CRM Mülakatına Örnek Düşünmek

Yazar :

  CRM Mülakatının yetkinlik bazlı mülakat (YBM) tekniklerine dayandığını “CRM Mülakatına Hazırlanırken En Sık Yapılan 13 Hata” yazımızda açıklayıcı bir şekilde yazmaya çalışmıştık.


YBM, “Liderlik ettiğiniz bir anınızı anlatır mısınız?”, “Birini ikna ettiğiniz bir hikayenizi anlatır mısınız?” “Soğukkanlı kaldığınız/kalamadığınız bir durum oldu mu, açıklar mısınız?” gibi sorularla ilerler. 

CRM mülakatına hazırlanan adaylarımızda gözlemlediğimiz bir durum var. Liderlik örneği düşünürken “Ghandi” ya da “Obama” olmaları gerekiyormuş gibi bir hisle örnek arıyorlar. Güzel bir ikna hikayesini ararken “5 milyon dolarlık işe imza atma hikayesi” olmayınca yeterince “büyük” bir örnek gibi hissetmeyebiliyorlar.

Halbuki mülakatın ve mülakatçının merak ettiği; adayın o yetkinliğe nasıl yaklaştığı, o yetkinlikten ne anladığı, o yetkinliğe dair neler YAPABİLDİĞİ…

 “Arkadaşlarımla tatil programı yapıyorduk. Üçü İzmir istediler, ben Antalya istedim. Ahmet’i tanıyorum, onun için tatilde en önemli şey denizdir. Dolayısıyla Antalya’nın denizinin ona sunacağı şeyleri saydım. Mehmet için ise akşam önemlidir. Antalya’da akşamları yapabileceğimiz aktiviteleri söyledim. Resim ve kısa videoları gösterdim. Son olarak da booking.com’dan yorumları ve puanları gösterdim. Antalya’ya gittik.”

İkna yetkinliği ile ilgili ne dedik?

Elimdeki argümanı analiz edebiliyorum dedik= Antalya argümanın hem deniz, hem akşam kısmını analiz etmek

Herkesi aynı kanaldan ikna edemeyeceğimi biliyorum ve farklı argümanla yaklaşabiliyorum dedik= Ahmet’i farklı, Mehmet’i farklı yerden ikna etmek

İknada görselle algılamayı kolaylaştırmanın ve duyguya oynamanın önemli olduğunu biliyorum ve yapabiliyorum dedik. = Antalya’da gidecekleri yerler ile ilgili seçtiği fotoğrafları göstermek

İknada güvenin önemli olduğunu biliyorum dedik= Booking.com puanlarına sırtı yaslamak

İknada başka insanların da görüşlerinin önemli olduğunu biliyorum = Booking.com yorumlarını okutmak

 Her verdiğimiz örnekte yetkinliğin önemli kısımlarını bildiğimiz ve yapabildiğimizle ilgili alt mesajlar olmalı. Örneğin “büyüklüğü” değil, yetkinlik hakkında bildiklerinizi ve yapabildiklerinizi göstermek önemli diye düşünüyoruz.

Bulduğunuz örnekleri test etmek, kendinizi gerçek mülakatınızdan önce denemek ve bu konuda uzmanlaşmış profesyonellerden geri bildirim almak için bizden aşağıdaki formu doldurarak mülakat talep edebilirsiniz.
https://www.havacilikpsikolojisi.net/crm-on-kayit-formu/

Başarılar


YazanPsk. Mehmet Ali Erkuş

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog