Mars’a Neden İnsan Gönderilmiyor?

Yazar :

Mars’a Neden İnsan Gönderilmiyor?

Kızıl gezegen Mars…Yoksa 2.yuvamız mı demeliyim? Tüm insanlığın yıllardır dört gözle beklediği o soru Marsta yaşam var mı? Peki ya varsa neden hala gidilmedi? Bu yazıda Mars’a neden insan gönderilmiyor sorusunun cevabını bulacağız. 

Bilim insanları çok uzun süredir Marsta yaşam ile ilgili çalışmalar yürütüyor. 1960’dan beri Mars robotik araçlarla keşfedilmeye başlandı. Günümüze gelirsek en son Mars’a giden araç NASA’nın California’daki Jet İtki Laboratuvarında inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance keşif aracıdır. 

Evet Marsta yapılan araştırmalar robotik araçlarla devam etmekte fakat Mars’a neden insan gitmemekte. Hadi gelin hep beraber bu soruya yanıt arayalım. 

John Logsdon’un da dediği gibi; Mars çok uzak, gitmesi zor, çok büyük para gerektiriyor.

Marsta bir gün geçirip geri dönmek için 1,5 yıl harcamak gerek.  Aynı gemide 3 kişi olduğunuzu düşünürsek kullanacağınız cihazlar dışında 1,5 yıl boyunca yetecek erzak, su ve oksijenle birlikte 5 tona yaklaşan bir yük eder. 

Peki tek sorun zaman mı? Elbette ki hayır. Marsın yerçekimi Dünya’dakinin yaklaşık 3’te 1’i kadar. Yolcuğun mikro ölçekte yerçekiminde gerçekleşeceğini düşünürsek Mars’a giden astronotların yaşayacağı olası kemik ve kas kütlesi kaybı çok ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer astronotlar bu kütle kayıplarını telafi edemezlerse kemiklerinin kırılgan hale gelmesi nedeniyle tekrar Dünya’ya döndüklerinde hayati bir tehlike ile karşı karşıya kalırlar. 

Tüm bunlara ek Marsta kozmik bir radyasyon mevcut. Ve bu radyasyonun etkileri insanlar için oldukça tehlikeli. 

Ayrıca Mars’ın dondurucu soğuğu, oksijen problemi su ve gıda sorunu var. Marsta hava sıcaklığı gündüzleri -20 geceleri -90 dereceye ulaşabiliyor. 

Tabi işin bir de maddi boyutu var. 

Anlayacağınız insanlığın bu koşullarda Mars’a gitmesi şu an zor gözüküyor. Ama araştırmalar ve çalışmalar devam ediyor. Hatta 2033’te Mars’a gönderilecek ilk insanın Alyssa Carson olacağı konuşuluyor. 

KAYNAKÇA 

https://www.webtekno.com 

https://onedio.com 

https://mars.nasa .gov 

https://www.bbc.com 

https://www.nasa.gov

Yazan: Zeynep Küçükdemir

2 Yorum
 1. Sena 1 sene ago
  Reply

  Emeğinize sağlık çok faydalı bilgiler edindim.

  • Zeynep Küçükdemir 1 sene ago
   Reply

   Teşekkür ederim ne mutlu 🙏

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog