bulut

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog